Zajímavosti v Lucembursku – památky a zajímavá místa k navštívení

22889

Mezi Francií, Belgií a Německem leží maličká země s půl milionem obyvatel nesoucí název Lucembursko. I přes svou malou rozlohu má rozhodně co nabídnout. Můžete se zde procházet po nádherných horách i hustými lesy, prohlížet si úžasná městečka a především navštívit celou řadu romantických hradů. Pro Čechy má Lucembursko ještě jednu zajímavost – právě odsud pochází dynastie Lucemburků, kteří usedli na český trůn.

Lucembursko se člení na dvě rozdílné oblasti. Severní část je označována jako Oesling a je tvořena Porýnskou břidličnatou vrchovinou. Pokrývají ji především lesy a bažiny. Tyčí se zde i nejvyšší hora Lucemburska Kneiff (560 metrů nad mořem). Zbývající část nese název Gutland a jde o pískovcovou oblast s úrodnou půdou, kde můžete navštívit i velké vinice.

Zajímavosti o Lucembursku

  • Občané, kteří dosáhli plnoletosti, jsou v Lucembursku povinni chodit k volbám do vlády.
  • Obyvatelé Lucemburska vedou celosvětové žebříčky ve spotřebě vína. V konzumaci piva pak jsou šestí na světě.
  • Žádné jiné velkovévodství na světě neexistuje.
  • Do roku 1848 nemělo Lucembursko vlastní vlajku.
  • V lucemburské vesnici Schengen došlo k podpisu dohody o volném pohybu osob přes hranice členských států.
  • Jakékoli místo v Lucembursku leží maximálně 30 kilometrů od hranic.
  • Jsou zde tři úřední jazyky – lucemburština, která vznikla z dialektu moselské němčiny, němčina a francouzština.
  • Lucembursko patří mezi zakládající členy Evropské unie, NATO, Beneluxu i OECD.

Zajímavá místa a památky v Lucembursku

Lucemburk (Luxembourg)

Hlavní město Lucemburska leží na soutoku řek Alzette a Pétrusse. Proto je Lucemburk známý jako město mostů a viaduktů, nachází se jich zde více než sto. Zároveň je považován za nejpozoruhodněji umístěné evropské hlavní město. Romantika zde dýchá na každém kroku. Od roku 1994 je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Dominantou města je, původně jezuitský kostel z počátku 17. století, Katedrála Notre-Dame (Notre-Dame Cathedral), kde si můžete prohlédnout dřevěnou sošku patronky města Panny Marie Utěšitelky. Pro Čechy je ale katedrála významná z jiného důvodu – v tamější kryptě sv. Petra spočívají ostatky krále Jana Lucemburského. Českou stopu naleznete i na náměstí Place d´Armes – jinak zvaném také Square Jan Palach. Tento bojovník proti okupaci zde má pamětní desku. Za návštěvu rozhodně stojí také místní kasematy – Casemates de la Pétrusse a Casemates du Bock, které se nacházejí tam, kde stál první hrad Lucillinburhuc postavený v roce 963. Kasematy byly součástí lucemburského opevnění, které bylo tak dokonalé, že se Lucemburku přezdívalo Gibraltar Severu.

Mezi hojně navštěvované památky patří také Velkovévodský palác (Grand Ducal Palace). Sídlí zde rovněž řada významných institucí Evropské unie – především Evropský soudní dvůr či Sekretariát Evropského parlamentu. Naleznete je v moderní čtvrti Kirchberg. Z muzeí si nenechte ujít Národní muzeum dějin a umění (National Museum of History and Art), Přírodovědné muzeum (National Museum of Natural History) nebo Muzeum dějin hlavního města (Luxembourg City History Museum). Pokud si chcete dopřát krásný výhled na město, vydejte se na promenádu Chemin de La Corniche, která je považována za nejhezčí terasu v celé Evropě. Nebo se vypravte do čtvrti Grund plné starých hrázděných domů.

Hrad Vianden (Vianden Castle)

Vianden je jeden z nejkrásnějších hradů v Lucembursku. V našich končinách se mu přezdívá Lucemburský Karlštejn, jedná se totiž o velmi významnou stavbu s bohatou historií. Právě zde se narodil český král Jan Lucemburský. Zajímavé je, že i když byl hrad v minulosti kompletně zničen, dnes už zase láká turisty – byl totiž znovu postaven podle původních historických plánů. Ve stejnojmenné obci je k vidění dům světoznámého spisovatele Viktora Huga.

Údolí sedmi hradů (Valley of the Seven Castles)

U hradů ještě zůstaneme – jsou ostatně pro Lucembursko typické. Okolo Lucemburku se totiž nachází oblast zvaná „Údolí sedmi hradů„, kde můžete absolvovat úžasnou prohlídku sedmi nádherných hradů. Navštívíte tak hrady Ansembourg, Mersch, Koerich, znovu Ansembourg, Schoenfels, Hollengels a Septfontaines.

Malé lucemburské Švýcarsko (Mullerthal)

Tato oblast je jednou z nejkrásnějších v celém Lucembursku. Jeho centrem je druhé nejnavštěvovanější město tohoto státu – Echternach, starobylé poutní město ležící nedaleko hranice s Německem. V něm si můžete prohlédnout baziliku sv. Willibrorda (Basilica of Saint Willibrord) s hrobkou patrona města, zahradu prelátů nebo klášter Benediktů. Nedaleko Echternachu pak stojí za vidění římská vila.

Malé lucemburské Švýcarsko ale spíše než na památky láká na úžasnou přírodu plnou nezvyklých skalních útvarů, jeskyň, propastí a vodopádů. Oblast je rájem turistů. Je prošpikována celkem 60 kilometry značených turistických tras, které vás zavedou na nádherná místa. Za projití rozhodně stojí trasa Mullerthalským údolím na břehu řeky Černá Ernza.

Ardeny

Pokud chcete strávit zajímavou dovolenou na kolech, vyrazte do Arden. Jedná se o nejseverněji položenou část státu. Posetá je velkým množstvím hradů a kostelů. V místních lesích se odehrály příšerné bitvy 2. světové války, což dokládá i celá řada památníků, které se zde nacházejí. V hradním muzeu městečka Wolf je k vidění i výstava připomínající tragickou bitvu o Ardeny. Dále si v této oblasti můžete prohlédnout například hrady Bourscheid, Erpeldange, Brandenburg nebo kostel sv. Vavřince. Rozhodně nebudete litovat, když se vypravíte na hrad Clervaux – nejen, že se tam koná celá řada kulturních atrakcí, ale také si zde můžete prohlédnout úžasnou výstavu s názvem Family of the Man (Rodina člověka), která je zařazena na seznam UNESCO. Na více než 500 fotografiích jsou zachyceny nejrůznější lidské příběhy.

Červená země (Land of the Red Rocks)

Ze severu se nyní přesuneme na jih. Právě zde se totiž rozkládá oblast, která nese název Červená země. Své jméno nezískala náhodou – místní půda totiž má díky vysokému obsahu železa červenou barvu. Železnou rudu zde ostatně těžili už starověcí Římané. Za vidění zde stojí městečko Bascharage, kde funguje brusírna diamantů, město Rodange, kde si můžete prohlédnout historické vlaky, nebo zábavní park Galgenberg. Secesní výzdobou se pak můžete pokochat ve druhém největším městě Lucemburska, které se jmenuje Esch-sur-Alzette.

Lucembursko rozhodně stojí za návštěvu. Láká především milovníky historie, neboť krásné a romantické hrady se zde nacházejí téměř na každém kroku, a turisty, kteří mají rádi úžasnou přírodu plnou zajímavých scenérií.

Předchozí článekZajímavosti na Kypru – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti Zambie – zajímavá místa a památky k vidění