Město Lübeck v Německu – zajímavá místa, památky a tipy na výlety v okolí

4583

V Německu je spoustu měst, které stojí za bližší průzkum. Do některých cestují čeští turisté „ve velkém“, o jiných jste třeba ani neslyšeli. Ovšem to neznamená, že vám neposkytnou pokochání nádhernými památkami a další zážitky. Takovým je i hanzovní město Lübeck ležící na severu Německa. Jeho historie sahá až do poloviny dvanáctého století.

Zdejší památky zanesené na seznam UNESCO pohladí duši snad každého milovníka historických památek. Že si na svých cestách raději užíváte kulturu? I tak jste na správném místě. Budete-li v Lübecku, určitě ochutnejte marcipán, jímž město proslulo. Nemáte-li rádi sladké, nevadí. I tak si můžete vychutnat dobré jídlo v některé z tamějších útulných hospůdek.

Zajímavá místa a památky v Lübecku

Historické jádro města

Máte-li rádi historické památky, určitě si v Lübecku nenechte ujít Staré město (Lübeck Oldtown). Díky své kráse a jedinečnosti dané především cihlovou architekturou se dostalo dokonce na seznam památek UNESCO. Najdete ho mezi říčními rameny Stadttrave a Kanaltrave.

Západnímu okraji historického jádra dominuje Holštýnská brána (The Holsten Gate).

A pokračujme s prohlídkou Starého města dále. Vedle brány se nachází Sklady soli – Salzspeicher (Salt storehouses). Stavba je složená z šesti několika poschoďových červených cihlových budov stavěných od 16. do 18. století. Velmi krásná a působivá je rovněž radnice (Lübeck Town Hall). Najdete ji na náměstí Marktplatz. Dále do okruhu památek UNESCO patří Kostel sv. Jakuba (Church of St. James), Špitál sv. Ducha (Hospital of the Holy Spirit), Koberg (jde o zachovalou čtvrť, která pochází z 13. století.) a čtvrt patricijských domů z 15. a 16. století.

Radnice v Lübecku (Lübeck Town Hall)

Jak jsme již uvedli, radnice patří mezi památky Starého města. Je jeho významnou dominantou. Cihlová gotická stavba zaujme každého příznivce pěkných historických památek. Její základní podoba pochází ze 13. století. V patnáctém a šestnáctém století došlo ještě k jejímu rozšíření. Jedná se o jednu z největších a nejvýznamnějších radnic v celém Německu.

Hlavní vchod vede z ulice Breiten Straße. Stále tu sídlí starosta a zároveň jde o místo, kde se při různých příležitostech setkávají občané. Za radnicí si prohlédnete Farní kostel Panny Marie (St. Mary’s Church). Jde o gotickou stavbu se dvěma věžemi. Byla stavěná ve 13. a 14. století.

Holštýnská brána (Holstentor)

Samostatnou pozornost si také zasluhuje Holštýnská brána – Holstentor, rovněž spadající do Starého města. Byla součástí dřívější městské hradby. V 19. století měla být zbourána, ale nakonec zůstala a je jedním z nejoblíbenějších cílů turistů. Jde o pozdně gotickou stavbu. Kochat se jí můžete nejen zvenku. Uvnitř najdete muzejní expozice (City History Museum of Lübeck). Druhou významnou městskou bránou je Burgtor.

Muzeum marcipánu (Marzipan Museum)

Město je proslulé svým marcipánem. Dříve ho v Lübecku vyrábělo přes 100 firem. Jeho nejznámějším výrobce je firma Niederegger mající své sídlo naproti radnici. Pokud ho chcete nejen ochutnat, ale i se o něm dozvědět něco více, vypravte se do Muzea marcipánu.

V muzeu si mimo jiné prohlédnete třeba marcipánové postavy v životní velikosti. Přivezte si kousek této sladké pochoutky ze svých cest. Seženete ho v různých provedeních, třeba jako repliku města.

Willy Brandt Haus

Slavným rodákem, který dokonce získal Nobelovu cenu je politik Willy Brandt. Žil v letech 1913 až 1992. Jeho politika založená na zlepšení vztahů s Východním Německem, Polskem a Sovětským svazem mu v roce 1971 vynesla Nobelovu cenu za mír. Více se o této významné osobnosti dozvíte v muzeu Willy Brandt House. Seznamte se s jeho životem prostřednictvím šesti chronologicky uspořádaných sekcí.

Literární muzea

Lübeck je spojen s dalšími dvěma nositeli Nobelovy ceny. Jedním z nich je německý spisovatel Thomas Mann. Umístil do tohoto města děj svého slavného románu Buddendrookovi. Památkou na něj je Dům Buddenbrookových (Buddenbrook House), který je zajímavým literárním muzeem, v němž se seznámíte s životním stylem bohaté rodiny 19. století. Nobelovu cenu za literaturu získal i Günter Grass. Rovněž si ho připomenete prostřednictvím „jeho“ muzea.

Hüxstrasse

Pokud rádi nakupujete, chcete se tomuto koníčku věnovat i v Lübecku, zamiřte na Hüxstrasse. Najdete ji ve Starém městě. Čeká tu na vás stovka zajímavých obchodů s různým sortimentem. Mimo jiné si tu prohlédnete památkově chráněné objekty a může posedět a odpočinout si v některé restauraci, kavárně, či baru. Za dalšími nákupy se vydejte například do ulic Holstenstrasse či Königstrasse. A samozřejmě nákupních příležitostí tu je více. Co si ze svých cest přivezete vy?

Stadtpark Lübeck

Stadtpark Lübeck (Lübeck City Park) je městský park nacházející se ve čtvrti St. Gertrud. Najdete ho ve vzdálenosti zhruba 750 m od hradní brány. Obklopeni zelení se tu jistě budete cítit uvolněně. Krom toho si tu prohlédnete například památník Langenbucha, městského zahradníka. Odpočiňte si od poznávání památek a celkového ruchu Lübecku.

Ve čtvrti St. Gertrud je také mimo jiné Escheburg Park. A budete-li se nacházet v této čtvrti, vaší pozornosti by neměla uniknout alespoň některá zajímavá místa, např. Památník Major von Arnima (Memorial of Major von Arnim), Kostel sv. Gertrudy (Church of St. Gertrude), Vilu Eschenburg (Villa Eschenberg) a další.

Kam na výlet do okolí

Unavilo vás poznávání Lübecku? Co takhle si odpočinout na pláži? Nedaleko odtud se rozprostírá přístavní městečko Travemünde. Užijte si přímořskou atmosféru se vším, co k ní patří. Od počátku 19. století jde o významné rekreační a lázeňské město. Vychutnejte si pohodu na písčité pláži, a pokud se přeci jen začnete nudit, vydejte se na maják z roku 1330. Jde o nejstarší maják v Německu.

Nedaleko je také město Ratzeburg. Je ze všech stran obklopeno jezerem. Jde o známé lázeňské město. V blízkosti jsou i další jezera, např. Hemmelsdorfer See.  Příjemná bude rovněž návštěva malebné rybářské vesnice Gothmund nacházející se nedaleko Lübecku.

A co vy? Už jste se seznámili s nejběžnějšími turistickými cíli Německa, nebo byste raději do města, které není tak chronicky navštěvované, ale přesto má co nabídnout? Lübeck je tím správným městem pro vás. Užívejte si plnými doušky historických památek, kultury, dobrého jídla, ale i zajímavého okolí.

Předchozí článekUžhorod na Ukrajině – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí
Další článekBanská Štiavnica na Slovensku – zajímavosti, památky a tipy na výlety do okolí