Zajímavosti ve Švýcarsku – zajímavá místa a památky k vidění

24219

Švýcarsko je země proslulá svou ekonomickou vyspělostí, vysokou životní úrovní a délkou dožití (až 83 let). Území Švýcarska tvoří z 60% pohoří Alpy, které vytváří dech beroucí krajinu s nádhernou přírodou. Jet do Švýcarska a nevydat se na túru do zelených kopců s úchvatnými výhledy do okolí by byl hřích. Vybrat si můžete z krátkých tras až po ty opravdu náročné, několikadenní horské túry. Na své si přijdou nejen milovníci přírody, ale i nadšenci do železnic a a středověké architektury.

Zajímavosti o Švýcarsku

  • Švýcarsko a Vatikán jsou jediné dvě země na světě, které mají čtvercovou vlajku. Ta Švýcarská se zároveň řadí k nejstarším vlajkám na světě.
  • Ženy mohou ve Švýcarsku volit teprve od roku 1971.
  • Ve Švýcarsku se nachází více než 1500 jezer a více než stovka hor, které dosahují výšky nad 4000 metrů.
  • Guardia Svizzera Pontificia. Tak zní název švýcarské stráže, která od roku 1505 chrání papeže v Říme. Ovšem do jejich řad se dostanou jen muži, kteří jsou rodilí Švýcaři, katolíci, svobodní a dosahují výšky alespoň 174 cm.

Zajímavá místa a památky ve Švýcarsku

Matterhorn

Přestože není Matterhorn se svou výškou 4478 metrů nejvyšší horou Švýcarska, tak je bezesporu tou nejznámější. Turisté ji označují jako nejkrásnější horu nejen Alp, ale celé Evropy. V zimě si můžete vychutnat lyžování na majestátním Matterhornu a v létě naopak túru v okolí. Nádherný pohled spatřit Matterhorn se naskytne z nedalekého jezera Riffelsee, na jehož hladině se nejkrásnější hora světa odráží. Ovšem údajně ještě krásnější výhled je ze zubačky Gornegrat, která Matterhornem projíždí.

Stein am Rhein

Na severu Švýcarska se nachází toto kouzelné středověké městečko, které jakoby bylo vystřižené z pohádky. V centru městečka se dochovala spousta středověkých staveb, které každoročně lákají davy turistů. Není se čemu divit. Některé domky jsou zdobené malbami znázorňující zvířata či freskami, jiné mají své vlastní jméno, ale každý z nich je něčím výjimečný. Nejstarší z nich pochází z roku 1520 a je pojmenován jako Dům u Červeného vola. Česky najdete toto úchvatné městečko pod názvem „Kámen na Rýnu“ a často bývá označováno jako nejkrásnější město Švýcarska.

Rýnské vodopády (Rheinfall)

Nedaleko pohádkové městečka Stein am Rhein se nachází dech beroucí Rýnské vodopády, které padají z výšky 23 metrů. Jedná se o nejmohutnější vodopády v celé Evropě! Místo si můžete projít skrz kaskádu různých vyhlídek a teras, které nabízí úchvatný pohled na 150 metrů širokou proudící masu vody z různých úhlů. A pokud by vám i tohle bylo málo, můžete se vydat lodí na skálu, která se tyčí přímo uprostřed vodopádu.

Katedrála v St. Gallen (St. Gallen Cathedral)

Katedrála se nachází v městečku Sankt Gallen, které bylo pojmenováno po mnichu Gallenovi. Všechny úzké cestičky v městečku vás zavedou přímo ke katedrále. Pokud byste si měli ve Švýcarsku vybrat jen jednu katedrálu, údajně by to měla být právě tato v Gallenu. O její výjimečnosti svědčí fakt, že je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Strop katedrály zdobí tmavě zelené fresky, které dodávají celému místu tajemný a mystický nádech. Vedle katedrály se nachází jedna z nejstarších a největších knihoven na světě, která pochází ze 16. století.

Bern

Málokdo ví, že hlavní město Švýcarska je Bern, neboť se nachází ve stínů svých slavnějších kolegů – Curychu a Ženevy. Přesto se jedná o nádherné romantické městečko, jehož centrum je tvořeno úzkými středověkými uličkami, kde na vás dýchá historie z každého rohu. Také proto byla stará část města zapsána na seznam světových památek UNESCO. Bern proslul jako město květin, proto se nedivte, že uvidíte květiny úplně všude – i na fasádách domů. A při prohlídce nevynechejte zejména ten, ve kterém vymyslel Albert Einstein svou teorii relativity.

Švýcarský národní park (Swiss National Park)

Tento kus území je výjimečný už jen tím, že se jedná o jediný národní park na celém území Švýcarska. Obrovský kus nedotčené přírody je domovem původních rostlin a živočichů. Místo je protkané řadou turistických stezek, odkud můžete nádhernou přírodu v klidu obdivovat. Nebuďte překvapení, když vám do cesty skočí stádo kamzíku či svišťů a pokud budete mít štěstí, spatříte i soby. Výstupním bodem pro řadu tras je městečko Zernez, z kterého se můžete vydat na krátké i několikadenní túry do divoké přírody.

Ženevské jezero (Lake Geneva)

Ve skutečnosti se jezero nazývá Lac Léman, ale nikdo mu neřekne jinak než Ženevské jezero. Jedná se o nejrozlehlejší jezero Alp, jehož větší část patří Švýcarsku a ta menší Francii. Turisté se k jezeru sjíždějí kvůli nádherným panoramatům Alp, výhledu na příkré vinice v okolí, na kterých zraje nejkvalitnější víno nebo lodním projížďkám na samotném jezeře. Na březích jezera vyrostlo několik měst, z nichž nejznámější je Ženeva (Geneva). Sídlo mezinárodních organizací OSN, obchodu a především evropské smetánky, která si zde užívá luxusu. Historické centrum města (Geneva Old Town) je sice maličké, ale opravdu krásné.

Pilatusbahn

Od roku 1889 je v provozu nejpříkřejší zubačka na světě Pilatusbahn. Ta vás vyveze na horu Pilatus (2128 m), jejíž sklon je místy až 48%. Pohoří Pilatus se nachází nedaleko města Luzern a je opředeno řadou legend. Údajně zde zahynul Pilát Pontský, jehož duch zde straší dodnes nebo se také říká, že na hoře žili draci. Ovšem už se není čeho bát. V 16. století vystoupil na horu kněz a vše vysvětil. Trasa nahoru je dlouhá 4,6 km a oba jízdy trvá 35 minut. (Pro srovnání, když se vydáte zubačkou na Petřín, dosáhnete sklonu pouze 29,5%.) Není tedy pochyb, že jen samotná cesta nahoru červeným vagónkem bude nezapomenutelným zážitkem.

Curych

Curych je nejznámější a největší město Švýcarska. Údajně je to jedno z nejdražších měst na světě, ovšem odpovídá tomu vysoká životní úroveň, pokud na to máte. Město proslulo jako sídlo obchodu s drahými kameny a zlatem. Řada turistů míří ke katedrále Grossmünster z roku 1100, kterou proslavil reformátor Urlich Zwingli. Oblíbená je i ulička Spiegelgasse, neboť se v ní nachází dům, ve kterém se po několik měsíců schovával Lenin. Už jen samotná procházka historickým centrem je parádní zážitek.

Čokoládovna Lindt&Sprüngli (Lindt&Sprüngli Chocolate Factory)

Švýcarsko je proslulé kvalitní a vynikající čokoládou, proto stojí za to navštívit alespoň jednu z místních továren na tuto lahodnou pochutinu. Nejznámější z nich je čokoláda firmy Lindt&Sprüngli, kterou lidé zkracují na Lindt. Ta se zde vyrábí už od roku 1845 a má opravdu dlouhou historii, během které se proslavila po celém světě. Ovšem není jediná. Stejně známá je i čokoládovna Maison Cailler Chocolate Factory, ve které uvidíte během prohlídky kakaové boby a celý proces výroby od kakaové tekutiny po čokoládovou hmotu.

Švýcarsko je velmi bohatou zemí. Co se ekonomiky a přírodních krás týče, nemá v Evropě konkurenci. A jaký suvenýr si odtamtud přivézt? Jednoznačně pravé švýcarské hodinky. K výběru jsou ty nejdražší od značky Rolex až po překvapivě levné hodinky značky Swatch, které i přes svou nízkou cenu dodržují typický švýcarský standard a kvalitu, kterou pocítíte nejen na hodinkách, ale v celé zemi.

Předchozí článekZajímavosti v Turkmenistánu – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Sierra Leone – památky a zajímavá místa k navštívení