Zajímavosti České republiky – zajímavá místa a památky k vidění

51985
Kaple s vinicí v blízkosti Velkých Bílovic v České republice | phbcz/123RF.com
Kaple s vinicí v blízkosti Velkých Bílovic v České republice | phbcz/123RF.com

Česká republika je velmi zajímavou zemí nacházející se ve středu Evropy. Přestože se jedná o jednu z nejmenších zemí, oplývá mnoha přírodními, technickými i historickými památkami. Je škoda, že zahraniční turisté obvykle věnují pozornost pouze českému hlavnímu městu –  Praze. I když je v něm dozajista nespočet atraktivit, za hranicemi města jich naleznete ještě víc.

Celá země je totiž poseta hrady a zámky, středověkými městy, starověkými ruinami, národními parky, kostely, paláci, kláštery, židovskými památkami, krásnými horami, technickými památkami, renesančními výtečnými pivovary i vinařstvími na světové úrovni, které se pyšní řadou cen. A všechna tato místa stojí za návštěvu.

Zajímavosti o České republice

  • Česká republika je země hradů. Česko se může pochlubit jejich největší hustotou. V takové malé zemičce se jich nachází více než 2000 (hrady, zámky a zříceniny).
  • Českou republiku povětšinou obklopují na všech stranách hory. Všechno to jsou ale malé hory s výškou maximálně 1602 metrů, kterou dosahuje Sněžka.
  • Češi jsou těmi největšími konzumenti piva.
  • Pouze 19% Čechů věří v Boha, zbytek státu je ateistická.
  • Pražský hrad je největší hrad na světě.
  • Zdejší zdravotnická péče je jedna z nejlepších v Evropě.
  • 90% Čechů má minimálně střední vzdělání.
  • Češi se vyznačují velmi zajímavými a originálními tradicemi.

Zajímavá místa a památky v České republice

Praha

Pohled na barevné Staré město a Pražský hrad | martinm303/123RF.com
Pohled na barevné Staré město a Pražský hrad | martinm303/123RF.com

Jelikož je Praha nejkrásnějším evropským městem, bývá mnohdy také jediným místem, jež turisté ze zahraničí v Česku navštíví.  A ani to město neprohlídnou důkladně. Turisté se v Praze zaměřují jen na ty největší a nejproslulejší památky. Praha toho však má mnohem více v nabídce, od úžasných kaváren, street art scény sochy, galerie moderního umění, nejlepší pohledy, nespočet kulturních podjetí i naprosto jedinečným Žižkovem, který se může pochlubit tím největším počtem hospod v celé Evropě.

Pro většinu návštěvníků Prahy je ústředním bodem Pražský hrad, největší hrad na světě, sídlo hlavy státu, lokality, která se zde vyvíjela od 10. století. Jeho součástí je úchvatná Katedrála svatého Víta, Bazilika svatého Jiří, Prašná brána, Zlatá ulička, Vladislavský sál, Starý královský palác, Královská zahrada se Zpívající fontánou a ještě mnoho dalšího. Přečtěte si i o dalších pražských místech a památkách.

Liberec

Radnice a hlavní náměstí v Liberci | atomdruid/123RF.com
Radnice a hlavní náměstí v Liberci | atomdruid/123RF.com

Liberec, krásné město mezi horami, které oplývá nejen zajímavou architekturou, nevšedním moderním centrem, mnoha muzei, zoologickou zahradou i celou řadou příležitostí pro zimní i letní sporty – lyžování, běžky, cyklistiku i pěší turistiku. Na dosah od Liberce je legendární česká futuristická budova umístěná na vrcholu Ještědu. Kromě toho, že je to špičkový retro hotel a restaurace, je odtud rovněž i úchvatný výhled do okolí.

Olomouc

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci | forance/123RF.com
Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci | forance/123RF.com

Olomouc patří k těm nejoblíbenějším městům v České republice, je to takový český Vatikán. Ve městě proto najdete ohromné množství kostelů a klášterů. Nedaleký Svatý Kopeček je nejenže krásné poklidné místo, skýtající jedinečný výhled na město, ale i významné poutní místo a historická památka, kterou navštívil i papež Jan Pavel II. Na seznamu UNESCO najdete zdejší netradiční orloj spolu radnicí a Sloup nejsvětější Trojice. Olomoucké památky se vám jistě zalíbí.

Ostrava

Letecký pohled na Ostravu | videoprojekce/123RF.com
Letecký pohled na Ostravu | videoprojekce/123RF.com

Ještě donedávna patřila Ostrava k těm nejošklivějším městům v zemi. Dnes je však všechno jinak a Ostrava si na svém postu nejindustriálnější město postavila jméno. Dnes jde o kulturní centrum, kde se v průběhu roku koná celá řada festivalů, soutěží a koncertů. Z původní továrny jsou dnes proměněny na technická muzea i nevšední koncertní prostory. Je zde ohromné množství hospod a klubů, netradičních muzeí, zoologická zahrada a dokonce i kopec na lyžování. Ostrava je kosmopolitní město, které nespí.

Brno

Pohled na Katedrálu svatého Petra a Pavla a městskou krajinu v Brně | haak78/123RF.com
Pohled na Katedrálu svatého Petra a Pavla a městskou krajinu v Brně | haak78/123RF.com

Je škoda, že Brno je tak opomíjené, protože jde pravděpodobně o nejdokonalejší středoevropské město, které se může pochlubit dokonalou a krásnou architekturou, studenty, pulzující život, úžasné památky, vynikající kavárny, intelektuální atmosféru i okouzlujícího ducha. Hlavní město Moravy a druhé největší město České republiky není možné nic jiného než jen milovat a dopomůžou k tomu brněnské památky a krásná místa.

Moravský kras

Punkevní jeskyně v Moravském krasu | kayco/123RF.com
Punkevní jeskyně v Moravském krasu | kayco/123RF.com

Moravský kras reprezentuje největší jeskynní systém v České republice, skládající se z více než 1000 jeskyní, soutěsek, propastí a kaňonů rozprostřených na 92 kilometrech čtverečních. Známý je pro řadu dechberoucích geologických zázraků, jakým je třeba Macocha, která je největší propastí v celé střední Evropě.

Kutná Hora

Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře | graphia76/123RF.com
Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře | graphia76/123RF.com

Kutná Hora bylo kdysi bohaté královské centrum, které bývalo královskou mincovnou. Město se nachází jen kousek od Prahy a oplývá především náboženskými památkami. Najdete tu Chrám svaté Barbory, památka UNESCO, klenot pozdní gotiky a vůbec první stavbu tohoto typu u nás; Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele, Kostnice, Vlašský dvůr a Galerie moderního umění GASK, jež je umístěna na Jezuitské koleji a spousta dalších památek.

Karlovy Vary

Lázeňské město Karlovy Vary v západních Čechách | atomdruid/123RF.com
Lázeňské město Karlovy Vary v západních Čechách | atomdruid/123RF.com

Mezi nejzajímavější česká místa jistě patří i nejslavnější české lázně Karlovy Vary, které vynikají nejen teplými minerálními prameny, ale i barokní a gotickou architekturou, krásnou přírodou a živou kulturní scénou. Lázně měly rádi králové, ruští carové, Goethe i Beethoven. Jen kousek Od Karlových Varů se pak nachází i Františkovy a Mariánské lázně a také i malebný zámek Loket.

České Budějovice

Centrální náměstí Českých Budějovic se Samsonovou kašnou | klug/123RF.com
Centrální náměstí Českých Budějovic se Samsonovou kašnou | klug/123RF.com

České Budějovice jsou známé především ve spojitosti s pivem Budweiser, ale nejen o něm toto město je. České Budějovice se doslova topí v minipivovarech, pivnicích a tradičních českých hostincích. Je to prostě ideální místo, kde máte možnost poznat tajemství českého piva. Kromě toho jsou České Budějovice také ideálním výchozím bodem pro hlubší poznání Jižních Čech i Šumavy, navíc do Českého Krumlova je to odtud pouze 20 kilometrů daleko. Český Krumlov, město hrdě se tyčící nad Vltavou, je druhým nejnavštěvovanějším českým městem, které je označováno za malebnější menší verzi Prahy. Město ze 13. století vás okouzlí svou romantickou spletí středověkých uliček, jedinečnou architekturou, mosty, památkami a uměním. Město, které najdete na seznamu UNESCO ročně navštíví ohromné davy turistů.

Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn v České republice | yakub88/123RF.com
Hrad Karlštejn v České republice | yakub88/123RF.com

Po Pražském hradě jde o druhý nejvýznamnější hrad v Česku, který najdete jen kousek od Prahy a kde sídlil císař Karel IV. spolu s korunovačními klenoty. Jedná se rovněž o jednu z nejnavštěvovanějších památek v zemi.

Návštěva České republiky je fascinující a nezapomenutelná. Poznat tu můžete nejen krásnou architekturu, ale i nevšední kulturu, folklórní tradice, historické a technické památky, výtečné jídlo i pití. Země je navíc hustě protkána turistickými stezkami, cyklotrasami, lyžařskými sjezdovkami i tratěmi pro běžkaře. A aby toho nebylo málo, země je plná renomovaných lázeňských zařízení s hlubokou historií, které dokázaly, kde koho postavit na nohy. Zároveň se může Česká republika pochlubit i spoustou památek na Seznamu UNESCO. Byla by tedy vážně velká chyba omezit svou návštěvu pouze na Prahu.

Zajímavosti v sousedních státech:

Předchozí článekZajímavosti na Bahamách – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekKam ve Stuttgartu – zajímavá místa a památky k vidění