Zajímavosti Belgie – památky a zajímavá místa k navštívení

36508
Romantický zámek Groot-Bijgaarden v Belgii | freeartist/123RF.com
Romantický zámek Groot-Bijgaarden v Belgii | freeartist/123RF.com

Belgie, malá země Beneluxu, která je známá především jako sídlo Evropské unie a vojenské aliance NATO. Hlavní město Brusel je tak často označováno jako hlavní město Evropy. Kromě moderních až extravagantních budov, kde sídlí orgány evropských institucí, je Belgie země s celou řadou historických památek. Většina z nich má původ až v dobách středověku. Na hrady, katedrály a cechovní domy tak můžete narazit doslova na každém kroku. Historická centra větších měst si zachovala své podmanivé kouzlo a při procházkách úzkými a spletitými uličkami si budete připadat, jako byste se vrátili v čase.

Zajímavosti o Belgii

  • Úředními jazyky jsou francouzština, nizozemština a němčina. 58% obyvatelstva tvoří Vlámové hovořící nizozemsky a 31% tvoří Valoni hovořící francouzsky.
  • Belgické království je jedna z posledních federativních konstitučních monarchií v Evropě.
  • V roce 1920 se konaly v Antverpách letní olympijské hry.
  • V Belgii se vyrábí více než 700 druhů piva. Tradiční, polotmavé, světlé i ovocné.

V Belgii se nachází i známé místo Waterloo, kde prohrál Napoleon Bonaparte svou osudovou bitvu. Dnes se na tomto místě nachází památník, muzeum a párkrát do roka zde můžete narazit na vojenskou přehlídku v dobových kostýmech.

Belgičané jsou známí tím, že si potrpí na dobré jídlo a pití. Snad nejznámější pochutinou jsou pravé belgické pralinky. Jejich dokonalá chuť proslavila Belgii po celém světě. Ochutnat můžete z nepřeberného množství příchutí, tvarů a náplní. Belgie bude pro řadu Čechů velmi oblíbenou zemí, neboť patří stejně jako my, k milovníkům piva. Belgičané dokonce tvrdí, že mají nejvíce druhů piv na světě a jsou na to patřičně hrdí.

Zajímavá místa a památky v Belgii

Náměstí Grand Place (La Grand Place)

Náměstí Grand Place v Bruselu | skyfish555/123RF.com
Náměstí Grand Place v Bruselu | skyfish555/123RF.com

Grand Place je jedinečné náměstí a historické jádro Bruselu, hlavního města Belgie. O jeho výjimečnosti svědčí fakt, že je zařazené na seznam světového dědictví UNESCO. Dominantou náměstí je gotická Radnice z 15. století s 96 metrů vysokou věží. Další nepřehlédnutelnou stavbou je Královský palác (Maison de Roi). Náměstí je lemováno řadou cechovních domů, které byly původně ze dřeva, ale během války byla většina z nich poškozena a následně postavenu znovu, ale z kamene. Uprostřed náměstí se objevuje co dva roky nádherný květinový koberec, složený z milionu květů.

Soška čůrajícího chlapečka (Manneken-Pis)

Soška čůrajícího chlapečka v Bruselu | kevers50/123RF.com
Soška čůrajícího chlapečka v Bruselu | kevers50/123RF.com

Ačkoliv se to může zdát jako hloupý vtip, tak opak je pravdou. Jednou z nejnavštěvovanějších a nejoblíbenějších atrakcí v Bruselu je soška čůrajícího chlapečka Manneken Pis. Tato malá bronzová soška chlapečka čůrajícího do fontány se stala symbolem města. Chlapeček má dokonce své jméno – Petit Julien. No a aby toho nebylo málo, tak opodál se dokonce nachází soška čůrající holčičky. A tím výčet bizarností nekončí. Soška má více než 800 oblečků, do kterých je oblékána k různým příležitostem. O tom proč byla soška vytvořena koluje řada legend. A je jen na vás, které z nich uvěříte právě vy.

Atomium

Model Atomium v Bruselu | orpheus26/123RF.com
Model Atomium v Bruselu | orpheus26/123RF.com

Atomium bylo postaveno v roce 1958 na výstavišti v Bruselu, kde se konala mezinárodní výstava Expo. Atomium, tedy 165 miliardkrát zvětšený atom železa byl vybudován právě k této příležitosti a stal se symbolem města. Uvnitř konstrukce se nachází muzeum zaměřené právě na výstavu Expo. Atomium dosahuje výšky až 102 metrů a každá koule váží 200 tun. Zajímavostí je, že Atomium mělo být po ukončení výstavy zničeno, ale Belgičanům se natolik zalíbilo, že ji město odkoupilo. V současnosti se jedná o jednu z nejnavštěvovanějších atrakcí.

Historické centrum města Bruggy (Historic Centre of Brugge)

Historické centrum města Bruggy | nattyptg/123RF.com
Historické centrum města Bruggy | nattyptg/123RF.com

Bruggy jsou zachovalé středověké městečko, ve kterém dodnes žijí místní obyvatelé, takže se nejedná o umělý skanzen. Hlavní atrakcí je historické centrum, které je pod záštitou UNESCO. V úzkých uličkách se nachází středověké hanzovní domy a celé centrum je obehnáno hradbami a příkopy z 12. století. Kvůli malebnosti městečka a spoustě vodních kanálů bývají Bruggy označovány jako „Benátky severu“ a jedno z nejromantičtějších měst na světě. Prohlédněte si i další zajímavosti, které na vás čekají v Bruggách.

Gent (Ghent)

Hrad Gravensteen ve městě Gent | emicristea/123RF.com
Hrad Gravensteen ve městě Gent | emicristea/123RF.com

Přístavní město Gent se dostalo do povědomí lidí jako jedno z nejkrásnějších středověkých městeček. Stejně jako Bruggy je historické centrum tvořeno středověkými cechovními domy, které jsou protkané řadou kanálů. Ve středověku patřil Gent k nejbohatším městům Evropy. No a právě v době největšího rozmachu byla postavena celá řada historických památek včetně hradů a katedrál. Proto se v Gentu nachází nejvíce chráněných památek v Belgii. Dominantou města je kromě historického centra majestátní hrad Gravensteen z roku 1180. Ten sloužil dlouhá léta jako vězení, proto je mučícím nástrojům věnována část expozice. Název Gravensteen se dá přeložit jako „Hraběcí hrad“, z jehož vrcholku uvidíte celé město jako na dlani.

Katedrála sv. Bavona (Cathedrale Saint Bavon)

Katedrála svatého Bavona v Gentu | lenor/123RF.com
Katedrála svatého Bavona v Gentu | lenor/123RF.com

Římsko-katolická katedrála sv. Bavona se nachází v samém srdci Gentu. Označení nese po svatém Bavonovi, který v mládí sice nebyl žádný svatoušek, ale po smrti své mladé manželky změnil své chování a stal se poustevníkem. Katedrála je postavena na místě původní kaple sv. Jana Křtitele. Uvnitř se nachází velmi cenný gentský oltář bratří van Eycků z 15. století, který byste pří návštěvě neměli přehlédnout.

Antverpy (Antwerpen)

Náměstí v Antverpách | jankranendonk/123RF.com
Náměstí v Antverpách | jankranendonk/123RF.com

Název města Antverpy nebo-li Antwerpen pochází z holandského slova „handwerpen“, což v překladu znamená „trhání ruk“. Kvůli velké komunitě Židů jsou Antverpy přezdívány jako „Jeruzalém západu“. To však není jediná přezdívka. Antverpy můžete najít i pod označením „Rubensovo město“, neboť zde žil významný malíř Peter Pauls Rubens.

Centrum města tvoří náměstí Gröte Markt, na kterém se nachází jedna z nejvýznamnějších belgických staveb. Tou je katedrála Panny Marie, která se pyšní titulem největší katedrály na území Belgie i Holandska. Postavit tak obrovskou katedrálu trvalo přesně 269 let a uvnitř se nachází pár velmi cenných Rubensových obrazů. Antverpy jsou významným centrem diamantového průmyslu. Pro milovníky blyštivých kamenů bylo vybudováno muzeum diamantů, kde se jimi můžete nejen pokochat, ale také se dozvíte něco o jejich historii a zpracování. A pokud byste byli unaveni památkami, můžete zavítat do jedné z nejstarších zoologických zahrad na světě. To samozřejmě není vše, v Antverpách jsou i další památky a zajímavá místa.

Lovaň (Leuven)

Radnice v belgickém městě Leuven | bbsferrari/123RF.com
Radnice v belgickém městě Leuven | bbsferrari/123RF.com

Starobylé univerzitní město Lovaň je proslulé nejstarší belgickou univerzitou. Ta byla postavena papežem v roce 1425 a patří mezi jednu z nejstarších univerzit v Evropě. Mezi oblíbené atrakce města Lovaň patří i radnice Stadhuis, která bývá označována jako nejkrásnější radnice v Evropě. Na své si přijdou i milovníci piva, neboť se ve městě nachází i slavný pivovar Stella Artois. Dopřát si můžete prohlídku pivovaru i s ochutnávkou. A komu by to málo, tak se v Lovani nachází i nejmenší belgický pivovar Domus.

Walibi

Pro odreagování turistů po náročném poznávání města byl kousek od Bruselu vybudován zábavní park Walibi. Zábavu zde najdou lidé všech generací. V parku se nachází nespočet horských drah, kolotočů, atrakcí a součástí je i aquapark. Walibi je v provozu více než 35 let a nejoblíbenější atrakcí se stal volný pád s názvem Dalton Terror.

Kdo má rád středověkou historii a spletité uličky skloubené s moderní architekturou, vyžívá se v bizarnostech a nepohrdne dobrým jídlem a pitím, tak by měl vyrazit právě do Belgie. No a pro milovníky dobrého jídla, ještě jedna poznámka na závěr. Belgičané jsou kromě pralinek pověstní svými hranolkami a waflemi. Což se hodí, protože slané hranolky dokáží po přeslazených pralinkách spravit žaludek. Stánky s občerstvením jsou ve všech větších městech, takže kdo proslulý kornout hranolků ani wafle neochutná, jako by v Belgii nebyl.

Zajímavosti v sousedních státech:

Předchozí článekZajímavosti Afghánistánu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti Antiguy a Barbudy – památky a zajímavá místa k vidění