Mapa Mongolska – kde leží Mongolsko?

5596

Mongolsko představuje stát ve střední Asii. Vznikl roku 1921, kdy získal svou nezávislost na Čínské republice. Převládajícím náboženstvím je zde buddhismus. Mnozí obyvatelé žili ještě v nedávné době kočovným způsobem života a někteří stále tak žijí. Je tu poměrně velká negramotnost.

Zajímá vás Mongolsko jako turistická země? Pojďme se podívat, co byste měli navštívit. Za pozornost určitě stojí tamější přírodní památky. Mezi ně patří Národní park Gorkhi-Terelj (Gorkhi-Terelj National Park). Je tu mnoho možností pro rozmanité pěší výlety.

Vydat se také můžete k největším jezeru Mongolska. Je jím jezero Chovsgol. Najdete ho na severu. Vysokohorští turisté se pro změnu určitě nechají zlákat pohořím Altaj. I zde na vás čeká mnoho tras různých náročností. Zajímavý je i východ Mongolska či výlet do pouště Gobi.

Z měst stojí za zmínku hlavní město Ulánbátar. Z konkrétních pamětihodností si uveďme náměstí Sükhbaatar Square, Zimní palác, Mauzoleum Suchbátara, kláštery, Gandan a Choijin Lamaa Dashchoilin Khiid.

Navštěvované je rovněž město Tsetserleg. Prohlédněte si ho. Jde mimo jiné o vhodný výchozí bod pro různé pěkné výlety.

Kde leží Mongolsko – poloha a základní geografické informace o Mongolsku

Mongolsko představuje po Kazachstánu druhý největší vnitrozemský stát světa. Nachází se ve střední Asii mezi níže uvedenými dvěma státy. Jeho celková hranice s nimi tvoří 7 760 km. Jde o převážně hornatou zemi s náhorními plošinami a vysokými horami. Vysoká pohoří jsou především na severu a na západě země. Nachází se tam pohoří Changja, Východní Sajan, Mongolský Altaj.

V Altaji se nachází nejvyšší bod země Chüjten s nadmořskou výškou 4 374 m n. m. Leží na mongolsko- čínské hranici.  Nejnižší bod představuje jezero Choch núr (532 m). Najdeme ho v severovýchodním cípu země. Velká část země je tvořená stepi. Na jihu a jihovýchodu země se rozprostírá poušť Gobi. Zasahuje rovně do severní Číny.

Podnebí v zemi je klasické kontinentální ovlivněné nadmořskou výškou. Jsou tu nízké roční srážky. Celkově je tu málo oblačnosti a slunce tu svítí až 250 dní v roce.

Sousední země:

  • Rusko
  • Čínská lidová republika

Mongolsko se rozkládá na ploše 1 564 116 km² a žije zde přes 3 miliony obyvatel. Země se tak řadí mezi státy s nejnižší hustotou obyvatel na světě. Ta je ani ne 2 obyvatele na km2. Hlavním městem země je Ulánbátar. Nachází se v nadmořské výšce 1 325 m n. m. (hory Bogd úl) a žije zde zhruba 50 % obyvatel země. Rozkládá se na ploše 4 704,4 km² a vzniklo již roku 1649.

Předchozí článekMapa Mauritánie – kde leží Mauritánie?
Další článekMapa Nauru – kde leží Nauru?