Zajímavosti Německa – památky a zajímavá místa k navštívení

51793
Letní krajina v německých Alpách | jakobradlgruber/123RF.com
Letní krajina v německých Alpách | jakobradlgruber/123RF.com

Německo, známé pro pivní festival Oktoberfest a historii 2. světové války, je také domovem mnoha vyhledávaných evropských památek, pohádkových zámků i nádherné krajiny. Společně teď navštívíme pár těch nejzajímavějších, jako jsou okouzlující Drážďany, romantické Porýní, kosmopolitní Berlín nebo dokonce baltský ostrov Rujána.

Zajímavosti o Německu

 • Německo se rozprostírá na opravdu velké ploše (cca 357 tis. km²), a sousedí s neuvěřitelnými 9 státy. Německo je také druhým nejlidnatějším státem v Evropě – hned po Rusku.
 • I přesto, že Německo není typickým přímořským státem, nenechte se zmást. Na severu země jej obklopuje Severní a Baltské moře, díky kterým zde najdeme krásné pláže i romantické pobřeží.
 • V Německu se vystřídalo sedm hlavních měst. Kromě současného Berlína patří mezi ty nejznámější Frankfurt, Cáchy nebo Bonn.
 • Němci si hodně potrpí na ekologické zemědělství. Dokonce slovo ekologie bylo poprvé použito v Německu v roce 1866.
 • Německo si zakládá na odkrývání nevalné historie z 2. světové války. Najdete zde mnoho muzeí, zejména v Berlíně. Německo také ustanovilo popírání holokaustujako trestný čin.

Zajímavá místa a památky v Německu

Porýní: Romantika na dlani

Krajina v Porýní v Německu | circumnavigation/123RF.com
Krajina v Porýní v Německu | circumnavigation/123RF.com

Kolem řeky Rýn, mezi městy Bingen a Bonn, se rozprostírá pohádkové území osázené desítky středověkých hradů a pevností. Atmosféru dokreslují místní vesnice, kostelíky, vinice a přírodní památky. Nejlepší způsob, jak si užít toto místo, je samozřejmě na lodi.

Kolín nad Rýnem (Köln): Majestátní přehlídka architektury

Panorama Kolína nad Rýnem v Německu | sborisov/123RF.com
Panorama Kolína nad Rýnem v Německu | sborisov/123RF.com

Město tyčící se u toku Rýn v německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Kolín nad Rýnem je jednou z nejnavštěvovanějších metropolí v Německu. Díky velkému cestovnímu ruchu zde najdeme opravdu rušný denní i noční život, spousty restaurací, hotelů, ale také divadel a kulturních míst.  Město je přehlídkou středověké architektury, kostelů a historických památek. Naprostou dominantou a symbolem města je Kolínský dóm (Kölner Dom), majestátní chrám zapsaný na seznamu UNESCO.

Lipsko (Leipzig): Město patřící hudbě

Kostel St. Thomas Bach v Lipsku | draghicich/123RF.com
Kostel St. Thomas Bach v Lipsku | draghicich/123RF.com

Jedna z největších metropolí Německa, město známé zejména pro své umění a slavné osobnosti, jako jsou Bach nebo Wagner. Jednou z nejzajímavějších památek je kostel St. Thomas Bach, který je taktéž úložištěm pozůstatku slavného skladatele. Ve městě najdete spousty krásných staveb, zejména v historickém centru města (Altstadt).

Drážďany (Dresden): Sláva a historická architektura

Scénický letní pohled na nábřeží v Drážďanech | scanrail/123RF.com
Scénický letní pohled na nábřeží v Drážďanech | scanrail/123RF.com

I přesto, že bylo město výrazně poškozeno v důsledku bombardování, jsou Drážďany známé zejména pro své krásné památky a architekturu. Po mnoha letech bylo město obnoveno a získalo tak zpět mnoho ze své bývalé slávy. Drážďany vás okouzlí řadou významných památek, jako je katedrála Panny Marie (Frauenkirche), nebo Semperova věhlasná opera (Semperoper).

Zajímavé památky v Drážďanech:

 • Zwinger: Komplex budov v barokním stylu, které jsou postavené na základech původního opevnění. Dnes v nich najdete významná muzea, takže si je můžete prohlédnou i zevnitř.
 • Japonský palác (Japanisches Palais): Dominanta města a architektonický skvost s nádechem Japonské kultury.
 • Augustův most (Augustusbrücke): Kamenný most, který patří k jedněm z prvních mostů historie, které překlenuly řeku Labe. Za vzor mu byl pražský Karlův most.
 • Staré město (Altstadt): Zde najdete nejvyšší koncentraci historických památek. Za návštěvu určitě stojí Albertinum, Brühlova terasa, Georgentor, Stavovský dům (Ständehaus) či Rezidenční zámek (Residenzschloss).
 • Nové královské město (Neue Königsstadt): V roce 1685byla část města zničena velkým požárem. Panovník se zde rozhodl postavit úplně nové město. Najdete zde luxusní čtvrti, kruhové náměstí Albertplatz a další památky.
 • Přečtěte si i o dalších zajímavých místech a památkách v Drážďanech.

Lubek (Lübeck): Nekrásnější přístav Německa

Holštýnská brána v Lübecku | karnizz/123RF.com
Holštýnská brána v Lübecku | karnizz/123RF.com

Jako jeden z největších baltských přístavů v Německu, Lubek patří i k těm nejkrásnějším. Stejně jako Drážďany byl hodně poškozen při bombardování během 2. světové války. I přesto Lübeck nabízí opravdu skvostnou architekturu, dochovanou zejména z doby středověku. Procházka úzkými uličkami starého města nabízí výhled na mnoho historických památek, jako jsou ohromující katedrály pocházející z 12. století, radnice či původní městská Holštýnská brána (Holstentor) s typickými věžemi.

Ostrov Rujána: Přímořská atmosféra

Křídové útesy na ostrově Rujána v Německu | ricok/123RF.com
Křídové útesy na ostrově Rujána v Německu | ricok/123RF.com

Nachází se v Baltském moři a je rozlohou největším ostrovem v Německu. Spojení s pevninou zajišťuje známý most Causeway. Ostrov nabízí pohled na půvabné vily, romantickou atmosféru přímořského letoviska i krásné pláže, které bychom v Německu rozhodně nečekali. Hlavní atrakcí je však Národní park Jasmund, který určitě doporučujeme navštívit.

Heidelberg: Město a tajuplný zámek

Zámek v Heidelbergu v Německu | anweber/123RF.com
Zámek v Heidelbergu v Německu | anweber/123RF.com

Známé město, jehož dominantou je zámek Heidelberg a další památky včetně historického mostu (Alte Brücke) a kostela Sv. Ducha. Do centra města vede hlavní ulice (Haupstrasse), která je plná restaurací, muzeí, galerií, obchodů a trhů, kde si můžete dát třeba typickou německou klobásu (Currywurst). Město je také domovem nejstarší univerzity v Německu, takže zde pocítíte pravou akademickou atmosféru.

Neuschwanstein: Zámek z pohádek

Pohádkový zámek Neuschwanstein v Německu | noppasinw/123RF.com
Pohádkový zámek Neuschwanstein v Německu | noppasinw/123RF.com

Nejfotografovanější stavbou v Německu je zámek Neuschwanstein, který najdete v Bavorsku. Patří mezi jednu z nejpopulárnějších evropských turistických destinací. Zámek obklopuje dech beroucí krása bavorských Alp. Tento pohádkový zámek sloužil jako inspirace pro pohádku z dílny Walta Disneye – Šípková Růženka.

Mnichov: Město pivního festivalu

Královský palác v Mnichově | noppasinw/123RF.com
Královský palác v Mnichově | noppasinw/123RF.com

I přesto, že je nejvíce známý pro pivní festival Oktoberfest, patří Mnichov k místům, která byste neměli vynechat pro jeho atmosféru a památky. Mnichov je domovem několika operních domů a divadel, najdete zde také německé Národní divadlo. Centrum města je atraktivní směs klasické a moderní architektury, doplněné historickými kostely, středověkým opevněním a samozřejmě královským palácem (Königliche Residenz). Mnichov je město mladých, plný nočního života a rušných nákupních center.

Berlín: To nejlepší na konec

Braniborská brána v Berlíně | tomas1111/123RF.com
Braniborská brána v Berlíně | tomas1111/123RF.com

Federální stát a hlavní město Německa, Berlín, je mnohem více spojený s historií druhé světové války než jiná německá města. Doporučujeme projít muzeum holokaustu, které se skládá z vícero muzeí, jako jsou Židovský památník (Holocaust-Mahnmal), Židovské muzeum (Jüdisches Museum Berlin) a mnoho dalšího. Od pádu Berlínské zdi v roce 1989 je Berlín sjednocené město plné různorodých etnických skupin, hojných turistických atrakcí, kultury a nočního života.

A jaké památky byste určitě neměli v Berlíně vynechat? Nejdříve navštivte Unter den Linden a Braniborskou bránu. Poté si zajděte vychutnat šálek dobré kávy do Hackesche Höfe. Určitě nezapomeňte spojit procházku s cestou kolem Spolkového sněmu (Reichstag) a den zakončete třeba na Ostrově muzeí (Museumsinsel). Když budete mít chuť, omrkněte Checkpoint Charlie a samozřejmě East Side Gallery, jediný celistvý kousek bývalé Berlínské zdi.

Když se rozhodujeme, kam zavítáme na letní dovolenou, Německo většinou není na seznamu TOP destinací. Možná proto, že je nám tak blízké a myslíme si, že nám nemůže nabídnout tu pravou exotiku a prázdninové dobrodružství. Někdy je však poklad ukryt na dosah ruky, stačí mít jen oči dokořán. A v případě Německa to platí dvojnásob.

Zajímavosti v sousedních státech:

Předchozí článekZajímavosti na Palau – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti Mauritánie – zajímavá místa a památky k vidění