Zajímavosti Dominikánské republiky – zajímavá místa a památky k vidění

9009
Tropický ráj na pláži v Dominikánské republice | iakov/123RF.com
Tropický ráj na pláži v Dominikánské republice | iakov/123RF.com

Více než historickými památkami je Dominikánská republika proslulá nádhernými plážemi s bílým pískem, tyrkysově modrým mořem a všudypřítomnými zelenými palmami. Že se jedná o jedny z nejkrásnějších pláží na světě, prohlásila i organizace UNESCO. Většina turistů míří do oblíbených letovisek Punta Cana, Puerto Plata či Santo Domingo. V nich si můžete užívat komfortu od luxusního ubytování, přes nejrůznější atrakce až po prvotřídní jídlo. Ovšem někdy se vyplatí zajet za město a prozkoumat přírodní úkazy včetně typických rybářských vesniček, kde už příliš turistů nepotkáte a pocítíte to pravé kouzlo Dominikánské republiky.

Zajímavosti o Dominikánské republice

  • Dominikánská republika má dvě vlajky. Na státní vlajce je i středový emblém s biblí, který na civilní vlajce chybí.
  • V roce 1492 přistál Kryštof Kolumbus právě na tomto ostrově.
  • Dominikána je velmi chudá země s velkým počtem dětí. Proto všichni zaměstnanci hotelů včetně pokojských, barmanů a recepčních vždy očekávají spropitné.
  • Dávejte si pozor na kokosy padající ze stromů. Ty ročně usmrtí po celém světě až 150 lidí. A můžete si být jisti, že kokosovými ořechy se to na Dominikáně jen hemží.

Dominikánci mluví španělsky, tak nebuďte překvapení, až ze všech stran uslyšíte slovo maňana. To znamená odklad věcí na později, na zítra anebo na nikdy. Proto když budete po místních lidech něco chtít a dostane se vám odpovědi maňana, tedy později „teď nestíhám“, můžete si být jisti, že se během svého pobytu dožadované věci nedočkáte. Ovšem právě tato povaha Dominikánců vytváří z ostrova jedinečné místo bez spěchu a stresu. Místo plné pohody, relaxu a odpočinku.

Zajímavá místa a památky v Dominikánské republice

Bavaro Beach

Pláž Bavaro v Punta Cana v Dominikánské republice | pretoperola/123RF.com
Pláž Bavaro v Punta Cana v Dominikánské republice | pretoperola/123RF.com

Pokud vyrazíte do Dominikánské republiky za sluncem a mořem, tak nesmíte vynechat nádhernou pláž Bavaro Beach v oblíbeném letovisku Punta Cana. Jemný bílý písek v kontrastu se všemi odstíny modré vytváří to pravé kouzlo exotiky. Pláž lemují po celé délce kokosové palmy a ačkoliv je Bavaro velmi vyhledávaným místem, tak si každý kdo popojde trochu dále, můžete najít svůj malý kousek ráje, neboť pláž je dlouhá 30 kilometrů.

Isla Saona

Karibská pláž na ostrově Saona v Dominikánské republice | czekma13/123RF.com
Karibská pláž na ostrově Saona v Dominikánské republice | czekma13/123RF.com

Malý tropický ostrůvek Isla Saona je neuvěřitelným rájem s typickým bílým pískem, tyrkysovým mořem a palmami. Je to ten pravý kýč, který se nachází na řadě pohlednic a v prospektech cestovních agentur, které lákají turisty na průzračně čisté moře a liduprázdné pláže. Isla Saona se nachází v chráněné přírodní rezervaci národního parku Del Este. Na své si přijdou zejména potápěči, neboť se v moři nachází pestrobarevné korály, mušle, hvězdice a jiné mořské potvory, které můžete pozorovat hodiny. Ostrov je proslulý tím, že se na něm natáčela řada známých filmů a televizních reklam.

Damajaqua Cascades

Kaskáda celkem 27 vodopádů obklopených bujnou tropickou vegetací se nachází poblíž turistického letoviska Puerto Plata. Z některých vodopádů si můžete skočit do laguny a vykoupat se v křišťálově průzračné vodě, která je ovšem trochu chladnější. Nejvyšší vodopád dosahuje výšky jedenácti metrů. Do přírodní rezervace se můžete vydat pouze v doprovodu místního průvodce, který vás zrádnou džunglí bezpečně provede.

La Aurora Cigar Factory

Doutníky z La Aurora Cigar Factory v Dominikánské republice | zhukovsky/123RF.com
Doutníky z La Aurora Cigar Factory v Dominikánské republice | zhukovsky/123RF.com

Továrna na doutníky La Aurora je známá po celém světě. Kvalitní doutník z této dílny si můžete dopřát i u nás doma. Ale vidět na vlastní oči celý proces výroby včetně ochutnávky se jen tak někomu nepoštěstí. V továrně uvidíte rostliny z kterých tabák pochází, dozvíte se spoustu věcí z historie a při odchodu se můžete pravé dominikánské doutníky zakoupit.

Hoyo Azul

Neuvěřitelná jeskyně s přírodním jezerem Hoyo Azul je nejkrásnější přírodní památkou široko daleko. V průzračné laguně se můžete vykoupat a nebo jen tak obdivovat její tyrkysovou barvu. Jezero se ukrývá na úpatí vysoké skály, která nabízí panoramatický výhled do okolí. Už samotná cesta k jeskyni je dobrodružstvím. Při procházce panenskou džunglí můžete objevovat místní flóru a faunu.

Národní podvodní park La Caleta (La Caleta Underwater National Park)

Při potápění v  podvodním světě můžete obdivovat bohatý podmořský život včetně korálů a velkého množství rybiček. Občas jsou k vidění i chobotnice, murény či úhoři. Pod vodou můžete narazit na vrak lodi Hickory. Ta ovšem byla potopena úmyslně v roce 1984 jako připomínka dne, kdy byl park založen. Maximálně se můžete podívat až do hloubky 180 metrů. Ovšem ty největší poklady, které lákají nadšené amatérské potápěče i z okolních karibských ostrovů, se nachází v hloubce 10 až 50 metrů.

Cabarete Beach

Pláž Cabarete v Dominkánské republice | designpics/123RF.com
Pláž Cabarete v Dominkánské republice | designpics/123RF.com

Adrenalinoví nadšenci, kteří nepohrdnou vodními sporty by měli zamířit na pláž Cabarete. Ta je proslulá vhodnými povětrnostními podmínkami pro řadu sportů. Vyzkoušet si tak můžete windsurfing, kitesurfing, wakeboarding či klasický surfing. Méně odvážnější jedinci mohou zkusit oblíbený vodní sport paddleboarding. No a pokud budete mít vodních sportů dost, oblíbenou atrakcí jsou horská kola, na kterých můžete prozkoumat okolí. Celá oblast Cabarete působí uvolněným a relaxačním dojmem. Říká se, že spousta lidí kteří tuto oblast navštíví, si chce pobyt v Dominikánské republice ihned prodloužit.

Catedral Primada de America

Katedrála Primada de America ve městě Santo Domingo v Dominikánské republice | dchulov/123RF.com
Katedrála Primada de America ve městě Santo Domingo v Dominikánské republice | dchulov/123RF.com

Katedrála Primada de America je nejstarší katedrálou v celé Americe! Katedrála byla postavena v 16. století a až do roku 1992 v ní byly uloženy ostatky Kryštofa Kolumba. Katedrála kombinuje několik stylů. K vidění je barokní oltář, gotická střecha a renesanční kaple. Stavba patří mezi jednu z nejoblíbenějších atrakcí na celém ostrově, takže byste ji při své cestě neměli vynechat.

Na ostrově můžete plavat s delfíny, zahrát si golf na jednom z mnoha golfových hřišť, vyzkoušet kvalitní doutník popřípadě ochutnat pravý dominikánský rum. Místní obyvatelé jsou na něj hrdí stejně tak, jako jsou Češi hrdí na svoje pivo. Ovšem pokud chcete pocítit jedinečnou karibskou atmosféru, neměl by vám uniknout nějaký z místních tradičních festivalů. Bezesporu nejznámějším je festival Merenque ve městě Santo Domingo. Dominikánci jsou katolíci, takže často můžete narazit na karneval, který se pořádá na počest nějakého svatého patrona či ochránce. Události toho typu jsou minimálně jednou do měsíce, takže máte docela velkou šanci  pocítit atmosféru místních lidových tradic na vlastní kůži.

Předchozí článekZajímavosti Francie – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Bahrajnu – památky a zajímavá místa k navštívení