Kam v Berlíně – zajímavá místa a památky aneb co vidět?

15931
Panorama Berlína v Německu | sepavo/123RF.com
Panorama Berlína v Německu | sepavo/123RF.com

Berlín, současné hlavní město Spolkové republiky Německo, je místem, které si za dobu své existence prošlo nebývale různorodým a těžkým vývojem.

Od roku 1701 hlavní město Pruska, od roku 1871 hlavní centrum sjednoceného Německa, pulzující metropole tvůrčích umělců, která hostila mimo jiné i mnoho uprchlíků z přilehlých zemí, než se roku 1933 stala nacistickým sídlem a byla koncem druhé světové války rozsáhle bombardována. Následně bylo město rozděleno na čtvrtiny a ovládáno čtyřmi vládnoucími mocnostmi – poté došlo k přerozdělení na dvě části a stavbě nechvalně známé Berlínské zdi, která vydržela necelých třicet let až do roku 1989. Díky překotnému vývoji v posledních letech a renovaci města po jeho poválečném zničení se dnes v Berlíně mísí architektura ze všech těchto období.

V duchu historie

Mezi klasické pamětihodnosti se řadí například novorenesanční budova spolkového sněmu Reichstag, postaveného koncem 19. století. V roce 1933 byla poškozena díky žhářskému útoku, který byl interpretován jako projev nebezpečnosti komunistické strany a pomohl tak upevnění moci nacistů. Od roku 1995 byla budova výrazně renovována a díky konstrukci skleněného dómu zde nyní mohou návštěvníci sledovat zasedání a práci poslanců.

Budova Říšského sněmu v Berlíně | rumifaz/123RF.com
Budova Říšského sněmu v Berlíně | rumifaz/123RF.com

Dalším symbolem rozdělení a sjednocení města je také Braniborská brána, datující se do roku 1734, která původně složila pro výběr mýta při vstupu do města. Bránu podpírá dvanáct dórských sloupů vysokých 15 metrů a v jejím středu se nachází sousoší, symbolizující bohyni vítězství Victorii vjíždějící do města. Původně zde byla vypodobněna bohyně míru Eirene, ale po zcizení Napoleonem a návratu sousoší z Francie o 10 let později byla symbolika změněna.

Braniborská brána v Berlíně | believeinme33/123RF.com
Braniborská brána v Berlíně | believeinme33/123RF.com

Moderna a nedávná historie

Mezi nejvýznamnější náměstí v (dříve východním) Berlíně patří určitě Alexanderplatz. Na první pohled nepříliš malebná, velká plocha působící velmi strohým, betonovým dojmem je významným transportním uzlem a v jeho blízkosti se nachází významné berlínské stavby, například ikonická 365 m vysoká televizní věž Fernsehturm nebo renesanční radnice Rotes Radhaus. současné sídlo starosty města postavené z typických červených cihel. Na samotném náměstí lze také nalézt známé Weltzeituhr (Hodiny světa), které ukazují aktuální čas ve všech časových zónách na Zemi.

Televizní věž na Alexanderplatz v Berlíně | jakobradlgruber/123RF.com
Televizní věž na Alexanderplatz v Berlíně | jakobradlgruber/123RF.com

Téměř až mrazivým dojmem  působí Památník holocaustu, téměř dvě fotbalová hřiště veliká plocha betonových bloků, které vytváří dojem zvlněného povrchu. Stavba byla provedena, po dlouhých rozepřích, v roce 2005 – během samotné stavby došlo ke skandálu, neboť bylo odhaleno, že firma dodávající ochranný nátěr proti graffiti na bloky byla sesterskou společností firmy, která za války vyráběla látku využívanou právě ve vyhlazovacích táborech. Válečnou dobu připomíná také Checkpoint Charlie, známý hraniční přechod z doby studené války, který odděloval východní (socialistický) a západní (americký) Berlín.

Nejspíše nejvýznamnější ukázkou moderního Berlína je Potsdamerplatz, náměstí, které bylo za války kompletně srovnáno se zemí a po pádu Berlínské zdi prošlo výrazným vývojem. Nejvýraznější budovou z nových mrakodrapů v oblasti je Sony Center, komplex obchodů, multikina a restaurací, kde je vše zastřešeno impozantní skleněnou střechou, jejíž samotná stavba trvala přes dva roky.

Umělecká scéna

Berlín byl během své historie velmi liberálním městem, díky čemuž se často stával domovem členů různých menšin a lidí s oblibou ve výstředním stylu. Tito obyvatelé položili základy umělecké sféře, která v Evropě nemá v jiných městech obdoby – současné, avantgardní, experimentální a alternativní umění se zde projevuje ve všech možných formách. Příkladem je třeba East Side Gallery, dnes již jediná, poslední stojící část Zdi, která slouží jako otevřený prostor streetartovým umělcům.

East Side Gallery v Berlíně | digitalsun/123RF.com
East Side Gallery v Berlíně | digitalsun/123RF.com

Pestrá směs národností obyvatel města se pravidelně prezentuje na několikadenním Karneval der Kulturen, který se koná každoročně a má za cíl odbourávat předsudky o odlišnostech mezi lidmi. Ruku v ruce s tím jde i hudební a klubová kultura, ve které je Berlín naprosto vyhlášený, hlavně co se týče techna a elektronické hudby. Klub Berghain bývá často nazýván jedním z nejlepších světových klubů a jeho nejskalnější příznivci jej často nazývají svým „kostelem“.

Návštěvu Berlína lze, díky všem těmto místům, rozhodně doporučit. Ať už cestujete za historií nebo za současnými trendy, město vám má co nabídnout – a hlavně, je důležitou připomínkou ne zas tak dávné historie a důkazem toho, jak se dá postavit zpět na nohy, i když výchozím bodem jsou jen ruiny a popel.

Předchozí článekBangkok – zajímavá místa a památky ve městě, které nespí
Další článekLetenky do Paříže od 784 Kč i začátkem léta