Zajímavosti Dánska – zajímavá místa a památky k vidění

32608
Pohled na dánské hlavní město Kodaň | bloodua/123RF.com
Pohled na dánské hlavní město Kodaň | bloodua/123RF.com

Dánsko je lákavou evropskou destinací, do níž ročně směřuje velké množství turistů. V zemi najdete mnoho historických a kulturních památek, pobavíte se v nejstarším zábavním parku v Evropě, poznáte „domov kostiček“ Lego a také si tu užijete pěknou přírodu. Že rádi jezdíte na kole? Snadno „zapadnete“ mezi obyvatele Dánska. A pokud nemáte nejlepší fyzickou kondici, nevadí. V rovinaté zemi nebudete muset šlapat do kopců.

Zajímavosti o Dánsku

  • Dánsko je velmi plochou zemí. Průměrná nadmořská výška je do 30 m n. m. Nejvyšším bodem je Yding Skovhoj (173 m n. m.).
  • Nachází se tu nejdelší most na svět spojující Dánsko se Švédskem. Jeho délka činí 16 km.
  • V Dánsku se jako dopravní prostředek hojně využívá jízdní kolo. Země zaujímá poslední pozice v Evropě, jde-li o počet aut na obyvatele.
  • Jde o parlamentní monarchii.
  • Mezi nejslavnější rodáky Dánska patří pohádkář H. CH. Andersen a astronom Tycho Brahe.
  • Pokud máte rádi sýry, ochutnejte ty dánské. Jsou vyhlášené.

Zajímavá místa a památky v Dánsku

Zábavní park Tivoli

Zábavní park Tivoli v Kodani | 123rfaurinko/123RF.com
Zábavní park Tivoli v Kodani | 123rfaurinko/123RF.com

Zábavní park Tivoli najdete v centru hlavního města Dánska, Kodani. Jde o nejstarší zábavní park v Evropě. Byl založený roku 1843. Další prvenství, tentokrát světové, má dřevěná horská dráha Rutschebanen z roku 1914. Je nejstarší na světě. V Tivoli si užijete spoustu zábavy, ať už máte rádi jakékoliv atrakce. Líbit se tu bude dětem i dospělým. Krom atrakcí tu najdete divadlo, koncertní síň a celkově se tu nudit nebudete.

Kodaň vám nabízí více než jen zábavu v parku. Z nejvýznamnějších památek města si uveďme Dánský královský palác Amalienborg, sochu Malé mořské víly, zámek Rosenborg, Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie (Vor Frue Kirke) či Grundtvigův kostel (Grundtvigs Kirke), Národní muzeum (Nationalmuseet) a mnohé další.

Hrad Kronborg

Hrad Kronborg ve městě Helsingor na ostrově Sjaelland | anderm/123RF.com
Hrad Kronborg ve městě Helsingor na ostrově Sjaelland | anderm/123RF.com

Hrad Kronborg leží ve městě Helsingor na ostrově Sjaelland. Říkáte si, proč byste ho měli navštívit? Jde o hrad, který se proslavil tím, že je do něj umístěn děj Hamleta, jednoho z nejslavnějších děl anglického dramatika Williama Shakespeara. Zároveň jde o památku světového dědictví UNESCO. Hrad byl založen roku 1420 Erikem VII. Pomořanským a později byl přestavěn do renesančního stylu. Dlouhá léta byl využíván také jako kasárna. Jde o majestátní stavbu, ovšem interiér je velmi střídmý. Kromě hradu si můžete prohlédnout hradní kasematy a nachází se tu také Muzeum mořeplavby.

Runové kameny v Jelling

Zajímavá bude i návštěva vesnice Jelling, místa, které bylo sídlem vikinského království. Naleznete tu mnoho zajímavých památek, díky nimž je Jelling zapsáný na seznamu UNESCO. Významným kulturním dědictvím jsou runové kameny z 10. století. K vidění jsou mezi dvěma velkými mohylami ve dvoře jellingského kostela. Na kamenech jsou nápisy, které můžeme považovat za nejstarší písemnou zmínku odkazující na Dánsko. Chcete-li se dozvědět více, navštivte Moderní muzeum, které se v Jellingu rovněž nachází. Seznámíte se především s archeologickými vykopávkami této oblasti.

Katedrála v Roskilde

Katedrála v Roskilde v Dánsku | peus/123RF.com
Katedrála v Roskilde v Dánsku | peus/123RF.com

Katedrála v Roskilde (Roskilde Cathedral) se nachází na Sjælland, největším ostrově Dánska. Je součástí světového dědictví UNESCO. Katedrála je z cihel, vystavěná v gotickém stylu. Vznikala ve 12. až 13. století. Později došlo k jejímu přistavění. Od 15. století představuje mauzoleem dánské královské rodiny.

Že vám město Roskilde něco říká, ale s katedrálou to nemá nic společného? Možná to bude tím, že se tu každoročně koná Roskilde Festival, což je největší hudební festival v severní Evropě.

Vodní zámek Egeskov Slot

Vodní zámek Egeskov Slot v Dánsku | devteev/123RF.com
Vodní zámek Egeskov Slot v Dánsku | devteev/123RF.com

Vodní zámek Egeskov Slot se nachází v jižní části ostrova Fyn. Vznikl v 16. století uprostřed vody. Stojí na dubových kůlech. Patří mezi nejkrásnější evropské vodní hrady. Prohlédnout si můžete alespoň některé pokoje. Určitě také navštivte krásný zámecký park s labyrintem.

Budete-li na to ostrově Fyn, zavítejte také do Odense, třetího největšího města Dánska. Mimo jiné jde o rodiště pohádkáře H. CH. Andersena.

Christiansfeld

Christiansfeld je městem ležícím v jižním Dánsku. Je pojmenované po králi Kristiánovi VII. a jde o kulturní dědictví UNESCO. Město vzniklo v 18. století. Pro Čechy je zajímavé i tím, že ho založili Moravští bratři (evangelická církev, která je součástí Jednoty bratrské).

Vápencový útes Stevns Klint

Vápencový útes Stevns Klint v Dánsku | bigandt/123RF.com
Vápencový útes Stevns Klint v Dánsku | bigandt/123RF.com

Rádi se pokocháte pěknou přírodní památkou? Zamiřte na ostrov Sjælland ve východním Dánsku. Čeká tu na vás vápencový útes Stens Klint. Díky své kráse a výjimečnosti se dostal na seznam UNESCO. Útes je unikátní svou téměř vertikální podobou, která dobře odhaluje geologické vrstvy.

Útes je dlouhý 15 km a jeho výška je až 40 metrů. Táhne se od Rødvigu na jihu až po Bogeskov na severu. Udělejte si procházku podél pobřeží. Čekají vás nádherné výhledy na tyto útesy z vápence a měkké křídy.

Safari park Knuthenborg

Pěkný výlet s rodinou si můžete udělat do Safari parku Knuthenborg. Projedete se tu autem přímo mezi zvířaty. Dokonale si je prohlédnete a některé si budete moci i pohladit. Také tu je více než 500 druhů různých rostlin.  Park najdete nedaleko města Maribu na ostrově Lolland.

Legoland

Dánský zábavní park Legoland ve městě Billund | rpbmedia/123RF.com
Dánský zábavní park Legoland ve městě Billund | rpbmedia/123RF.com

Především děti by se neměly ošidit o návštěvu Legolandu. Nudit se tu však nebudou ani dospělí. Jde o zábavní park u městečka Billund, které navštívilo již miliony lidí. Nachází se nedaleko původní Lego továrny.

Ze světoznámých kostiček tu jsou vybudovány města i osoby. Pro jejich stavbu bylo použito zhruba 25 milionů stavebních kostiček. Legoland vznikl v roce 1968. Projděte se mezi mnohými legominiaturami, pobavte se na četných atrakcích, občerstvěte se…Zkrátka užijte si to.

Lindholm Høje

Vikingské pohřebiště Lindholm Hoje v Dánsku | ricochet64/123RF.com
Vikingské pohřebiště Lindholm Hoje v Dánsku | ricochet64/123RF.com

Dějiny Dánska jsou výrazně spjaté s Vikingy, o čemž mimo jiné svědčí Lindholm Høje, hlavní vikingské pohřebiště, které je veřejnosti volně přístupné. Nachází se u Nørresundby na severu Dánska. Za dob Vikingů šlo o důležitou obchodní stezku spojující pevninu se severním Jutskem.

Jde o místo se zajímavou atmosférou. Bylo odkryto až v 50. letech 20. století. Dohromady je tu zhruba 700 hrobů pocházejících z různých období. Hroby jsou většinou seskupeny do tvaru vikinské lodi. Více informací spjatých s historií Vikingů v této lokalitě se dozvíte v nedalekém muzeu.

Mys Grenen

Mys Grenen v Dánsku | frankix/123RF.com
Mys Grenen v Dánsku | frankix/123RF.com

Často vyhledávaným místem je také mys Grenen (nedaleko městečka Skagen), což je nejsevernější mys Dánska. Je tvořený několika metry širokým písčitým výběžkem. V mysu se slévá Baltské a Severní moře. Zkuste si ten pocit být v obou mořích najednou. Na koupání to tu však není kvůli silným přílivovým proudům. Ovšem za zachycení v podobě fotografie rozhodně stojí.

Dánsko vám dává mnoha příležitostí užít si dovolenou podle vašich představ. Můžete se seznámit se zajímavými historickými památkami, nechat se uchvátit přírodou, či poznat úžasná místa, ze kterých se vám bude tajit dech. Věnujte se tu sportu (především cykloturistice), ochutnejte dánskou kuchyni a…Jistě přijdete na další způsoby, jak si užít Dánsko podle vašich představ.

Předchozí článekKam v rakouském Tyrolsku – zajímavá místa a památky k navštívení
Další článekZajímavosti na Filipínách – zajímavá místa a památky k vidění