Kam v romantické Paříži – památky a zajímavá místa k vidění

5753
Panorama Paříže | orpheus26/123RF.com
Panorama Paříže | orpheus26/123RF.com

Paříž, jedna z nejvýznamnějších evropských metropolí, je známá jako město romantiky, historie, památek a umění. Pokud jste ji ještě nenavštívili, oprašte pár základních francouzských frází (Francouzi to velmi ocení) a vyrazte odhalovat její krásu a magii – je toho zde mnohem více, než se může na první pohled zdát.

Když se zprvu nechtěná stavba stane ikonou

I takto by šlo začít článek o Eiffelově věži, symbolu města a zároveň jedné z nejvýraznějších světových staveb. Postavená pro mezinárodní Expo, které Paříž hostila v roce 1889, stavba byla přes 40 let nejvyšší budovou světa, než jí převýšila newyorská Chrysler Building.

Eiffelova věž v Paříži | iakov/123RF.com
Eiffelova věž v Paříži | iakov/123RF.com

TIP: Podívat se nahoru na „Eiffelovku“ je téměř turistická povinnost, ale když už chce člověk mít foto města z ptačí perspektivy, chce jej mít i s jeho ikonickou stavbou. Alternativou je vyjet nahoru na Montparnasse Tower – vstup stojí polovinu, nejsou zde fronty a člověk má famózní výhled na centrum města. Doporučeno přes den i v noci!

Katedrála Notre-Dame v Paříži | ivantagan/123RF.com
Katedrála Notre-Dame v Paříži | ivantagan/123RF.com

Mezi další významná místa patří i katedrála Notre-Dame, jedna z nejkrásnějších staveb francouzské gotiky, a bazilika Sacre-Coeur, křišťálově bílá stavba dominující městu z vrcholu kopce Montmartre. Uvnitř budovy, postavené roku 1919 jako symbol návratu prosperity po válečných dobách, lze obdivovat velkolepou, zlatou stropní mozaiku Maiestas Domini.

Bazilika Sacre-Coeur v Paříži | niserin/123RF.com
Bazilika Sacre-Coeur v Paříži | niserin/123RF.com

Arrondissements

Toto francouzské slovo znamená „okrsek“. Tyto správní celky se vinou od centra města ve směru hodinových ručiček a umožňují tak nahlédnout do všech možných stylů života v Paříži. Třetí a čtvrtý arrondissement byl například dříve domovem židovské a LGBT komunity, díky čemuž se nyní jedná o velmi „hip“ čtvrti, plné kaváren, muzeí, a obchodů. Lze zde také nalézt moderní Centre Pompidou, veliký komplex obsahující největší muzeum moderního umění v Evropě a rozsáhlou veřejnou knihovnu.

pátém okrsku lze narazit na mnoho studentů – je zde totiž situována vyhlášená univerzita Sorbonna a také třeba Pantheon, jenž hostí ostatky významných historických osobností. Oblíbená je také čtvrť Belleville, rozkládající se ve 20. okrsku, ze které se stává oblíbené místo k životu současných „mladých a úspěšných“ Pařížanů. Je zde také krásný Parc de Belleville, jeden z nejmladších městských parků, skýtající krásné výhledy na město.

Pantheon v Paříži | tomas1111/123RF.com
Pantheon v Paříži | tomas1111/123RF.com

TIP: Město a jeho parky přímo vybízí k tomu, dát si někde piknik. Ideální je suroviny a jídlo na venkovní občerstvení nakoupit na trhu, kam chodí nakupovat místní – například na trhu Marché Bastille nebo Marché d’Aligre.

Dále od centra, ale určitě stojící za návštěvu je také Basilique St. Denis, krásný kostel v neturistické čtvrti, jehož chór, dokončený v roce 1144, bývá považován za prvotní gotickou stavbu, a který se pyšní nádhernými barevnými vitrážemi.

Amélie

Osmnáctým okrskem je Montmartre, proslavený mimo jiné i filmem Amélie z Montmartru. Dříve samostatné městečko za hradbami města, které následně nechvalně proslulo volnějšími mravy, si dodnes uchovalo klidnou a tajemnou atmosféru. Mezi zajímavá místa patří třeba Le mur es je t’aime neboli Zeď lásky, kde lze nalézt frázi „Miluji tě.“ ve 250 světových jazycích, nebo Espacé Dalí, muzeum věnované tvorbě tohoto známého umělce.

Další zajímavosti v Paříži

Podobně jako New York má New York, i Paříž má Promenade Plantée – železnici přeměněnou v městský park. Pokud sledujete seriál Friends, možná vám bude znít povědomě jméno Parc des Buttes-Chaumont. Tento třetí největší pražský park má zajímavou dominantu – na strmém, 30 m vysokém útesu v centru zeleně se zde nachází malý, veřejnosti přístupný pavilon.

Pokud budete mít cestu do Paříže v červnu, mějte se na pozoru. Le quatorze juillet (14. červen) je hlavní francouzský národní svátek, oslavující pád Bastilly, jehož součásti je i největší pravidelná vojenská přehlídka, parties a veliké ohňostroje. Přesně o týden později, v den letního slunovratu (21. června), se každoročně koná Fête de la Musique, veliký hudební festival ve všech parcích a některých ulicích města. Tohoto dne všichni hudebníci, amatéři i profesionálové, vyrážejí se svým do ulic a pořádají se koncerty, u kterých je dokonce přímo nakázáno, že musí být volně a zdarma přístupné.

Samozřejmě, seznam není kompletní a francouzská hlavní metropole toho nabízí mnohem, mnohem více. Spousta turistů ji však navštěvuje pouze s cílem „odškrtnout“ si rychle všechny hlavní položky ze svých to-do seznamů – pokud na tento trend nepřistoupíte, prozkoumáte i odlehlejší ulice a čtvrti a nasajete tak atmosféru města plnými doušky, není pochyb, že vám Paříž učaruje.

Předchozí článekKam v Římě – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?
Další článekLos Angeles – památky a zajímavá místa ve městě andělů