Zajímavosti Rakouska – památky a zajímavá místa k navštívení

67529
Horská krajina v Rakousku | mildax/123RF.com
Horská krajina v Rakousku | mildax/123RF.com

Rakousko není jenom Vídeň, řízky a lyžovačka. Stačí zajet kousek za hranice naší republiky a ocitnete se v ráji cestovatelů. Nádherné vrcholky alp, monumentální architektura historických měst, památky UNESCO na každém kroku, stříbromodrá jezera, jedinečné vinařské oblasti i skvosty hlavního města, to vše najdete u našich sousedů – pohádkový kraj na dosah ruky.

Zajímavosti o Rakousku

 • Místní lidé si zakládají na kvalitním zemědělství, zejména biozemědělství. Co do podílu ekologicky udržovaných zemědělských ploch si Rakousko drží světové prvenství.
 • Rakouským národním sportem je lyžování. Rakouské Alpy jsou vyhlášené pro své služby a kvalitu sjezdovek, na které jsou místní obyvatelé právem hrdí. Další zajímavostí je vysoká míra „domácího pohostinství“, zejména právě v alpských vesničkách. Pokud se ubytujete v soukromém penzionu, čeká vás servis přímo od majitele, včetně kompletní domácí stravy.
 • Nesmíme zapomenout na tradiční rakouskou kuchyni. Určitě znáte některé vyhlášené speciality, jako jsou Mozartovy koule (čokoládové bonbony), nebo limonáda Almdudler, vyráběná tradičně z alpských bylin. Pokud podnikáte cestu po Rakousku, určitě ochutnejte domácí tyrolské sýry. Zapomenout nesmíme samozřejmě na světoznámý Schnitzel – vídeňský telecí řízek.
 • V Rakousku se nachází jedny z nejdelších evropských vodopádů, Krimmelské vodopády. Vodopády měří celkem 380 metrů a patří mezi jedny z vyhledávaných turistických míst.

Zajímavá místa a památky k vidění v Rakousku

Salzburg

Panorama rakouského města Salzburg | jakobradlgruber/123RF.com
Panorama rakouského města Salzburg | jakobradlgruber/123RF.com

Město Salzburg najdete v centrálním Rakousku u německých hranic. Narodil se zde světoznámý umělec – Wolfgang Amadeus Mozart. Středověké tvrze, Altstadt staré město plné historických budov a památek, muzea a samozřejmě dech beroucí alpské scenérie, to vše dělá ze Salzburgu top destinaci, kterou při návštěvě Rakouska určitě nesmíte vynechat.

Innsbruck

Panorama města Innsbruck v Rakousku | Violin/123RF.com
Panorama města Innsbruck v Rakousku | Violin/123RF.com

Celoročně navštěvovaná destinace, které je známá zejména mezi milovníky zimních sportů. V letech 1964 a 1976 zde totiž probíhaly zimní Olympijské hry. Toto tyrolské město však nabízí mnohem více než jen krásně upravené sjezdovky. Můžete zde navštívit několik katedrál, mezi které patří třeba Hofkirche, katedrála ukrývajících hrobky císaře Maxmiliána I. Město ukrývá i mnoho dalších památek a muzeí.

Graz

Hodinová věž na hradním vrchu Schlossberg v Grazu | zechal/123RF.com
Hodinová věž na hradním vrchu Schlossberg v Grazu | zechal/123RF.com

Graz, město studentů česky zvaný Štýrský Hradec, patří k největším metropolím Rakouska. Architektura a historické památky města odrážejí starobylou kulturu Balkánu a také vliv Itálie. Město je doslova naplněné památkami, mezi nejznámějšími jsou třeba hradní vrch Schlossberg s hodinovou věží, hlavní náměstí a srdce města Hauptplatz. Dalším lákadlem je gastronomie, která má v Grazu dlouhou tradici.

Zell am See

Turistická oblat Zell am See v Rakousku | jakobradlgruber/123RF.com
Turistická oblat Zell am See v Rakousku | jakobradlgruber/123RF.com

Oblíbená turistická a TOP lyžařská destinace Zell am See se nachází v jedné z devíti spolkových zemí Rakouska – Salcbursku. V létě zde turisté jezdí zejména za přírodními krásami, jezery a horami, v zimě za vyhlášenými sjezdovkami. Místo je také skvělým výchozím bodem pro další turistické cíle, jako je výstup na nejvyšší horu Rakouska Grossglockner (3 798 m), nebo túru po Alpine Road – panoramatické cestě vyhlášené pro své jedinečné scenérie.

Vídeň (Vienna)

Zámek Schönbrunn ve Vídni | jakobradlgruber/123RF.com
Zámek Schönbrunn ve Vídni | jakobradlgruber/123RF.com

Hlavní město Vídeň je jedna z top metropolí Evropy, kterou můžete na svých cestách navštívit. Město hudebních skladatelů, jako jsou Johann Strauss, Beethoven nebo Schubert. Až si budete chtít od hudby trochu odpočinout, zajděte se podívat na Habsburské korunovační klenoty, které jsou uloženy v Hofburgu. Vídeň je známá také pro svá muzea a tisíce kaváren a restaurací, které nabízejí to nejlepší z rakouských lahůdek.

Co ve Vídni neminout:

 • Zámek Schönbrunn: Sídlo Habsburků je snad nejznámější turistickou atrakcí ve Vídni. Jedná se o palácový komplex, ke kterému náleží rozlehlé zahrady i ZOO.
 • Stephansdom: Dóm sv. Štěpána řadíme mezi symboly města. Jedná se o sídlo
  arcibiskupa a jednu z nejvýznamnějších církevních památek ve Vídni.
 • Prater: Pro milovníky adrenalinu máme pozvánku do zábavního parku, který skýtá více než 250 nejrůznějších atrakcí.
 • Schmetterlinghaus: V překladu Pavilon motýlů, který najdete v centru města, jen kousek od další krásné památky – státní opery (Staatsoper).
 • Muzeum Albertina: Máte zájem shlédnout známá díla světových mistrů, jako jsou Leonardo da Vinci, Rembrandt, nebo Michelangelo? Tak to určitě zajděte do muzea Albertina, které ukrývá mnoho světových unikátů.
 • Další zajímavosti ve Vídni.

Dachstein Salzkammergut a Obří ledová jeskyně (Dachstein Ice cave)

Městečko Hallstatt v rakouských Alpách | jakobradlgruber/123RF.com
Městečko Hallstatt v rakouských Alpách | jakobradlgruber/123RF.com

Hallstatt, nepochybně jedno z nejmalebnějších městeček v Rakousku, je krásné místo ideální na další prozkoumání alpských tras na ledovci Dachstein Salzkammergut, který patří na seznam světového dědictví UNESCO. Je to také jedno z vyhledávaných lyžařských středisek. Mezi hlavní atrakce regionu patří Obří ledová jeskyně s nádhernými zamrzlými vodopády, které se zde vyskytují celoročně.

Vinná oblast Weinviertel

Podzimní vinice v okolí Falkenstein ve vinařské oblasti Weinviertel | phbcz/123RF.com
Podzimní vinice v okolí Falkenstein ve vinařské oblasti Weinviertel | phbcz/123RF.com

Weinviertel, česky „Vinná čtvrť“, je historické území spojené s pěstováním vína. Pokud si chcete trochu odpočinout od cestovního ruchu větších měst a nemáte náladu ani na túry v alpách, zastavte se na pár dní do údolí řeky Dyje. Weinviertel je nejvýznamnější rakouský region vína, který drží své tradice po stovky let.

Lázně Laa

Nemůžeme vám nenabídnout návštěvu lázní, které se nacházejí jen pár minut od českých hranic. Najdeme je v krásném lázeňském městečku, Laa an der Thaya. Navštívit můžete termální aquapark, který leží na vřídlech léčivých termálních pramenů. Laa jsou známé také pro svou saunovou kulturu – lázně se pyšní velkým počtem saun srubového typu.

Údolí Wachau

Krajina Údolí Wachau v Rakousku | jakobradlgruber/123RF.com
Krajina Údolí Wachau v Rakousku | jakobradlgruber/123RF.com

Na závěr jsme si nechali snad nejoblíbenější turistickou destinaci na jihu Rakouska. Jedná se o údolí a povodí kolem řeky Dunaj. Čeká vás zde nejen malebná krajina, ale také typické rakouské vesnice a městečka. Známé je např. městečko Dunstein, nebo město Melk, kde si můžete prohlédnout významné benediktské opatství. Údolí Wachau je známé nejen pro svou krajinu, ale také víno, nebo čerstvé sezónní ovoce. Údolí nabízí přes 500 historických památek, takže je určitě z čeho vybírat. Přečtěte si i o dalších zajímavostech v Údolí Wachau.

Ať už si zvolíte dovolenou v zimě plnou skvělého lyžování v nejatraktivnějších lyžařských střediscích, nebo letní variantu odpočinku, Rakousko vám vždy nabídne to nejlepší, co si můžete přát. I přesto, že je známé zejména pro krásy alpských štítů, najdete zde také bohaté historické dědictví a kulturní památky světového významu.

Předchozí článekZajímavosti v Maďarsku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti na Palau – zajímavá místa a památky k vidění