Zajímavosti ve Španělsku – zajímavá místa a památky k vidění

25254
Pláž Lloret de Mar v oblasti Costa Brava | tonobalaguer/123RF.com
Pláž Lloret de Mar v oblasti Costa Brava | tonobalaguer/123RF.com

Většinu českých turistů mířících do Španělska lákají především přímořská letoviska. Při této příležitosti si zpestří svůj pobyt výletem za některými památkami, často do Barcelony, v jejíž blízkosti jsou mnohé oblíbené destinace. Patříte mezi tyto turisty, nebo vás Španělsko nadchlo jinými unikátními památkami ze seznamu UNESCO (a že jich není málo)? Zajímavé je také poznávat temperamentnost tohoto národa, kulturu včetně hudby a tanců. Pojďme si představit alespoň některá z mnoha atraktivních míst Španělska.

Zajímavosti o Španělsku

  • Hlavním městem Španělska je Madrid. Turisticky více oblíbeným městem je však Barcelona.
  • Nejvyšším bodem Španělska je Pico de Teide s nadmořskou výškou 3718 m n. m. Daným vrcholem je sopka nacházejí se na ostrově Tenerife, jednoho z Kanárských ostrovů spadajících pod Španělsko.
  • Se španělskou tradicí se pojí býčí zápasy (corrida). Neprobíhají však všude. V Katalánsku jsou dokonce zakázané.
  • Španělsko patří mezi jednu z nejoblíbenějších destinací českých turistů směřujících na dovolenou k moři. Kromě pláží a moře si tu užívají rušný noční život. Díky tomu je země oblíbená především mezi mladými turisty.
  • Ve Španělsku jsou úředními jazyky španělština, regionálně katalánština, baskičtina a galicijština.

Zajímavá místa a památky ve Španělsku

Barcelona

Chrám Sagrada Família v Barceloně | marina99/123RF.com
Chrám Sagrada Família v Barceloně | marina99/123RF.com

Barcelona je druhým největším španělským městem a je turisty velmi oblíbené. Z tamějších památek jsou nejvýznamnější stavby architekta Antonina Gaudího. Dominantou města je především jeho nedokončený chrám Sagrada Família. Jde o monumentální novogotické stavební dílo. Spolu s dalšími stavbami Gaudího je zapsán na seznamu UNESCO. Vnitřek katedrály byl dokončen a vysvěcen roku 2010.

Pokud vás celkově zajímá dílo Gaudího, navštivte muzeum, které mu je věnované. Najdete ho v parku Güell. Nachází se nad Barcelonou na svahu hory Turó del Carmel. I tento park navrhl známý katalánský architekt.

Z dalších významných památek Barcelony si ještě uveďme jeden z nejstarší kostelů ve městě El Pi (14. století), klášter Pedralbes, středověkou loděnici Les Drassanes ležící nedaleko přístavu (uvnitř můžete navštívit Námořní muzeum), Katedrálu sv. Kříže a sv. Eulálie. A nejen děti uchvátí Mořské akvárium, v němž jsou k vidění žraloci, rejnoci a další „zástupci“ podvodní říše.

Costa Brava

Pláž Tossa de Mar v oblasti Costa Brava | tonobalaguer/123RF.com
Pláž Tossa de Mar v oblasti Costa Brava | tonobalaguer/123RF.com

Costa Brava patří mezi nejoblíbenější přímořské destinace. Nachází se v severovýchodním Španělsku, v Katalánsku. Nabízí turistům krásné pobřeží, které je na mnoha úsecích lemované skalními útesy tvořícími nádherné scenérie.

Najdete tu velké a rušné pláže, ale i různá přímořská zákoutí. Mezi nejnavštěvovanější města patří Blanes, Lloret de Mar či Tossa de Mar. Poslední uvedené letovisko nabízí především městskou pláž Palja Gran vhodnou pro rodiny s dětmi a všechny, kteří vyhledávají spíše klidnější dovolenou. Pokud si raději užíváte nočního ruchu, zamiřte do letoviska Lloret de Mar.

Z dalších oblíbených španělských letovisek si ještě uveďme Costa del Maresme, Calella, Pineda de Mar, Costa Tropical a mnohé další. Nezapomínejme, že pod Španělsko spadají i Kanárské ostrovy, které jsou rovněž oblíbeným cílem turistů.

Historické centrum Córdoby

Město Córdoba ve Španělsku | frenta/123RF.com
Město Córdoba ve Španělsku | frenta/123RF.com

Córdoba představuje město ležící v jižním Španělsku, v Andalusii. Zajímavé je především jeho historické centrum s mnohými paláci a mešitami. Díky tomu se dostalo na seznam UNESCO. Jeho nejvýznamnější památkou je Córdobská mešita. Představuje druhou největší mešitu na světě. Její stavba započala již v 8. století a trvala až do 16. století, kdy byla v jejím středu vystavěná renesanční basilika.

Za pozornost stojí i další památky ve městě, především starověký římský most Puente Vijeo postavený ještě před naším letopočtem, staré židovské a arabské město Juderia, zbytky římského chrámu, Kostel svatého Michaela a další kostely. Navštívit můžete rovněž Archeologické muzeum a nedaleko města najdete zříceninu paláce Medina Azahara z 10. století.

Národní park Picos de Europa

Národní park Picos de Europa | plotnikov/123RF.com
Národní park Picos de Europa | plotnikov/123RF.com

Ve Španělsku najdete 15 národních parků. Jedním z těch nejnavštěvovanějších je Picos de Europa. Rozkládá se na ploše 64 660 ha. Představuje vápencové pohoří a nachází se 20 km od pobřeží Biskajského zálivu. Jeho nejvyšším bodem je Torre de Cerredo tyčící se do výšky 2 648 m n. m.

Krajinu tvoří tři vápencové masívy oddělené řekami Duje a Cares. V parku na vás čeká velké množství turistických stezek, po nichž se můžete vydat na túru. Rádi byste se pokochali pěknou přírodou, ale na túru se necítíte? Nevadí. Jsou zde i lanovky vedoucí z různých míst, například z Poncebos či z Fuente Dé.

Madrid

Královský palác v Madridu | efired/123RF.com
Královský palác v Madridu | efired/123RF.com

Madrid je hlavním a zároveň největším městem Španělska. I zde si prohlédnete rozmanité památky. Tou nejvýznamnější, kterou byste si neměli nechat ujít, je Palacio Real (královský palác), oficiální sídlo krále a jeho rodiny. Nemusíte ho obdivovat jen zvenčí. Projděte si i jeho interiéry.

Srdce každého milovníka umění zaplesá nad galerií Prado. Je obrovská. Pokocháte se díly nejznámějších španělských malířů a nejen těch. Z dalších zajímavých míst města si ještě uveďme náměstí Plaza de España s pomníkem spisovatele Miguela de Cervantese a Dona Quijota a Sanco Panzy. A pěkné je i náměstí Plaza Mayor. Dalším významným náměstím je Pueta del Sol. Zde se nachází socha El oso y el Madroño.

Odpočinout si od poznávání památek, ale i vysokých teplot, které tu především v sezóně panují, můžete ve dvou velkých parcích – Sabatiniho zahrady či Buen Retiro.

Klášter Poblet

Klášter Poblet ve Španělsku | innocent/123RF.com
Klášter Poblet ve Španělsku | innocent/123RF.com

Rádi poznáváte architektonické skvosty? Pak se vypravte k cisterciánskému klášteru Poblet. Leží v Katalánsku mezi městy Vimbodí a Espluga de Francolí a je na seznamu UNESCO. Dodnes tu žijí mniši.

Klášter byl založený ve 12. století a můžete si ho prohlédnout s průvodcem. Zajímavá je především kuchyně z 13. století. Chcete-li se o klášteru dozvědět více, navštivte tamější muzeum. Kromě toho, že se pokocháte pěknou stavbou zasazenou do lesnaté krajiny, máte možnost si odtud odvézt víno vyrobené místními mnichy. Máte rádi přírodu? Spojte návštěvu tohoto místa s nějakým výletem do okolní krajiny.

Ibiza

Čistá pláž na ostrově Ibiza | tonobalaguer/123RF.com
Čistá pláž na ostrově Ibiza | tonobalaguer/123RF.com

Ibiza je španělským ostrovem nacházejícím se v Baleárském souostroví. Turisticky je velmi oblíbená. Užijete si tu příjemnou dovolenou, ať už o ní máte jakoukoliv představu. Jsou tu nádherné pláže, průzračná voda a určitě se vám tu bude líbit, pokud se rádi bavíte. A nabízí toho daleko víc. Pyšní se nádhernou nedotčenou přírodou, která každého příznivce pěší turistiky zláká k alespoň menšímu výletu. A nechybí tu ani historické památky. Za nimi se vypravte třeba do hlavního města Ibiza. Pěkným výletem bude i návštěva San Antonia, druhého největšího města ostrova.

Z dalších atraktivních lokalit Ibizi si ještě uveďme jeskyně Ses Fontanelles s nástěnnými kresbami, přírodní akvárium Cap Blanc, nebo se vydejte na výlet na nedaleký ostrov Formentera.

Národní park Teide

Národní park Teide ve Španělsku | innocent/123RF.com
Národní park Teide ve Španělsku | innocent/123RF.com

Jak už jsme si uvedli, rovněž Kanárské ostrovy spadají pod Španělsko a s ním i Národní park Teide (Parque Nacional de las Cañadas del Teide) na Tenerifé. Je na seznamu UNESCO, nachází se v nadmořské výšce 2 000 m n. m. a jeho nejvyšším vrcholem je Pico de Teide s nadmořskou výškou 3 718 m n. m.

Na vrchol se můžete vydat pěšky trasami různé náročnosti. Chcete-li se však dostat až ke kráteru, budete potřebovat povolení. Nahoru se můžete nechat vyvést i lanovkou. V parku jsou k vidění rozmanité vulkanické a geologické útvary. Právě kvůli aktivitě sopky v minulosti jsou na ostrově pláže s černým pískem. Mají zvláštní atmosféru.

Santiago de Compostela

Katedrála svatého Jakuba v Santiago de Compostela | jiss/123RF.com
Katedrála svatého Jakuba v Santiago de Compostela | jiss/123RF.com

Za pěknými historickými památkami se vydejte také do Santiaga de Compostela. Jde o hlavní město autonomního společenství Galicie. Je významným poutním místem Evropy. Celé staré město je na seznamu UNESCO.

Dominantou je Katedrála sv. Jakuba, která si nese pojmenování podle svatého Jakuba Staršího (španělsky Santiago), který je zde uložen. Do tohoto místa se pořádá Svatojakubská pouť.

Budete-li v tomto pěkném městě určitě si prohlédněte i další chrámy, kláštery a jiné zajímavé budovy. Z konkrétních památek si jmenujme Hospital de los Reyes Católicos nacházející se naproti katedrále, komplex budov spadající pod Klášter benediktinů, Klášter s kostelem dominikánů a klášterů tu najdete více. Pokud vás tyto stavby omrzí, vydejte se do moderní čtvrti Praza de Galicia či si prohlédněte Centrum moderního umění Galicie.

El Escorial

Královský klášter El Escorial ve Španělsku | albertoloyo/123RF.com
Královský klášter El Escorial ve Španělsku | albertoloyo/123RF.com

El Escorial (Klášter a královské sídlo svatého Vavřince v El Escorialu) je obrovskou a působivou stavbou. Dříve sloužila jako královské sídlo a klášter. Pokud si tento monument budete chtít prohlédnout zvenku v jeho plné kráse, zamiřte na úpatí Sierra de Gaudarrama. Tyčí se ve výšce 1028 m n. m. Nachází se cca 50 km od hlavního města Španělska. Je rovněž na seznamu UNESCO.

Komplex zahrnuje 24 km chodeb vedoucích do jednotlivých budov a místností. Hlavní dominantou je krásná bazilika. Velkou hodnotu má také historická knihovna a celkově se na tomto místě budete mít čím kochat.

Archeologická lokalita Atapuerca

Z dalších španělských památek, které jsou na seznamu UNESCO, stojí za zmínku Archeologická lokalita Atapuerca. Jde o krasovou oblast nacházející se v provincii Burgos, v pohoří Sierra Ataperca. Místo je zajímavé svými artefakty po prvních lidských tvorech. Jsou tak staré téměř milion let.

Také sníte o příjemném lenošení na pláži a rušném nočním životě, nebo chcete poznávat přírodní či architektonické skvosty této země? Zájezdy do Španělska jsou zaměřené různě, takže máte rozhodně z čeho vybírat. A samozřejmě nemusíte cestovat jen organizovaně. Ujasněte si, která místa ve Španělsku jsou pro vás nejlákavější, a sestavte si dovolenou podle svého gusta.

Předchozí článekZajímavosti v Tunisku – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Mexiku – památky a zajímavá místa k navštívení