Rujána – německý ostrov v Baltském moři aneb kam se vydat a co vidět?

25324
Pláž a křídové útesy na ostrově Rujána | maciejbledowski/123RF.com
Pláž a křídové útesy na ostrově Rujána | maciejbledowski/123RF.com

Rujána již dávno není tím, co bývala, éra socialistických dovolených v NDR je už vážně za námi. Je však škoda, že jsme na ni zapomněli. Dnes je již tento největší německý ostrov (přesněji souostroví sestávající z 30 poloostrovů a ostrůvků) v Baltském moři k nepoznání.

Rujána dodnes nabízí vše typické pro dovolenou u Baltského moře – krásné a dlouhé písečné pláže a poněkud větrné počasí. Na ostrově se stále nachází malebná lázeňská městečka, která nabízí thalassoterapii, skvělou kuchyni, spoustu možností zábavy pro jednotlivce i rodiny a dále pak výlety, ať už na kole nebo pěšky. Vše je tu na dosah ruky a snadno dostupné. Na ostrově se nachází 20 přístavů, 56 kilometrů pláží vhodných ke koupání a 27 kamenitých pláží. Neschází se tu místa poklidná i rušná, plná atrakcí, občerstvení a lidí. Destinaci mají stále v oblibě majitelé tučných kont, ale i studenti a chudší či svobodnější cestovatelé, putující pouze s batohem na zádech.

Nejpopulárnější rekreační střediska na Rujáně

Vůbec tím nejstarším zdejším střediskem je Sagard. Prvním přímořským letoviskem se však stala až vesnička Lauterbach na počátku 19. století. Pak se tu v letovisko proměnil i Sassnitz a Binz.

V současnosti k nejpopulárnějším patří pláže Schaabe, které najdete mezi Altenkirchen a Juliusruh. Dále pak Glowe a Breege a na východě pak pláže mezi Sassnitz a Göhren, Neu Mukran, Prora, Binz, Sellin a Baabe. K turistickým centrům patří Cape Arkona, Putbus, Bergen auf Rügen, Ralswiek a Gingst.

Jaké zajímavosti se ukrývají na Rujáně?

  • Hlavním a zároveň největším městem Rujány je Sassnitz, mezinárodní přístav, který ostrov spojuje s Dánskem, Švédskem a Pobaltím. Město je plné malebných krámků a restaurací. V přístavu pak kotví 90 metrů dlouhá britská ponorka z roku 1963. Nachází se tady i dech beroucí křídové útesy, přičemž nejvyšší útes Königsstuhl dosahuje výšky 118 metrů.
Křídový útes Königsstuhl na Rujáně | aldorado10/123RF.com
Křídový útes Königsstuhl na Rujáně | aldorado10/123RF.com
  • Skoro povinným výletem všech návštěvníků Rujány je maják na mysu Arkona, nachází se ve vesnici Putgarten. Maják si můžete také prohlédnout a po vystoupání na vrchol máte při dobrém počasí jako na dlani Dánsko i Švédsko. Na mysu Arkona můžete najít i pozůstatky staroslovanského sídliště u věže sluneční observatoře. Pod ní se nachází dřevěná socha slovanského boha Svantovíta. Kromě majáku tu najdete i několik krámků s rukodělnou tvorbou, zejména keramikou, proutěným zbožím a šperky.
Maják na mysu Arkona na Rujáně | aldorado10/123RF.com
Maják na mysu Arkona na Rujáně | aldorado10/123RF.com
  • Největším přímořským střediskem na Rujáně je Binz. Žije to tu však zcela jiným tempem než v Sassnitz. Za městem máte možnost vidět tolik legendární křídové útesy v Národním parku Jasmund. Ty však nejsou jedinou zdejší atrakcí, zajímavostí je i to, že se tu schází německá smetánka. Městská pláž je široká, voda se tu díky malé hloubce rychle prohřívá a je teplejší než kdekoliv jinde. Oblast před větrem chrání přímořské koše. Neschází tu ani dlouhé molo vybíhající do moře. Prostě romantické místo, jak má být.
Letovisko Binz na ostrově Rujána | mkperspective/123RF.com
Letovisko Binz na ostrově Rujána | mkperspective/123RF.com
  • Severně od Binzu se nachází Prora, město, značně poznamenané totalitou nacismu. Na první pohled by se proto dalo říct, že jedná o poměrně nevzhledné město, zajímavým ho ovšem dělá luxusní čtyř kilometrový rezort s názvem Prora Solitaire, jehož je součástí i ohromné Dokumentační centrum Prora.
Prora Solitaire na Rujáně | msgrafixx/123RF.com
Prora Solitaire na Rujáně | msgrafixx/123RF.com
  • Národní park Jasmund se nachází u vesnice Hagen. Park tvoří bukový les a křídové útesy, které byly zapsány na seznam UNESCO. V parku roste mnoho vzácných rostlin a žije i hodně živočichů.
Národní park Jasmund na Rujáně | ricok/123RF.com
Národní park Jasmund na Rujáně | ricok/123RF.com
  • Pěšky i na kole. Díky své rozloze a terénu, nabízí Rujána svým návštěvníkům rozmanité možnosti pro pěší i cyklo turistiku. Lokalita je hustě protkána stezkami vhodnými k prozkoumání.
  • Při svých toulkách Rujánou vám doporučujeme navštívit i zdejší lovecký zámeček Granitz, který patří k nejnavštěvovanějším zámkům v Meklenbursku-Předním Pomořansku.
Lovecký zámek Granitz na Rujáně | dyroy/123RF.com
Lovecký zámek Granitz na Rujáně | dyroy/123RF.com

Jídlo, pití a zábava na Rujáně

Rujána nabízí svou vlastní charakteristickou kuchyň, jejímž základem jsou ryby. Takzvaný Fischbrötchen se zde podává na každém rohu (ryby zapečená v těstíčku). Další pochoutkou je i ryba v housce a nakládané nebo solené ryby (raucherfisch). Chybou by bylo neochutnat zdejší pivo. Za vyzkoušení stojí Stranlsunder, Lübzer nebo Störterbeker.

Noční život je tu klidnější a intimnější. Plážové diskotéky a party až do rána tu proto nehledejte. Milovníci piva si tu však přijdou na své.

Předchozí článekQuito v Ekvádoru – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat?
Další článekCasablanca v Maroku – kam se vydat a jaká zajímavá místa a památky vidět?