Dovolená na Rujáně v Baltském moři – zajímavá místa, památky a tipy na výlety

10231

Rujána (Rügen) je ostrov v Baltském moři s rozlohou 926,4 km2, který patří do spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Kromě toho, že se jedná o největší ostrov Německa, na jehož severovýchodě se nachází, je už drahně let považován za oblíbený cíl turistů. Ostatně to platilo již za dob komunismu. Právě Rujána, která patřila k tehdejší NDR, tedy k východnímu bloku, byla i pro Čechoslováky oblíbenou dovolenkovou oblastí u Baltu.

Kdo by si myslel, že dnes už tato oblast nemá co nabídnout a cestovatelé se raději vydávají jinam, je na omylu. I v současné době totiž na Rujánu míří řada návštěvníků ze zahraničí. Lákají je totiž zdejší přímořská letoviska, dlouhé písečné pláže a v neposlední řadě i krásná příroda. Chcete-li se tedy vydat k moři a necestovat příliš daleko, můžete vyrazit právě k Baltu.

Zajímavá místa a památky na ostrově Rujána

Biosférická rezervace Jihovýchodní Rujána (Southeast Rügen Biosphere Reserve)

Budete-li na Rujáně, rozhodně nevynechejte jihovýchodní část ostrova, na které se rozkládá biosférická rezervace o rozloze 22 800 ha. Ta zaujme rozmanitou pobřežní i vnitrozemskou krajinou. Navštívit tedy můžete písečné pláže nebo bukové lesy a na všech těchto místech obdivovat jedinečné rostlinné a živočišné druhy. A budete-li mít štěstí, můžete dokonce spatřit tuleně.

Národní park Jasmund (Jasmund National Park)

Z přírodních krás Rujány si určitě prohlédněte i ty, kterými oplývá Národní park Jasmund na severovýchodě ostrova. Ten si oblíbili především pěší turisté, kteří zde mohou obdivovat překrásné křídové útesy, které jsou pověstné daleko za hranicemi. Opět se tu nalézají i bukové lesy, ale také nejvyšší vrchol celého ostrova, totiž zalesněný vrch Piekberg s výškou 161 metrů n. m.

Přímořské letovisko Sassnitz

Na poloostrově Jasmund lze navštívit také oblíbené přímořské letovisko Sassnitz, jež bývá nazýváno vstupní branou do Národního parku Jasmund. Nalézá se zde několik míst, která byste neměli vynechat. Jedná se např. o 274 metrů dlouhý moderní most pro pěší, jedinou zoologickou zahradu na ostrově, případně kotvící ponorku HMS Otus, jež byla předělána na muzeum ponorek.

Majáky na mysu Arkona (Kap Arkona)

Pouze několik kilometrů severně od Národního parku Jasmund se nachází 45 metrů vysoký mys na poloostrově Wittow. Opět se jedná o turisticky velmi vyhledávanou oblast na Rujáně. Návštěvníci kromě přírody určitě nevynechají dva vedle sebe stojící majáky. Dokonce lze vylézt na jejich vrchol a z nadhledu obdivovat okolní krajinu, moře a někdy můžete dokonce spatřit i pobřeží Švédska a Dánska.

Jízda historickým vlakem Rasender Roland

Pokud milujete vlaky a železnice obecně, při návštěvě Rujány si možná trochu překvapivě rovněž přijdete na své. Můžete se totiž projet historickým parním vlakem, který nese název Rasender Roland, což přeloženo do čeština znamená Krkolomný Roland. Ten jezdí již přes 120 let, konkrétně od roku 1895. Trať je přitom dlouhá 24 km a díky poklidnému tempu si jízdu opravdu užijete.

Přímořské letovisko Binz

Binz není lecjakým městem, ale největším přímořským letoviskem na Rujáně. Zaujme totiž nejen lázeňskými službami, ale také nádhernou architekturou a jemnými písčitými plážemi. Doporučit vám musíme především lovecký zámeček Granitz (Granitz Hunting Lodge) z 18. století, který každoročně navštíví čtvrt milionu lidí, což z něj činí nejnavštěvovanější hrad v celé této spolkové zemi.

Centrum přírodního dědictví Rujána (Natural Inheritance Center Rügen)

Nedaleko města Binz u vesnice Prora doporučujeme nevynechat Centrum přírodního dědictví Rujána, které vás skutečně ohromí. Nejenže se tu můžete dozvědět mnoho informací o místní přírodě, ale zážitkem je především procházka v korunách stromů po 1 250 metrů dlouhé cestě z dřevěných můstků. Ta je navíc zakončena vyhlídkovou věží ve tvaru orlího hnízda, jejíž vrchol leží ve výšce 82 metrů!

Kam na výlet do okolí

Ač je Rujána ostrov, s kontinentálním Německem je spojena silničním a železničním mostem. Ten začíná na pevnině v hanzovním městě Stralsund, jež pochází ze 13. století a rozhodně byste se zde při cestě na ostrov či z ostrova měli zastavit. Nachází se tu totiž mnoho krásných gotických staveb z cihel (tzv. cihlová gotika), ke kterým se řadí několik kostelů či městská radnice. Historické centrum Stralsundu bylo dokonce zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

K tomuto zápisu došlo v roce 2002 a společně se Stralsundem se na seznamu ocitlo i historické centrum Wismaru, a to rovněž díky své pestré hanzovní minulosti. Město, které také leží v Meklenbursku-Předním Pomořansku, je sice od Stralsundu vzdáleno 150 km, takže je již trochu z ruky, za návštěvu ale určitě stojí. A pokud tuto cestu absolvujete, můžete se zastavit i v Rostocku. Jde do třetice o bývalé hanzovní město, které je dnes vůbec největším městem celé této spolkové země.

Jak vidno, ostrov Rujána a jeho okolí nepatří z turistického hlediska rozhodně do minulosti. Příjemná přímořská letoviska, krásná parky a rezervace, ale také písčité pláže totiž zaručují, že se zde bude bavit opravdu každý. A to jsme ještě vůbec nezmínili, že je Rujána místem zaslíbeným vodním sportům, takže si tu užijí i milovníci windsurfingu, kitesurfingu či jízdy na kanoi. O tom, že se jedná o ostrov vhodný téměř pro všechny typy turistů, tedy nemůže být žádných pochyb.

Předchozí článekDovolená v rakouském Burgenlandu – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí
Další článekThajský ostrov Koh Samui – památky, zajímavá místa a tipy na výlety do okolí