Zajímavosti Andorry – zajímavá místa a památky k vidění

15885
Horská krajina v Andoře | elec/123RF.com
Horská krajina v Andoře | elec/123RF.com

Andorra je menší hornaté knížectví v kruhovité kotlině, kterou obepínají horské hřebeny Pyrenejí. Průměrná nadmořská výška činí 1 996 metrů a nejvyšší místem je hora Coma Pedrosa (2 946 m n. m.). Země přitom leží mezi Francií a Španělskem. Drsná příroda, historické památky i svébytný lid dávají Andoře punc jedinečnosti, který v rámci Evropy jen tak nenaleznete. Místo je ideální pro lyžování, horskou turistiku i odpočinkové pobyty.

Zajímavosti o Andoře

  • Rozloha Andorry činí pouhých 468 km2. V rámci evropského kontinentu je menších pouze pět států, a to Malta, Lichtenštejnsko, San Marino, Monako a Vatikán.
  • Hlavním městem je Andorra la Vella na jihozápadě země. Jedná se přitom o nejvýše položené hlavní město Evropy, neboť se nachází ve výšce 1023 m n. m.
  • Podstatným zdrojem příjmů je tradičně cestovní ruch. Ročně zemi navštíví 15 milionů turistů, což je 178,5krát více než počet místních obyvatel (84 tisíc).
  • Andorra nedisponuje žádným letištěm ani železnicí. Veškerá doprava se tedy uskutečňuje výhradně po silnicích s celkovou délkou 279 km.
  • Země je rovněž rájem nákupů. Ceny jsou totiž díky nulové spotřební dani, nízké dani z příjmu a DPH velmi příznivé, nicméně množství zakoupeného zboží se na hranicích přísně kontroluje.

Zajímavá místa a památky v Andoře

Budova Casa de la Vall

Budova Casa de la Vall v Andoře | milosk/123RF.com
Budova Casa de la Vall v Andoře | milosk/123RF.com

Casa de la Vall je kamenná budova ze 16. století v hlavním městě, v jejíchž útrobách sídlí i Generální rada Andorry a je zapsána mezi kulturní dědictví země. Zaujme vás už její exteriér, ale prohlédnout si je možné i vnitřek stavby v rámci pravidelných prohlídek. Nachází se zde třeba skříň se sedmi klíči, z nichž každá patří k jedné ze sedmí farností země.

Tradiční kamenné kostely

Kostel Sant Esteve v Andoře | elec/123RF.com
Kostel Sant Esteve v Andoře | elec/123RF.com

Po celé zemi jsou roztroušeny tradiční kostely, a to jak ve městech, tak po krajině. Za vidění stojí především románské stavby z 11. a 12. st., které patří ke klenotům zdejší tradiční architektury. Určitě tedy nevynechejte kostel Sant Esteve v Andorra La Vella, Sant Joan de Casselles na hranicích s Francií, Sant Marté de la Cortinada v městečku La Cortinada anebo Sant Miquel Engolasters, který leží na cestě k jezeru Engolasters.

Ledovcová jezera

Jezero Pessons v Andoře | kovgabor79/123RF.com
Jezero Pessons v Andoře | kovgabor79/123RF.com

V Andoře se rozkládá sedm větších ledovcových jezer, která uchvátí nádhernými scenériemi. Rozhodně vám tedy můžeme doporučit vodní plochy jako Engolasters či Tristaina. Zřejmě nejzajímavější podívanou však nabízí jezero Pessons ve farnosti Encamp, které díky dopadu slunečních paprsků údajně každé dvě minuty mění barvu hladiny.

Údolí Madriu-Perafita-Claror

Krajina v údolí Madriu-Perafita-Claror v Andoře | olegmit1/123RF.com
Krajina v údolí Madriu-Perafita-Claror v Andoře | olegmit1/123RF.com

Milovníci přírody a tradičního způsobu života musí určitě navštívit vysoko položené údolí Madriu-Perafita-Claror, jež je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Obyvatelé se již zde sice nevyskytují, nicméně doklady o jejich přítomnosti na opuštěných pastvinách nechybí. Z blízkého hlavního města se sem můžete vydat na dvoudenní pěší okruh, přičemž vyspat se lze v primitivním bivaku.

Lázně Centre Termolúdic Caldea

Lázně Centre Termolúdic Caldea v Andoře | dewberry/123RF.com
Lázně Centre Termolúdic Caldea v Andoře | dewberry/123RF.com

Andorru la Vella si nemohou nechat ujít příznivci vodních radovánek. Nacházejí se zde totiž termální lázně Centre Termolúdic Caldea, tedy největší lázně v celé jižní Evropě s rozlohou kolem 6 000 m2. Návštěvníkům poskytují velké množství bazénů, blahodárné termální prameny, sauny, vířivky i vodní bary. Chcete-li tedy na dovolené relaxovat, jen těžko byste hledali vhodnější místo.

Lyžařské středisko Soldeu

Lyžařské středisko Soldeu v Andoře | serrnovik/123RF.com
Lyžařské středisko Soldeu v Andoře | serrnovik/123RF.com

Andorra je doslova poseta zajímavými lyžařskými středisky. Vůbec největší je přitom Soldeu, které leží ve farnosti Canillo na severovýchodě země. Jeho oblibu ostatně dokládá i skutečnost, že se zde od roku 2012 konají závody ženské části světového poháru v alpském lyžování. Na své si tedy přijdou pokročilí lyžaři, ale díky mnoha lyžařským školám sem mohou vyrazit i méně pokročilí. Zvláště, když je zde levněji než např. v Alpách.

Andorra je zkrátka a dobře zemí protikladů. Naleznete zde krásná horskou přírodu, tradiční kostely a malebné vesničky na jedné straně, ale také moderní obchody, lyžařská střediska a lázně. Vydejte se tedy na cestu do této maličké zemičky, která toho může návštěvníkům nabídnout opravdu mnoho. Možná více, než byste původně čekali…

Zajímavosti v sousedních státech:

Předchozí článekZajímavosti Belize – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZpáteční letenky do Paříže s ČSA za 1990 Kč