Kam v Mnichově – památky a zajímavá místa

27407
Letecký pohled na Mnichov | sborisov/123RF.com
Letecký pohled na Mnichov | sborisov/123RF.com

Když se řekne Mnichov, vybaví se lidem velké nákupy, klobása a zelí, skvělé pivo, Oktoberfest a BMW. Nutno však říct, že to je velmi nedostačující shrnutí, protože toho Mnichov nabízí mnohem víc.

Tuhle německou metropoli najdete v srdci Bavorska, přesněji v podhůří Alp, kde město začali budovat již v 8. století na řece Istar benediktínští mniši (proto název Mnichov). Dnes je Mnichov třetím největším městem Německa, jehož součástí je jedna řeka, vícero říček a potoků a také 3 menší ostrůvky. Současný moderní Mnichov je kosmopolitním nikdy nespícím městem, které svým návštěvníkům nabídne vše, co je jen napadne.

Nejzajímavější místa a památky

Atrakcí číslo jedna v Mnichově, i přes legendární Oktoberfest, je jedno z největších a nejvýznamnějších muzeí vědy a techniky na světě známé jako Německé muzeum. Druhou zdejší nejnavštěvovanější atrakcí je  Marienplatz, který se nachází v centru Mnichova. Jde o skvělý odrazový můstek pro průzkum města a jeho dalších památek. Náměstí je výjimečné nejen svou výstavbou, ale i zdejší zvonkohrou, která stejně, jako u nás Pražský orloj, dokáže přilákat zástupy turistů.

Marienplatz v Mnichově | dimol/123RF.com
Marienplatz v Mnichově | dimol/123RF.com

Pokud jste gurmáni a při svých cestách si rádi dáte dobré jídlo, doporučuji vám navštívit Viktualienmarkt, což je historický trh s potravinami, kde máte možnost ochutnat gastronomické speciality i místní jedinečnou kuchyni. Tato jedna z hlavních atrakcí města, která je otevřená od pondělí do soboty.

Nutno dodat, že vedle běžných turistických atrakcí Mnichov láká také spoustu fotbalových nadšenců. Může za to první fotbalový stadion na světě Alianz Arena, který je dlážděn vzduchovými polštáři a dokáže i měnit barvu.

Alianz Arena v Mnichově | pigprox/123RF.com
Alianz Arena v Mnichově | pigprox/123RF.com

Kontrastem této atrakce jsou různé paláce, zámky a zahrady. K tomu nejvyhledávanějšímu patří Nymphenburg, největší bývalý královský palác, barokní perla, kterou naleznete v západní části Mnichova.

Nymphenburg v Mnichově | meinzahn/123RF.com
Nymphenburg v Mnichově | meinzahn/123RF.com

Další velkou mnichovskou atrakcí je Muzeum BMW. Nesdílnou součástí Mnichova je pivo a k němu pak patří každoroční největší pivařský festival na světě Oktoberfest.

Muzeum BMW v Mnichově | kunertus/123RF.com
Muzeum BMW v Mnichově | kunertus/123RF.com

Oktoberfest

K jedné z největších mnichovských atrakcí patří největší pivní festival na světě, tzv. Oktoberfest. Každý rok jej v průběhu 16 dnů navštíví 6 milionů turistů z celého světa. Vedle piva tu máte možnost ochutnat rovněž i spoustu dobrých jídel, soutěží a hudebních produkcí.

Kulinářské speciality v Mnichově

Až vám při toulkách Mnichovem vyhládne, zastavte se do nějaké ze zdejších restaurací na pečenou kachnu s červeným zelím a knedlíkem, grilované vepřové koleno anebo ovar. Z dezertů doporučuji klasický štrúdl s vanilkovou omáčkovou, knedlíky s pudinkem, smažené koblihy anebo také sýry naložené v pivě. Za nejlepší zdejší restauraci je turisticky oblíbený Hofbräuhaus München.

Kam v Mnichově vyrazit večer

Posilněni dobrým jídlem můžete vyrazit do víru tohoto kosmpolitního města. Ten nejčilejší noční život probíhá v centru města, a pak ve čtvrtích Maxvorstadt, Ludwigsvorstadt-Isarvorstadt, Schwabing a Au-Haiddhausen. Naleznete tu velké množství restaurací, barů i klubů (nechybí tu dokonce ani gay scény).

Mnichovská divadla

Vedle piva jsou srdcem i duší Mnichova i zdejší divadla mezinárodního věhlasu. Najdete tu Komorní divadlo, Německé divadlo, Rezidenční divadlo i Bavorskou státní operu. Pakliže však budete pečlivě počítat, v konečném výsledku ve městě funguje na 89 jevišť, které každý den nabízí pestrou nabídku představení.

Národní divadlo v Mnichově | anshar/123RF.com
Národní divadlo v Mnichově | anshar/123RF.com

Mnichov metropole nákupů

Pokud chcete mít aktuální informace o tom, kde můžete v Mnichově nakupovat, vyzvedněte si na zdejších informacích časopis haben & Sein. Hlavní mnichovskou nákupní zónou je Kaufingerstrase, která se táhne od Karlsplat až po Marienplatz. Luxusní a high-end zboží najdete na Maximilianstrase, Residenzstrase nebo Theatinerstrase. K dalším nákupním ulicím pak patří Hohenzollernstrase, Leopoldstrase, Gärtnerplatzviertel anebo Schellingstrasse.

Předchozí článekCo vidět v Abú Dhabí – zajímavá místa a památky
Další článekKam se podívat během nákupů v Miláně?