Mapa Mauritánie – kde leží Mauritánie?

0
1215

Mauritánie představuje africkou zemi, jejímž jazykem je arabština a hlavním náboženstvím islám. Tento stát vznikl roku 1960, kdy získal svou nezávislost na Francii. Pokud se zajímáte o „nej“ zemí, jistě pro vás bude atraktivní informace, že zde jezdí nejdelší vlak na světě. Je dlouhý 3 km.

I když nejde mezi Čechy o nejvyhledávanější stát Afriky, má Mauritánie co nabídnout. Z měst stojí za zmínku hlavní město Nuakšott. Dříve šlo o menší rybářskou vesnici, dnes je jeho význam větší. Z památek si uveďme Saúdskou mešitu. Určitě také navštivte rybí trh a přístav.

Turisty také lákají pouštní města. Mezi ně patří například Atâr, Chinguetti (je postavené z pískovce) a Ouadâne (tamější ruiny mešit ze 14. století jsou na seznamu UNESCO), Tergit. Za pozornost stojí i starobylé město Chinguetti, v němž najdete starou mešitu. Město dokonce patří městy nejsvětější města islámu.

Milovníci přírody by si neměli nechat ujít ornitologickou rezervaci Parc National du Banc d´Arguin. Najdete ji na severu země. Je na seznamu UNESCO. Druhým národním parkem je Diawling. Nachází se v jihozápadní Mauretánii.

Raději byste si prohlédli lodě? Vydejte se na pobřeží v zálivu Nouadhibou, kde se nachází hřbitov lodí.

Kde leží Mauritánie – poloha a základní geografické informace o Mauritánii

Mauritánii najdete na pobřeží Atlantského oceánu. Většina území (zhruba 75 %) je tvořená pouštěmi a polopouštěmi. Nejvýznamnější je Sahara. Na jihu se rozpíná oblast Sahelu (pás semiaridních travnatých pastvin, ani toto místo není příliš úrodné). Většina země nedosahuje vyšších nadmořských výšek, cca do 500 metrů. Jde o písečné a kamenité pláně. Nejvyšší bod země představuje hora Kédia d´Idjil. Zvedá se do výšky 910 m n. m. a nachází se na plošině Adrar (na severozápadě). Nejnižším bodem země je Sebkha de Ndrhamcha (-3 m n. m).

Podnebí je tu tropické, suché a horké. Je ovlivněné tamější pouští. Velké rozdíly jsou mezi létem a zimou. Výjimkou nejsou písečné bouře.

Sousední země:

  • Alžírsko
  • Mali
  • Maroko
  • Senegal
  • Západní Sahara

Mauritánie se rozkládá na ploše 1 030 700 km² a žije zde kolem 3,7 milionu obyvatel. Jak z uvedeného vyplývá, je zde poměrně malá hustota zalidnění (4 obyvatele na km2). Nejvíce obyvatel (zhruba jeden milion) žije v hlavním městě Nuakšott. Má přímořskou část, ale sahá rovněž do vnitrozemí.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here