Zajímavosti v Nizozemsku – zajímavá místa a památky k vidění

22270

Když se řekne Nizozemsko, většině lidí si vybaví Amsterdam, větrné mlýny a červené šatičky tulipánů. Ukážeme vám, že tato krásná rovinatá země nabízí mnohem více.

Zajímavosti o Nizozemsku

 • Na Nizozemcích si zamilujete zejména jejich sportovního ducha. Nic není nemožné, všechno se dá zařídit, vyrobit, vždy se dá uspět. I proto se řadí tento národ k těm nejpodnikavějším na světě. Vzniká zde velké množství startupů a inovativních projektů. Poměr lidí, kteří podnikají na sebe, patří mezi nejvyšší v Evropě.
 • Nizozemsko vás zaujme hned na první pohled – skrze rovinatou krajinu posetou větrnými mlýny a barevnými poli. Tak, jako u nás pěstujeme pšenici a kukuřici, v Nizozemsku najdete rozlehlá pole plná tulipánů a dalších květin.
 • Na stěnách nizozemských muzeí visí ty nejkrásnější umělecká díla světa. Můžete zde obdivovat Rembrandta, Vermeera, Moneta, Van Gogha, Hieronyma Bosche a mnohé další.
 • Nedílnou součástí života obyvatel je jízda na kole. Kolo je zde nejoblíbenější dopravní prostředek. Pronajmout si kolo je tu snad jednodušší než koupit chleba. Půjčovny jsou všudypřítomné. Pak už stačí jen naskočit do sedla a šlápnout do pedálů – čeká vás zde přes 30 000 kilometrů cyklostezek.
 • V Nizozemsku milují sýry a kávu. Kavárenská kultura je zde hodně rozšířená, díky čemuž najdete i v menším městě několik krásných kavárniček. Nizozemci jsou zvyklí sedět na venkovních teráskách i v chladnějším počasí.

Zajímavá místa a památky v Nizozemsku

Amsterdam

Město romantických kanálů, cyklistů a barevných domků typických pro celé Nizozemí. Kouzlo Amsterdamu skoro nejde vyjádřit slovy, jak moc je toto místo barvité a plné života. Najdete zde spousty krásných parků, malých uliček, kanálů, kavárniček, muzeí a dalších památek. Nejlepší je projet celé město jako místní – na kole.

Co v Amsterdamu určitě podniknout?

 • Na první místo musíme zařadit ten nejdůležitější zážitek. Plavbu lodí. I přesto, že to stojí trochu více než prošmejdit město na kole, určitě to zařaďte na seznam. Amsterdam a Benátky jsou dvě města na světě, které z paluby lodi prostě musíte vidět.
 • Van Gogh Museum: Milovníci umění budou v Amsterdamu v sedmém nebi, je tady totiž nespočet museí a domů slavných umělců. V tomto muzeu najdete to nejlepší ze života Van Gogha, společně s tvorbou několika dalších světových tvůrců.
 • Dům Anny Frankové (Anne Frank House): Historická památka a pamětník na období, kdy se Anna Franková skrývala před nacisty. Kromě spousty dalších zajímavostí si zde můžete prohlédnout její deník, kde jsou zaznamenány všechny hrůzné zážitky z jejího života za okupace.
 • Čtvrť Jordaan: Z centra určitě zamiřte do okolních čtvrtí, kde se levněji najíte, ochutnáte místní pivo a zažijete opravdovou atmosféru Amsterdamu. Takovou čtvrtí je určitě i Jordaan, dělnická čtvrť hned kousek od centra. Je to spleť tradičních domků, malých uliček a kanálů, kde najdete spousty příjemných kavárniček a obchůdků.
 • Skleníky plné tulipánů a muzeum: Stejně jako další města i Amsterdam je doslova posedlý tulipány. Najdete zde mnoho květinových tržišť, skleníků a také Muzeum Tulipánů (Amsterdam Tulip Museum).
 • Čtvrť červených luceren (Red Light District): Každé město má svou temnou tvář a v Amsterdamu jich najdete po vícero. Jednou z nich je erotická čtvrť, atrakce zejména pro turisty. Přes den zde panuje obyčejný klid, večer vás překvapí záplava rudých světel, vitríny s polonahými ženami všeho druhu a tisíce turistů k tomu.

Rotterdam

Jeden z nejrušnějších námořních přístavů určitě nesmíte vynechat. Jedná se o krásné město, které je zajímavostí a životním tempem téměř srovnatelné s Amsterdamem. O městě se říká, že je to muzeum pod širým nebem. Jelikož bylo město za druhé světové války téměř srovnáno se zemí, najdete zde spíše moderní architekturu.

Co v Rotterdamu určitě nevynechat?

 • Museum Boijmans van Beuningen, kde si můžete prohlédnout umělecká díla Hieronyma Bosche, Tiziana, Moneta nebo třeba Rembrandta.
 • Městský park Kralingse Bos a Plas, který si můžete projet na kole, udělat si zde piknik nebo si odpočinout u jezera.
 • Markthal Rotterdam – velké prosklené tržiště a jeden z architektonických skvostů moderního města.
 • Splashtours – jízda unikátním, tzv. „obojživelným“ autobusem, který se v jednu chvíli stane z motorového silničního vozidla výletní lodí.

Haarlem

Útulná historický města jsou pro Nizozemsko typické, a proto se v nich ještě na chvíli zastavíme. Dalším místem, které rozhodně stojí za návštěvu, je totiž historický Haarlem. Město plné typických domů, které si zachovávají původní architekturu. Pokud se po návštěvě rušného Amsterdamu chcete uchýlit někam, kde je větší klid, určitě vyrazte právě sem.  Z památek si vyberte ty v centru (kostel a radnici) a nevynechejte ani tradiční tržiště.

Haag

Centrum evropského práva a mezinárodních soudů, sídlo parlamentu, vlády a panovníka. Hlavní dominantou města je historické centrum s palácovými komplexy –  palác Binnenhof, palác a královská obrazárna Mauritshuis, a palác Huis ten Bosch. Skvělým kontrastem k historii jsou moderní budovy, které rostou v Haagu jako houby po dešti.

Až budete z chození po památkách unavení, zajděte si na pláž, která je součástí města. Město Haag totiž leží na pobřeží Severního moře, které je v letních měsících příjemnou oázou pro relaxaci.

Edam

Co určitě nesmíte v Nizozemsku vynechat je návštěva města sýrů. Že vám Edam něco připomíná? Ano, máte pravdu – z něj totiž pochází nám dobře známý sýr Eidam. Již po celá staletí se v tomto městě vyrábí kulaté sýry a vyvážejí se do celého světa. Určitě zde navštivte tradiční trh se sýry, ale také místní architekturu, zejména domy, které se zachovaly ze 17. století.

Keukenhof

Přijeli jste do Nizozemí a pořád nemáte dost tulipánů? Tak to určitě vyrazte na výlet do největší botanické a květinové zahrady na světě. Pozor, otevřeno je pouze v sezóně, kdy jsou tulipány v plném květu – tedy od března do května.

Národní park Hoge Veluwe (Hoge Veluwe National Park)

Největší přírodní rezervace v Nizozemsku a krásný odpočinkový výlet do zeleně. Kromě turistických a cyklistických tras zde najdete také Kröller-Müllerovo muzeum – venkovský dům plný umění. Park je zajímavý zejména pro rozmanitost krajiny. Najdete zde zelené lesy, nízké travnaté oblasti plné květů i písečné duny. Jelikož se jedná o původní loveckou rezervaci, žije zde spousty divoké zvěře (mufloni, jeleni, divočáci), kterou není problém potkat.

Nizozemsko je místo, kde se snoubí tradice s moderním světem. Země mistrů uměleckých děl, větrných mlýnů, květin, a samozřejmě přístavů a tradičních vesnic rozesetých v rovinaté krajině. Pokud hledáte romantiku, jste tady správně.

Předchozí článekZajímavosti v Peru – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Mongolsku – památky a zajímavá místa k navštívení