Zajímavosti Francie – zajímavá místa a památky k vidění

50870
Krajina v oblasti Francouzské riviéry | liligraphie/123RF.com
Krajina v oblasti Francouzské riviéry | liligraphie/123RF.com

Francie je světově nejpopulárnější turistickou destinací. Ročně ji navštíví přes 80 milionů turistů. Lidé z celého světa jsou fascinovaní sofistikovanou francouzskou kulturou, oslňujícími památkami, vynikající kuchyní, kvalitními víny, romantickými zámky a malebnou krajinou.

Zajímavosti o Francii

  • Ve Francii se nachází nejvyšší hora Evropy – Mont Blanc (4809 metrů).
  • Francouzské rozhlasové stanice musí vysílat až 40% veškeré hudby ve francouzštině.
  • Francouzské právo umožňuje vstoupit do sňatku s mrtvou osobou pokud se prokáže, že to zemřelá osoba měla za svého života v plánu.

Polovina turistů, kteří zemi navštíví, míří do Paříže. Není se čemu divit. Hlavní město Francie je označováno jako město lásky či hlavní město módy. Narazíte v něm na ty nejproslulejší památky a pocítíte všudypřítomnou romantickou atmosféru. Ovšem byla by škoda zdržovat se jen v hlavním městě, když má Francie tolik co nabídnout.

Zajímavá místa a památky ve Francii

Eiffelova věž (Eiffel Tower)

Eiffelova věž v Paříži | iakov/123RF.com
Eiffelova věž v Paříži | iakov/123RF.com

Eiffelova věž tvoří v současnosti neodmyslitelnou dominantu Paříže. Ocelová věž pochází z 19. století a jejím autorem je Gustav Eiffel. Z počátku se stavba řadě umělců a slavných lidí nelíbila, ovšem v průběhu následujících let se vše změnilo a „Eiffelovka“ se stala symbolem města. Věž je vysoká 324 metrů a ve své době byla nejvyšší stavbou na světě. Nahoru se dostanete buď pěšky a nebo si připlatíte za výtah. Ovšem výhled shora je neskutečný. Celou Paříž budete mít jako na dlani, tak si prohlédněte i další pařížské památky a krásná místa.

Zámek ve Versailles (Chateau Versailles)

Zámek ve Versailles ve Francii | lachris77/123RF.com
Zámek ve Versailles ve Francii | lachris77/123RF.com

Palác Versailles je symbolem moci absolutistické monarchie. Sídlo francouzských králů a královen inspirovalo svou krásou celou řadu evropských paláců. Proto není divu, že byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Stavba pochází ze 17. století a pracovalo na ní přes 30 000 dělníků. Okolí paláce se může pyšnit nádhernými zahradami, které stojí za návštěvu především na jaře, kdy vše rozkvétá a ožívá. Nejznámější místností paláce je Zrcadlový sál, v kterém byla v roce 1919 podepsána „Versailleská mírová smlouva“, která ukončila 1. světovou válku.

Katedrála Notre Dame (Notre-Dame de Paris)

Katedrála Notre Dame v Paříži | iakov/123RF.com
Katedrála Notre Dame v Paříži | iakov/123RF.com

Notre Dame nebo-li Chrám Matky Boží je nejnavštěvovanější památka a největší katedrála v Paříži. Její stavba trvala od 12. do 14. století. Není se čemu divit, protože stavba je opravdu mohutná a obě věže dosahují výšky nad 70 metrů. A jelikož stavba trvala tak dlouho, můžeme na její architektuře pozorovat románský i gotický sloh. Dominantou katedrály je rozetové okno. To na severní straně měří v průměru 13 metrů a na jižní straně 11 metrů.

Louvre

Muzeum Louvre v Paříži | efired/123RF.com
Muzeum Louvre v Paříži | efired/123RF.com

Muzeum Louvre se nachází v Paříží a patří mezi největší muzea na světě. Muzeum je součástí palácového komplexu Palais de Louvre. Velká část paláce pochází z 12. století, ovšem spekuluje se, že základy paláce jsou mnohem starší. Až do postavení zámku ve Versailles byl právě Louvre sídlem francouzské královské rodiny. Dnes můžete v muzeu obdivovat přes 35 000 vystavených exponátů. Nejnavštěvovanější je bezesporu slavný obraz Mona Lisy autora Leonarda da Vinciho.

Francouzská riviéra (French Riviera)

Letecký pohled na letovisko Francouzské riviéry | almotional/123RF.com
Letecký pohled na letovisko Francouzské riviéry | almotional/123RF.com

Riviéra se nachází na francouzském pobřeží Středozemního moře. Azurové pobřeží láká davy turistů především díky teplému podnebí, které vybízí k vodním radovánkám a opalování na plážích. Oblast je známá především kvůli kouzelnému St. Tropez, Marseille, Monaku nebo filmovému festivalu v Cannes, který každoročně láká spoustu celebrit z celého světa.

Hora sv. Michaela (Mont Saint-Michel)

Hora svatého Michaela ve Francii | ventdusud/123RF.com
Hora svatého Michaela ve Francii | ventdusud/123RF.com

Hora svatého Michaela je přílivový ostrov, na kterém se nachází několik magických budov. Všechny tyto skvosty jsou zapsány na seznamu památek UNESCO. Zajímavostí je, že při přílivu je ostrov zcela obklopen vodou. No a při odlivu, kdy hladina moře klesne o 15 metrů, se objeví okolo žulové hory písčité dno. S budovami na ostrově se pojí opravdu bohatá historie, která sahá až do dob Keltů, kteří věřili, že na ostrov odchází duše mrtvých. V roce 708 si údajně řekl o postavení kaple na ostrově sám archanděl Michael. O téměř 200 let později byl na ostrově založen klášter a o dalších 100 let později opatský chrám. Dnes opět žijí na ostrově benedikští mniši a dokonce byla postavena hráz, která pojí ostrov s pevninou.

Bordeaux

Náměstí ve městě Bordeaux ve Francii | araraadt/123RF.com
Náměstí ve městě Bordeaux ve Francii | araraadt/123RF.com

Přístavní město Bordeaux a jeho okolí je známé jako nejúrodnější vinařská oblast se spoustou vinic a jeho historické centrum je rovněž na seznamu UNESCO. Pokud se budete v této oblasti nacházet, tak musíte ochutnat zdejší červené víno. Odtud také pochází název města. Neboť slovíčko „bordó“ se používá pro označení tmavě červené barvy. „Ochutnejte“ i další krásná místa a památky v Bordeaux.

Údolí Loiry (Loire Valley)

Zámek Chambord v Údolí Loiry | amidala/123RF.com
Zámek Chambord v Údolí Loiry | amidala/123RF.com

Údolí zámků, jak se údolí v okolí řeky Loiry označuje je to pravé pro všechny milovníky romantiky. Většina zámků byla v období renesance přestavěna a několik z nich se pyšní nádhernými zahradami v okolí. Zámků je celkem 19 a mezi nejznámější patří Chambord, Chenonceau, Amboise, Blois a Cheverny. Není divu, že celá oblast je pod záštitou UNESCO. S každým zámkem či pevností se pojí příběh, které z nich činí jedinečná místa.

Lurdy (Lourdes)

Město Lurdy ve Francii | olegmit1/123RF.com
Město Lurdy ve Francii | olegmit1/123RF.com

Město leží v podhůří Pyrenejí a jedná se o posvátné poutní místo, neboť právě zde se v roce 1858 zjevila Panna Marie francouzské dívce jménem Bernardetta. Místo je pověstné tím, že zde došlo k zázračnému uzdravení poutníků a k několika zázrakům. Levitující hostie byla dokonce zaznamenána na kameru a dodnes neexistuje žádné vědecké vysvětlení. Jako zázračná je označována voda, která vyvěrá poblíž jeskyně a soška sv. Bernardetty.

Carcassonne

Hrad Carcassonne ve Francii | apgestoso/123RF.com
Hrad Carcassonne ve Francii | apgestoso/123RF.com

Hrad Carcassone měl být původně zbourán, což by byla obrovská škoda, neboť v současnosti patří k nejkrásnějším a nejzachovalejším zámkům v Evropě. Stavba původního jádra hradu započala už před více než dvěma tisíci lety. Ovšem v průběhu let byly jednotlivé části hradu dostavěny nebo zcela přestavěny. O tom, že se jedná o obrovský komplex svědčí fakt, že jen hradby v okolí hradu jsou dlouhé více než 3 kilometry.

Disneyland

Disneyland ve Francii | cariddi/123RF.com
Disneyland ve Francii | cariddi/123RF.com

Návštěva parku Disneyland a studia Walt Disney je opravdu nezapomenutelný zážitek a neplatí to pouze pro nejmenší. Postavičky jako Mickey Mouse nebo kačer Donald zná přece každý. V parku můžete navštívit spoustu atrakcí. Každá budova nebo postava totiž připomíná objekty ze známých kreslených seriálů.

Lyžařská střediska

Lyžařské středisko ve francouzských Alpách | vwalakte/123RF.com
Lyžařské středisko ve francouzských Alpách | vwalakte/123RF.com

Francie nabízí vynikající sněhové podmínky a francouzská část Alp tak láká stále více lyžařů. Výhodou je i nádherné okolí francouzské přírody, prvotřídní komfort a kilometry sjezdovek pro začátečníky a zkušené lyžaře.

Francie je velmi rozmanitá země. Na své si přijdou milovníci moře a letních radovánek, stejně tak jako milovníci hor a zimních sportů. Moře, hory, historické památky, delikatesy a víno v jednom. To je důvod, proč právě Francii ročně navštíví tak obrovské množství turistů.

Zajímavosti v sousedních státech:

Předchozí článekZajímavosti Bulharska – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Dominikánské republiky – zajímavá místa a památky k vidění