Heidelberg – památky a zajímavosti v univerzitním městě Německa

6746
Pohled na Heidelberg | sborisov/123RF.com
Pohled na Heidelberg | sborisov/123RF.com

Heidelberg – světoznámé německé město rozkládající se na jihozápadě země na řece Neckar ve spolkové republice Badensko-Württembersko. Patří k mezi turisty velmi oblíbeným městům a někteří ho považují i za nejhezčí německé město.

Od nepaměti je s Heidelbergem spojován univerzitní život, protože zde sídlí nejstarší německá univerzita Ruprechto-Karlova univerzita. Založil ji Ruprecht I. již ve 14. století. Působili zde i některé osobnosti velkých jmen, jako je G. W. F. Hegel, Max Weber či K. Jaspers. Součástí univerzity bývala i věznice, zvaná Karzer, kterou můžete i dnes navštívit. Sloužila jako trest pro studenty až do roku 1914. Nejčastěji zde pobývali ti, kteří se dopouštěli prohřešků jako nadměrné pití, hlasitý noční zpěv, souboje. Cely si provinilci vyzdobili verši či uměleckými díly. K univerzitě patří i botanická zahrada, jedna z nejstarších v Německu. Byla založena v roce 1593, aby se v ní hlavně pěstovaly léčivé byliny.

Budova staré univerzity v Heidelbergu | g215/123RF.com
Budova staré univerzity v Heidelbergu | g215/123RF.com

Kam se vydat v Heidelbergu?

S univerzitou částečně souvisí i Stezka mudrců, po které se můžete projít a pozorovat město z různých výhledů. Stezka kdysi sloužila především univerzitním profesorům pro odpočinek a zároveň jako místo, kde mohli vést odborné debaty. Inspirovat ke svým dílům se tu nechávali také básníci. Dnes se můžete projít kolem subtropických rostlin – japonských třešní, cypřišů, citronů, bambusů, kterým se tu díky příznivému klimatu daří.

Vhodné místo pro procházky či zábavu dětí a rodičů nabízí kopec Königstuhl, 600 metrů vysoký. K jeho dosažení lze použít jednu z nejstarších elektrických lanových drah. Z dolního náměstí se lze vyvézt přes hrad až na vrchol kopce. Navštívit tu můžete i observatoř.

Zasportovat si či se procházet můžete i na nábřežním parku u Neckaru, kde jsou nejen hřiště pro děti, ale můžete si tu i něco upéct na grilech. I lesy kolem Heidelbergu jsou bohaté na stezky či cyklostezky.

Co vidět v Heidelbergu?

Město proslulo kromě univerzity i zříceninou hradu, která se rozkládá na pahorku Königstuhl. Navštívit tu můžete lékárenské muzeum, které patří k nejlepším muzeum podobného zaměření. V zámeckých vinných sklepech se nachází i jedna rarita – největší sud na světě. Je vyroben ze 130 dubových klád, na délku měří více než osm metrů, na šířku sedm a pojme více jak 200 000 litrů vína.

Hrad v Heidelbergu | peresanz/123RF.com
Hrad v Heidelbergu | peresanz/123RF.com

Starý most, jeden z posledních zástupců typických kamenných mostů, překlenuje řeku Neckar. V 18. století ho dal postavit Karl Theodor místo dřevěných předchůdců. Západně od mostu by vás měla zaujmout netradiční ozdoba – bronzová plastika opice se zrcadlem v tlapě. Autorem plastiky je Gernot Rumpf a most zdobí teprve od roku 1979.

Most v Heidelbergu | sborisov/123RF.com
Most v Heidelbergu | sborisov/123RF.com

Kornmarkt – náměstí s kašnou, kterou zdobí socha Madony z roku 1718, jež měla být motivací občanů k přejití ke katolické víře. Z náměstí se nabízí dobrý výhled na zámek.

Pohled na náměstí Kornmarkt | pigprox/123RF.com
Pohled na náměstí Kornmarkt | pigprox/123RF.com

Karlova brána – triumfální oblouk, který vznikl na počest kurfiřta Karla Theodora v 18. století. Lze na něm spatřit čtyři lvy.

Městský kongresový sál – dominuje Starému Městu u řeky Neckar. Budova byla dokončena v roce 1903 a reprezentuje styl německé renesance. Na jižním průčelí si lze povšimnout portrétů univerzitních profesorů či známých umělců. Kongresový sál slouží především pro pořádání seminářů, kongresů, konferencí či plesů.

Heidelberg nabídne nejen cestu zpět do historie, ale i odpočinek na klidných místech. Zároveň může posloužit jako vhodný výchozí bod pro objevování krás Německa.

Předchozí článekInnsbruck – zajímavá místa a památky, které musíte vidět!
Další článekZpáteční letenky z Brna do Londýna za 917 Kč!