Zajímavosti na Palau – zajímavá místa a památky k vidění

2738
Krásný výhled na souostroví Palau | shalamov/123RF.com
Krásný výhled na souostroví Palau | shalamov/123RF.com

Daleko v tyrkysově modrých vodách, uprostřed ráje Tichého oceánu, se nachází Palau – souostroví zvané Palauská republika. Básník by řekl, že tam najdete ostrovů nepočítaně. My však víme, že jich tam je něco přes tři sta (kolem pěti set, pokud počítáme i malé ostrůvky uprostřed lagun) – avšak obydlených je všehovšudy sedm z nich. Hlavní poklady neskrývá pevnina, ale podmořský svět. Palau je totiž ráj potápěčů.

Zajímavosti o ostrovech Palau

Kdo z vás ještě neví, o jakém místě je řeč, tak prozradíme, že se jedná o ostrovy obklopené Tichým oceánem asi 500 km od Filipín. Patří do ostrovní skupiny, kterou nazýváme souostroví Karolíny (Caroline Islands).

  • Palau je ráj pro vodní sporty, potápění i lenošení na pláži. Kromě toho nabízí i dlouhou historii. Na souostroví tak najdete mnoho možností, kam se podívat, včetně návštěvy vojenských opevnění z válečného období. Kromě opevnění narazíte i na vraky lodí, které jsou rozesety pod mořskou hladinou těsně kolem ostrovů (mnoho ponorů se uskutečňuje právě kolem nich).
  • Nejpočetněji obydlený ostrov, jeden z hlavních center, je ostrov Babeldaob (The Big Island). Zajímavostí z tohoto ostrova je jednoznačně sladkovodní jezero Ngardok, které je zároveň domovem mořských krokodýlů.
  • Palau je ideálním místem na dovolenou v kteroukoli roční dobu. Pokud chcete trochu ušetřit, naplánujte si cestu mimo hlavní sezonu, která je zde od května do listopadu.

Zajímavá místa a památky na Palau

Palau – potápěčský ráj

Byl by hřích nezačít naše povídání s tipy na nejlepší potápěčské lokality. Palau je totiž potápěčským rájem, který si nemůžete nechat ujít.

Většinu TOP lokalit pro potápění najdete v oblasti  Rock Islands. Na tyto neobydlené ostrůvky se dostanete lodí, nejlépe z turistického a ekonomického centra Koror.

  1. Blue Corner: První z mnoha tipů pro okouzlující ponor. Užijte si ohromnou barvitost podmořského světa, který zde nabývá neuvěřitelných tvarů. Lokalita je ideální pro středně pokročilé potápěče.
  2. Blue Holes: Tato modrá hlubina patří mezi nekrásnější místa na celém Palau. Jsou zde čtyři svislé šachty, které vás zavedou až do Mamutí jeskyně (Mammoth cavern). Ideální pro střední a pokročilé potápěče.
  3. Chuyo Maru: Místo, kde se můžete potopit k samotnému vraku lodi, který je zde od dob 2. světové války. Díky vraku zde žije mnoho jedinečných druhů ryb a korálů.
  4. Helmet Wreck: Lodí asi pět minut z města Koror, ideální pro potápěče začátečníky, kteří chtějí zažít opravdový mořský svět.

Co dělat, když se zrovna nepotápíte? Palau nabízí mnoho možností, jak trávit volný čas. Můžete si naplánovat několik výletů, prozkoumat místní malé vesničky či navštívit hlavní město celého souostroví Ngerulmud.

Koror – centrum turistického dění

Město Koror na ostrovech Palau | norimotos/123RF.com
Město Koror na ostrovech Palau | norimotos/123RF.com

Koror je obchodní a turistické centrum, živé město plné restaurací, barů a hotelů. Najdete zde nejlepší zázemí pro vaši dovolenou a hlavně potápění. Avšak za luxus se platí. A tak se není čemu divit, že patří Koror spíše k těm dražším lokalitám.

TIP: Zkuste se nejdříve informovat u místních potápěčských center. Mnoho z nich totiž nabízí kompletní akční balíčky, které zahrnují ponory včetně zapůjčení vybavení + ubytování v některém z hotelů. Můžete tak výrazně ušetřit.

Jednou z dalších atrakcí jsou vyhlídkové lety, které vám doslova zatají dech. Do vzduchu se můžete dostat na jednom z mnoha vyhlídkových vrtulníků, které jsou tady přichystané hlavně pro turisty.

Jezero medúz (Jellyfish Lake)

Medúzy v jezeře na Palau | shalamov/123RF.com
Medúzy v jezeře na Palau | shalamov/123RF.com

Nezapomenutelný zážitek nabízí jezero medúz (Jellyfish Lake), které najdete na ostrově Eil Malk. Jedná se o mořské jezero, které je od oceánu uzavřeno a voda se zde čerpá přes vápencové pukliny. Vznikl zde tak vlastní izolovaný ekosystém, který dal vzniknout mnoha rozmanitým druhům živočichů.

Adrenalin i lenošení

Zažijte nevšední dobrodružství – jízdu na kajaku. Tyto jízdy jsou krásné zejména v klidných modrých vodách četných zátok, které jsou jako dělané na průzkum. Na Rock Islands se můžete pustit do spleti kanálů, které tvoří jedinečné bludiště. Až budete unavení, jednoduše se vylodíte na jedné z mnoha opuštěných písečných pláží.

Jen tak lenošte a relaxujte na plážích neobydlených ostrůvků. Některé z nich jsou přizpůsobeny pouze pro kempování – nenajdete zde žádné hotely, ani restaurace. Jediné budovy jsou chatrče a přístřešky, které si můžete pronajmout, pokud nemáte vlastní stan.

Krása ukrytá v přírodě

Vodopády Ngardmau na Palau | ontheraks/123RF.com
Vodopády Ngardmau na Palau | ontheraks/123RF.com

Máte dost slané vody? Vydejte se na průzkum do přírody a vykoupejte se v jednom ze sladkovodních přírodních koupališť. Snad nejkrásnějším výletem se závěrečným koupáním je výšlap k vodopádům Ngardmau Waterfalls, které ústí do nádherné vnitrozemské laguny.

Podnikněte výlet a poznejte pozůstatky z 2. světové války roztroušené v džungli. Po ostrovech jsou totiž rozesety pozůstatky z boje – nejrůznější technika i opevnění. Ty jsou pomalu zarůstány zpět do džungle. Na malém korálovém ostrově s jménem Peleliu (který je celkově skvělým tipem na výlet), narazíte na velké množství tanků, děl a úlomků letadel.

Na závěr trocha památek

Palau není skromný ani na architektonické památky a muzea. Těmi nejznámějšími je muzeum Etpison, nebo velké Belau National Museum & Bai. Nadšenci do archeologie by určitě neměli minout Badrulchau – archeologické muzeum kamenných monolitů. Jedná se o místo, kde se nachází velké čedičové monolity, nazývané „Velikonoční ostrov Mikronésie“. Původ a účel kamenů není dosud znám.

Chcete zažít nezapomenutelnou dovolenou a poznat život protinožců? Palau je místo, které hledáte. Záruka exotiky, luxusu i toho, že se konečně pustíte do potápění a surfování. Možná vám plánování dovolené zabere trochu více času, možná zatíží i více vaši peněženku. Možná si budete muset vybrat dovolenou za celý rok. Říkáte si – bláznivé dobrodružství? Stojí to zato? Za nás určitě ano.

Předchozí článekZajímavosti Rakouska – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Německa – památky a zajímavá místa k navštívení