Bordeaux ve Francii – víno, památky a zajímavá místa k navštívení během dovolené

7971
Panorama Bordeaux ve Francii | marcociannarel/123RF.com
Panorama Bordeaux ve Francii | marcociannarel/123RF.com

Víno, moře a krásná příroda. To je Bordeaux. Pokud hledáte místo, kde strávit ty nejromantičtější chvilky, pak je jistě zrovna tohle městečko výbornou volbou.

Suchou i mokrou nohou po Bordeaux

Most přes řeku Garonna v Bordeaux | martinm303/123RF.com
Most přes řeku Garonna v Bordeaux | martinm303/123RF.com

Bordeaux je významným přístavním městem. Rozkládá na obou březích řeky Garonny, což je jedna z důležitých francouzských řek, pramenící v Katalánsku. Garonna je hojně využívána i pro lodní dopravu, díky čemuž se naskýtá jedna speciální možnost, jak Bordeaux poznat. Přímo z lodní paluby.

TIP: Jedna z možných lodních prohlídek města je od společnosti Burdigala. Díky ní se vám otevře zcela nová perspektiva pohledu na Bordeaux. Plavba je samozřejmě komentovaná, a to buď v angličtině, nebo francouzštině. Další možností jsou dokonce i vyhlídkové plavby spojené s ochutnávkou vína, nebo aperitivů.

Pokud vás ale lodní prohlídka neláká, pak je možné využít komentovanou pěší prohlídku města, nebo třeba prohlídku na kole. Za zmínku stojí jistě i dva zdejší mosty. Nový, moderní a elegantní Pon Jacques Chaban Delmas, a potom starší most Pont de Pierrem, který spojuje oba břehy řeky Garonne už od dob Napoleona.

Ve víně je Bordeaux

Samozřejmě, když se také mluví o Bordeaux, nesmí se zapomenout ani na jeho vinařskou pověst. Jedná se totiž o jednu z nejslavnějších vinařských oblastí na světě. S Bordeaux jsou spojené takové odrůdy vína, jako Cabernet Sauvignon, Merlot, Semillon, či Muškát.

Vinice v Saint-Emilion nedaleko Bordeaux | albertoloyo/123RF.com
Vinice v Saint-Emilion nedaleko Bordeaux | albertoloyo/123RF.com

Už jen z toho důvodu se nemůžeme divit, že s turismem v Bordeaux je právě spojeno ve velkém i víno. Turisté především ocení komentované cesty za vínem (slavné „wine tours“), které mohou trvat buď pár hodin, půl dne, nebo klidně i celý den.

Navštívit tak můžete např. Medoc, tedy místo, kde vznikla za Napoleona III. slavná Bordeauxská klasifikace vín. Každá výprava za vínem vás zavede za krásnou přírodou, do velkolepých zámků (chateuax), a navíc si vše budete ještě moct zpříjemnit ochutnávkou toho nejlepšího vína. Pokud budete mít chuť navštívit vinice mimo organizovanou výpravu, je možné si vše, dle svého uvážení a dle své chuti, samozřejmě naplánovat sám.

Za hranicemi vinic

Pokud vás cesty za vínem už unaví, nebo pokud vás ani nic jako ochutnávka opojného moku neláká, pak máte i jinou možnost, jak si Bordeaux užít. Jednou z možností je návštěva parků, či veřejných zahrad, kterých je tu všude nesčíslně.

Jedná se o místa, která by člověk hledal spíše někde na okraji města, než přímo v jeho středu. Opak je ale pravdou. Veřejné zahrady neboli Jardin Public, vám nabídnou relaxační místa k odpočinku, krásné romantické jezírko a navíc je tu možné pozorovat labutě, či kachny.

Parc aux Angeliques v Bordeaux | phil_bird/123RF.com
Parc aux Angeliques v Bordeaux | phil_bird/123RF.com

V jednom ze zdejších parků, v parku Bordelais (Parc bordelais), se nachází i nejstarší divadlo ve Francii, divadlo Guignol Guérin. Jedná se o loutkové divadlo, kde se nyní hraje převážně pro dětské diváky. Zároveň je zde i zoo. Podobných menších i větších parků a zahrad je ale v Bordeaux ještě několik. Mezi nimi je třeba i Parc Riviére nebo Parc aux Angeliques, kde lidé rádi sportují.

Bylo nebylo v Bordeaux

Věž Pey Berland v Bordeaux | albertoloyo/123RF.com
Věž Pey Berland v Bordeaux | albertoloyo/123RF.com

Ovšem, co by to bylo za místo, kdyby se zde nenacházel alespoň malý kus historie. I v Bordeaux se dá najít mnoho památek. Mezi nimi je určitě nepřehlédnutelná věž Pey Berland, která je pojmenovaná podle zdejšího arcibiskupa ze 14. století. Hned vedle věže se nachází římsko-katolická katedrála Saint-André, kde je k nalezení tzv. „Kolekce Marcadé“, která obsahuje 42 iluminací a dalších objektů, jako maleb, soch, či stříbrných předmětů.

Katedrála Saint-André v Bordeaux | benkrut/123RF.com
Katedrála Saint-André v Bordeaux | benkrut/123RF.com

Dále je tu k nalezení i jedna z vůbec nejstarších zvonic ve Francii, zvonice Grosse Cloche, nebo palác Rohan (Palais Rohan), který ukazuje tehdejší velkou slávu a zámožnost arcibiskupů.

Palác Rohan v Bordeaux | elec/123RF.com
Palác Rohan v Bordeaux | elec/123RF.com

Symbolem města se stalo velké náměstí Place de la Bourse, které je historicky významné, jelikož bývalo středem všeho obchodu a městského života, a zároveň velmi elegantní a krásné.

Náměstí Place de la Bourse v Bordeaux | urmoments/123RF.com
Náměstí Place de la Bourse v Bordeaux | urmoments/123RF.com

A aby toho nebylo málo, můžeme jít ještě dále do historie. V Bordeaux je také možné navštívit jeskyně, kde se nachází podobizny zvířat vyrytých do zdi – jeskyně Gritte de Pair-non-Pair.

Dech moderny

Ale samozřejmě, doba se mění, a tak i Bordeaux se začíná stávat stále modernějším městem. Díky tomu ale nabízí turistům mnohem lepší možnosti, jak jeho krásy vně i v jeho okolí objevit.

Předchozí článekDovolená v bulharském Nesebaru – zajímavá místa, památky a další zajímavosti
Další článekPamátky UNESCO v České republice – seznam světového kulturního dědictví