Kam v Drážďanech – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?

55980
Drážďany v Německu | freeartist/123RF.com
Drážďany v Německu | freeartist/123RF.com

Drážďany jsou na první pohled poměrně blízká a známá destinace, skrývá ale naprostý klenot pro turisty a výletníky. Toto půlmilionové město na Labi je hlavním městem Saska a i přes poměrně blízkou vzdálenost (150 km z Prahy) zde nalezneme mnoho zajímavostí a nových věcí k objevování, ať už se jedná o památky, vánoční trhy, muzea, galerie nebo nakupování.

Drážďany se mohou pyšnit zajímavou a bohatou historií. Největší proslulost získaly Drážďany v na konci 17. století, kdy se staly kulturním centrem země díky obrovským uměleckým sbírkám, která dodnes lákají návštěvníky jak z Německa, tak z celého světa.  Největším vrubem na historii jsou pak spojenecké nálety roku 1945, kdy bylo město téměř zničeno a na 25 000 obyvatel zahynulo v troskách. Město však bylo v dobách NDR a hlavně po sjednocení Německa precizně obnoveno a stalo se jedním z nejzelenějších měst v Evropě, neboť 62% městské plochy je pokryto zelení.
Na své si přijdou především milovníci kultury, především díky 50 muzeím a 35 divadlům. Určitou výhodou je, že vzhledem k blízkosti hranice seženete mnoho informačních materiálů v češtině, např. v informační centru.

Staré město

Nejznámější památky v centru města můžete projít pěšky, a to jak ve dne, tak v noci. Atmosféra historického města chytne téměř každého. Při Vaší procházce byste rozhodně neměli minout právě tyto:

  • Neznámější dominantou města je považován Frauenkirche. Přestože byl za války zničen a téměř 50 let ponechán jako troska, v roce 1994 začala jeho nákladná obnova a roku 2005 byl tento barokní kostel s jednou z největších kopulí na sever od Alp znovu vysvěcen.
Frauenkirche v Drážďanech | anyaivanova/123RF.com
Frauenkirche v Drážďanech | anyaivanova/123RF.com
  • Systém barokních staveb Zwinger dnes z většiny slouží muzeím a obsáhlým obrazárnám. Nejznámější z nich je pak Galerie starých mistrů s obsáhlou sbírkou světových malířů.
Komplex Zwinger v Drážďanech | hiro1775/123RF.com
Komplex Zwinger v Drážďanech | hiro1775/123RF.com
  • Rezidenční zámek, domov jedné z největších evropských uměleckých sbírek rozhodně stojí za návštěvu. Milovníci umění si přijdou na své v Grünes Gewölbe či v Türkische Kammer, sbírce osmanského umění.
Rezidenční zámek v Drážďanech | batareykin/123RF.com
Rezidenční zámek v Drážďanech | batareykin/123RF.com
  • Dalším barokním klenotem je katedrála Hofkirche z konce 18.století, největší v celém Sasku. Hned vedle se nachází Semperova opera, vystavena v italském renesančním slohu. Je sídlem proslulé státní opery i orchestru.
Hofkirche v Drážďanech | claudiodivizia/123RF.com
Hofkirche v Drážďanech | claudiodivizia/123RF.com
Semperova opera v Drážďanech | mot1963 /123RF.com
Semperova opera v Drážďanech | mot1963 /123RF.com

Mimo centrum je pak další zástup míst lákajících k navštívení. Jedná se například o zámek Pillnitz postavený v čínském stylu s nádhernými zahradami nebo Asisi Panometer ve čtvrti Reick.  V této historické kruhové budově se nachází výstava o Drážďanech po bombardování v roce 1945.

Moderní město

Pro ty z vás, kteří by poznali nynější Drážďany, se nabízí mnoho možností vyžití, počínaje moderní architekturou přes zajímavá muzea či klubovou scénu.
Centrem moderních Drážďan je čtvrť Neustadt. Zde žijí studenti a nejenom proto je zde nejvíce hospod, zajímavých obchodů a alternativních umělců. V poměrně malém prostoru naleznete 175 barů a restaurací. Obzvláště v letních měsících se čtvrť plní nočními návštěvníky. Rozhodně se nestyďte navštívit dvory ve vnitroblocích, které bývají kreativně využity.
Za vidění pak rozhodně stojí Vojenské historické muzeum s moderní přístavbou od světoznámého architekta Libeskinda. Muzeum nově otevřelo v roce 2011 a jedná se o jedno z největších vojensko-historických muzeí v Evropě. Zajímavou návštěvou je pak také Muzeum hygieny. Muzeum se věnuje  obecně člověku, nabízí ale i mnoho mimořádných výstav. Výhodou pak může být audioguide v češtině. Pokud se Vám líbí pěkná auta, skleněná manufaktura Volkswagen je něco pro Vás. Tato architektonicky unikátní budova Vám nabízí možnost vidět výrobu automobilů skrze průzračné skleněné stěny.

Skleněná manufaktura Volkswagen v Drážďanech | mbudnikov/123RF.com
Skleněná manufaktura Volkswagen v Drážďanech | mbudnikov/123RF.com

Nákupy v Drážďanech

Mnoho Čechů jezdí do Drážďan jen kvůli možností nakupování. Mnoho z nich pak skončí v irském řetězci Primark , možností k nákupům je ale nespočet. Útokům turistů odolává v nákupní pasáži Centrum-Galerie.  Na 200 obchodů pak nabízí Altmark-Galerie a je sídlem například amerického obchodu Hollister.
Ti, kteří touží po luxusu, by se pak měli vydat do nákupního centra QF, kde narazíte na značky typu Gucci či Dolce Gabanna.

Kulturní akce a vánoční trhy v Drážďanech

Navštívit můžete nespočet akcí pořádaných každoročně. Nejproslulejší je pak Vánoční trh – Striezelmarkt, nejstarší v celém Německu. Na jaře můžete navštívit několik hudebních akcí, například Drážďanské hudební slavnosti nebo mezinárodní jazzový festival (Internationales Dixieland-Festival), který láká na 500 000 turistů ročně. V létě se pak určitě vyjdete na Městský festival (Stadtfest), kam s Vámi dorazí dalších půl milionu návštěvníků.

Vánoční trh v Drážďanech | kuningaskotka/123RF.com
Vánoční trh v Drážďanech | kuningaskotka/123RF.com

V Drážďanech si tedy každý přijde na své. Je to město blízko České republiky a návštěva se rozhodně vyplatí. Rozhodně se jedná o levnou dovolenou, kterou si užijete, ať už na den, víkend či týdenní návštěvu. Láká-li vás však Německo jako celek, tak si ještě prostudujte, jaké další zajímavosti v Německu můžete objevit. Zamiřte třeba do nedalekého Lipska, které ukrývá řadu zajímavých míst a památek.

Předchozí článekDovolená v Las Palmas na Kanárských ostrovech – zajímavá místa, památky a tipy na výlety
Další článekKam na Sicílii – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?