Marseille – kam se vydat a co vidět?

23437
Letecký pohled na Marseille | anshar/123RF.com
Letecký pohled na Marseille | anshar/123RF.com

Marseille založili na jihu dnešní Francie před dvěma a půl tisíci lety Řekové. Dnes představuje nejstarší a třetí největší francouzské město. Svým návštěvníkům má rozhodně co nabídnout, ať už z pohledu historie, přes kulturní rozmanitost až po nádhernou přímořskou krajinu. Marseille se totiž nachází přímo u Středozemního moře a je hlavním městem regionu Provence.

Proč jet do Marseille?

Je škoda, že Marseille je stále opomíjeným klenotem francouzského pobřeží Středozemního moře. Důvodů, proč sem jet je totiž mnoho. Užít si tu můžete města, ale i osvěžujícího mořského vánku a válení se u moře. V Marseille se nachází krásné pláže, historické budovy, umění, kvalitní restaurace (ty nejlepší v zemi) a panuje tu dynamický noční život.

Co vidět v Marseille?

  • Při návštěvě Marseille rozhodně nesmíte opomenout nejstarší historické centrum města. To se nachází poblíž přístavu, přesněji kousek nad ním. Nejenže se tu nachází památky, ale i dílny šikovných řemeslníků a obchody se suvenýry. Jde o čtvrť, která zde už byla v době 600 let před naším letopočtem. V této lokalitě se nachází i impozantní Velká katedrála, která je tou největší církevní stavbou 19. století a Vieille Charite, jenž se nachází na náměstí Place des Moulins, což je nejvyšší bod Starého Města. Uvnitř se kdysi nacházela nemocnice, ale dnes je to místo pořádání kulturních akcí a také i muzeum s exponáty současného umění.
Marseillská katedrála | gianliguouri/123RF.com
Marseillská katedrála | gianliguouri/123RF.com
  • Dole v přístavu se pak podél pobřeží i ve spleti starých uliček nachází spousta prvotřídních restaurací, které umožňují na chvíli se zastavit a pozorovat okolní ruch.
Starý námořní přístav Marseille | tan4ikk/123RF.com
Starý námořní přístav Marseille | tan4ikk/123RF.com
  • Jen pár kroků od přístavu se pak nachází Muzeum historie Marseille, které se věnuje městu od jeho prvopočátku až do dnešních dnů.
  • Nad Marseille se hrdě tyčí i bazilika Notre-Dame de la Garde. Kostel je vidět z velké dálky a již ve středověku sloužil k sledování okolí. Uvnitř baziliky se nachází poutní kaple s ohromnou pozlacenou Madonnou. Místo skýtá i nádherné panorama na celou Marseille, starý přístav a ostrovy ve Středozemí. Jednou z nejstarších budov ve městě je Bazilika svatého Viktora, kterou založili okolo 11. století původní křesťané. V bazilice se nachází originální katakomby a kaple v jeskyni Saint Victor. Jde o velkou turistickou atrakci.
Bazilika Notre-Dame de la Garde nad městem Marseille | lexan/123RF.com
Bazilika Notre-Dame de la Garde nad městem Marseille | lexan/123RF.com
  • Pokud si chcete na chvíli odpočinout, nebo se najíst, navštivte Borely park, jenž se nachází cca 100 metrů od moře. Je jen na vás, co tu budete dělat. Můžete si tu odpočinout, najíst se, navštívit nějaký podnik anebo sportovat.
  • Jen kousek od pobřeží se na ostrově Le Chateau d’If nachází středověké vězení, kam Alexandre Dumas uvěznil hrabě Monte Christo.
Pevnost If v Marseille | g0b/123RF.com
Pevnost If v Marseille | g0b/123RF.com

Kdy je nejvhodnější doba návštěvy Marseille

Návštěva města je příjemná v jakémkoliv ročním období, faktem ale je, že zimě je tu asi nejpříjemněji. Stále je tu dostatečně teplo, nefouká tu a i v prosinci tu můžete sedět venku a vychutnávat si místní atmosféru. V létě je Marseille příliš horká, slunná a velice suchá. Na jaře je Marseille krásná díky záplavě květin, jen od moře fouká studený vítr, který znemožňuje si Marseille vychutnat naplno.

Co ochutnat v Marseille

Aby byl prožitek z Marseille úplný, měl by být doplněn i o gastronomický prožitek. Marseille oplývá skvělými restauracemi. Mnoho z nich se dokonce pyšní nějakou tou hvězdičkou od Michelina. Je zde mnoho dobrého, co byste mohli okusit. K regionálním lahůdkám patří bouillabaisse (rybí polévka s brambory, krutony a sýrem), Aioli (česneková omáčka se zeleninou a sušenou treskou), ratatouille, soupe au Pistou, bourride nebo piedsetpaquets.

Nakupování v Marseille

Marseille nabízí jedny z nejlepších nákupních možností ve Francii. Vůbec tou nejznámější módní oblastí, kde však najdete i knihkupectví, kavárny a spoustu dalších obchodů, je Le Cours Julien a La Plaine. Hlavními nákupními ulicemi v Marseille jsou pak ulice rue Paradis, rue Saint Ferréol a rue de Rome. K nejoblíbenějším zdejším suvenýrům přitom nepatří móda, ale pravé Marseillské mýdlo, umění, levandule, česnek, provensálské koření, místní tkaniny a keramiku a pak také i pastis, co je velmi oblíbený a žádaný alkoholický nápoj.

Noční život v Marseille

Marseille nabízí všem, širokou škálu možností. Můžete zde sedět u dobrého aperitivu a pochutnávat si na dobrém jídle, můžete navštívit zdejší operu, nějaký koncert vážné, ale i současné hudby anebo zajít na nějakou party a prohýřit noc až do rána. Nejživější je tu v noci přístav, Thiars, Cours Julien a náměstí.

Předchozí článekCo vidět a navštívit v Lyonu?
Další článekKam v Montrealu – zajímavá místa a památky