Kolín nad Rýnem – zajímavá místa a památky aneb kam se vydat a co vidět?

11200
Nádherný výhled na Kolín nad Rýnem | sergein/123RF.com
Nádherný výhled na Kolín nad Rýnem | sergein/123RF.com

Kolín nad Rýnem patří mezi nejstarší a největší města Německa. Tato metropole přitom nabízí mnoho zajímavého milovníkům historie, zábavy i techniky a navíc zde naleznete fantastická místa pro děti. Můžete tedy vyrazit s celou rodinou.

Metropole s dlouhou historií

Kolín nad Rýnem (něm. Köln am Rhein) je jedním z nejstarších měst Německa, když zde první osada vznikla již v roce 50 před Kristem. Aktuálně má přes 1 milion obyvatel a jedná o čtvrté největší město našich západních sousedů. Navíc jde o jedno z center kultury, které je vyhledáváno turisty z celého světa. I když Kolín nad Rýnem leží ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, která je v rámci Německa od našich hranic takřka nejvzdálenější, stále je pro cestovatele z Česka prakticky za rohem (z Prahy cca 690 km po dálnici A3).

Vyrazte za poznáním i zábavou

Vzhledem ke stáří metropole se jedná o oblíbený cíl milovníků historie. Nachází se zde např. 250 kostelů. Symbolem města je především katedrála svatého Petra z roku 1248, což je jedna z největších gotických staveb, když se její věže tyčí do výšky 157 metrů. Na vyhlídkovou plošinu jižní věže také vede 523 schodů a takový výšlap vyžaduje nemalé fyzické úsilí. Za výhled na celé město to ovšem stojí. Katedrála, která má rovněž nádherný interiér, je od roku 1996 na seznamu kulturních památek světového dědictví UNESCO.

Katedrála svatého Petra v Kolíně nad Rýnem | klug/123RF.com
Katedrála svatého Petra v Kolíně nad Rýnem | klug/123RF.com

Kromě mnoha náboženských staveb se ve městě nachází rovněž Kolínská univerzita, jež byla založena v roce 1388 a patří k nejstarším v Evropě. Jestliže jsou historické památky vaším koníčkem, rozhodně navštivte i některé ze zdejších muzeí jako např. Římsko-germánské muzeum, kde si lze prohlédnout sbírky z pozdní antiky v Porýní. A milovníci moderního umění nechť do metropole vyrazí  v období konání výstavy ArtCologne.

Pokud navštívíte Kolín nad Rýnem s dětmi, rozhodně je vezměte do Muzea čokolády, kde se dozví vše o své milované pochoutce a navíc ji budou moci ochutnat přímo z kašny ve foyer. V nevelké vzdálenosti od města (21 km) pak naleznete Phantasialand Brühl, což je zábavní park pro celou rodinu s mnoha atrakcemi. Společně se svými potomky tak můžete vyzkoušet rozmanité horské a vodní dráhy, kolotoče, volné pády anebo otáčecí lavice.

Zajímavé zážitky nepochybně přináší i panoramatický výlet lodí po Rýnu, při němž budete mít město jako na dlani.

Výletní lodě na břehu řeky Rýna | philipus/123RF.com
Výletní lodě na břehu řeky Rýna | philipus/123RF.com

A když už budete u řeky, neměli byste si nechat ujít ani historickou přístavní čtvrť anebo Rýnské doky. Ostatně nevynechejte ani jednu z technických dominant města, a to most Hohenzollernů, který byl postaven v letech 1907 až 1911. Ten je dlouhý 409 metrů a patří mezi jednu z hlavních dopravních (železničních) spojnic celého Německa. Navíc není uzavřen pro pěší.

Zámky lásky na pěší zóně přes most Hohenzollernů v Kolíně nad Rýnem | bwylezich/123RF.com
Zámky lásky na pěší zóně přes most Hohenzollernů v Kolíně nad Rýnem | bwylezich/123RF.com

Jestliže už budete mít prohlídek plné zuby, můžete si odpočinout v nádherném čtyřicetihektarovém Rýnském parku. K dispozici zde budete mimo jiné mít vyhlídku s názvem Triangle, která je vysoká 100 metrů. Odtud se nabízí nádherný pohled na centrum města a katedrálu svatého Petra. Po odpočinku navíc můžete z parku vyrazit lanovou drahou přes řeku Rýn a na druhém břehu navštívit místní botanickou zahradu s více než 10 tisíci rostlinnými druhy, ale také zoologickou zahradu s jedinečným hippodomem, umožňujícím průchod napodobeninou africké říční krajiny.

Městský park v Kolíně nad Rýnem | blackosaka/123RF.com
Městský park v Kolíně nad Rýnem | blackosaka/123RF.com

U Rýnského parku se nacházejí i termální lázně Claudius, kde se budete moci vydovádět v mnoha vnitřních i venkovních bazénech. Přítomny jsou ovšem i různé vířivky anebo inhalační solné jeskyně, takže můžete spojit návštěvu této metropole s ozdravným pobytem. Kolín nad Rýnem je však také rájem nákupů a na konci roku se zde konají oblíbené vánoční trhy. Město je známé rovněž výrobou světoznámých kolínských, a to především značek Farina a 4711.

Milujete pivo a dobré jídlo? Nenechte si ujít Kolínský karneval!

Za zábavou vyrazte na Kolínský karneval. A nemusíte se obávat, že jej nestihnete. Tato populární událost totiž netrvá dny či týdny, ale celé měsíce. Ne nadarmo se jí také přezdívá „Páté roční období“. Začátek je každoročně stanoven na stejnou dobu, a to 11. 11. v 11 hodin. Vrcholem celé akce je potom tzv. Rosenmontagszug, tedy bláznivé období, které se odehrává v březnu. Město během něj ovládají karnevalové průvody a takřka nezřízené oslavy konce zimy.

Průvod Rosenmontagszug v Kolíně nad Rýnem | poendl/123RF.com
Průvod Rosenmontagszug v Kolíně nad Rýnem | poendl/123RF.com

Během těchto slavností můžete ochutnat spoustu místních specialit, mezi které patří i kolínský kaviár. Nemusíte se však obávat vysokých cen, neboť se ve skutečnosti jedná o populární tmavý prejt na cibulce. Ten pak můžete spláchnout kvalitním pivem, mezi které patří i místní Kölsch.

Ať už ostatně navštívíte Kolín nad Rýnem kdykoli, určitě nezapomeňte nasát místní atmosféru v některé z mnoha restaurací, barů, hospůdek nebo pivovarských hostinců.

Předchozí článekKam se vydat v Belfastu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekEgyptská Alexandrie – zajímavá místa a památky k navštívení