Jelikož bylo Bulharsko za socialismu jednou z mála zemí, kam mohli čeští turisté bez problémů vyrazit a dodnes jej navštěvuje stále desítky tisíc Čechů ročně, tak bude tato země většině z vás dobře známá. Letoviska jako Slunečné pobřeží či Zlaté písky patří mezi nejoblíbenější destinace, kam v létě vyráží většina turistů.
To je ovšem škoda, protože Bulharsko není jen ráj pro milovníky moře a krásných písčitých pláží. Na své si přijdou především milovníci památek. V Bulharsku se nachází spousta měst se starobylým historickým centrem a spletitými uličkami. No a pokud budete mít historie dost, můžete vždy vyrazit za město a užít si trochu klidu v nádherné přírodě.
Zajímavosti o Bulharsku
- Bulharsko pomalu vymírá. Ačkoliv bylo v roce 1988 zaznamenáno 9 milionů obyvatel, tak v roce 2010 už to bylo jen 7 milionů. Což je ve světě opravdu velmi výjimečné.
- Bulhaři jsou známí tím, že vyjadřují kýváním hlavy souhlas přesně opačně jako my. Takže pokud bude Bulhar kývat hlavou že ne, tak tím vlastně myslí ano.
- Jedná se o zemi s nejstarším názvem v Evropě, neboť Bulharsko svůj název nezměnilo od roku 681.
- Bulharsko má jedinečnou armádu, neboť ještě nikdy neprohrála v žádné bitvě.
Zajímavá místa a památky v Bulharsku
Nesebar
Nesebar je turisty oblíbené letovisko, které se nachází na skalnatém poloostrově na pobřeží Černého moře. S pevninou jej spojuje pouze most, což v minulosti vytvářelo velmi vhodnou strategickou pozici. Svou oblíbenost si Nesebar získal nejen díky krásným písečným plážím, ale město proslulo celou řadou starobylých památek. Nesebar patří mezi nejstarší města Evropy, proto není divu, že každoročně láká davy turistů. O výjimečnosti svědčí fakt, že historické centrum Nesebaru je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Ve starém centru můžete obdivovat typické dřevěné domy, kostelíky a dlážděné uličky.
Rilský klášter (Rila Monastery)
Nejznámější a největší bulharský klášter, který je rovněž pod záštitou UNESCO, patří pravoslavné církvi. Obrovský komplex překvapí čtyřpatrovými budovami a nádvořím s kostelem. Jediná věc, která nebyla v 19. století zničena požárem a dochovala se v původním stavu je věž z 14. století. Pří prohlídce můžete obdivovat nádvoří kláštera, bývalou kuchyni, architekturu kostela a k dispozici je i muzeum. Ovšem do podloubí a vyšších pater se dostanete pouze v případě, že si v klášteře sjednáte ubytování.
Katedrála svatého Alexandra Něvského (Cathedral Saint Alexandar Nevski)
Katedrála se nachází v Sofii, hlavním městě Bulharska. Stavba pochází z roku 1904 a pojme až 5000 lidí. Slouží jako sídlo bulharského patriarchy pravoslavné církve a uvnitř uchovává relikvie Alexandra Něvského. Ovšem nejobdivuhodnější je její novobyzantská architektura. Pozorovat tak můžete stěny zdobené mramorem, zlatem a mozaikami.
Starý Plovdiv (Old Town Plovdiv)
Druhé největší město Bulharska se nazývá Plovdiv a bývá rozdělené na novou a starou část. Ve staré části se nachází historické zdobené domy ze dřeva a kamene. Procházet se tak můžete jedinečnými uličkami z 18. a 19. století. Kousek za starou částí města se nachází pahorek Nebet Tepe, z kterého budete mít celé město jako na dlani. Zároveň se na něm nachází archeologický komplex z 5. století, který dnes tvoří převážně už jen ruiny.
Vitoša (Vitosha Mountain)
Milovníci klidu a přírody by neměli vynechat místo zvané Vitoša, která se nachází jen kousek od hlavního města. Jedná se o nádherné pohoří se spoustou lesů a turistických cestiček. Ideální místo pro relaxační procházky a načerpání energie. V zimních měsících je Vitoša rájem lyžařů, neboť se zde nachází spousta vleků a lanovek, které vás mohou vyvézt až na nejvyšší vrchol (2290 metrů).
Starý Sozopol (Old Town Sozopol)
Sozopol je velmi staré bulharské město. Údajně sahají jeho počátky až do 7. př.n.l. Snad proto bylo jeho historické centrum plné úzkých uliček a architektonických skvostů zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Kamenné a dřevěné domy z 18. a 19. století jsou podobné těm, které můžete spatřit v Nesebaru či Plovdivu. Sozopol je zejména v letních měsících hojně navštěvovaný turisty. Důvodem jsou dvě dlouhé písčité pláže se „zlatým“ pískem.
Údolí růží (Rose Valley)
Na jaře rozkvetou v celém 120 km dlouhém údolí růže. Uvádí se, že odsud pochází až 70% světové produkce růžového oleje, který se využívá při výrobě kosmetiky a parfémů. Každý rok se zde pořádá slavný Festival růží. A pokud ho nestihnete, můžete se podívat alespoň do muzea růží, kde se dozvíte více o výrobě a zpracování. Například, že pro výrobu jednoho kilogramu růžového oleje potřebujete tři tisíce kilogramů lístků. To znamená, že budete potřebovat cca tři miliony květů, což činí sklizeň z jednoho hektaru.
Ďáblovo hrdlo (Devil’s Throat Cave)
Pohoří Rodopy jsou u cestovatelů velmi oblíbené kvůli své rozmanitosti. Na túře můžete narazit na spoustu menších potůčků, vodopádů, jeskyní a jiných přírodních zajímavostí, ale nejpozoruhodnější z nich je soutěska Ďáblovo hrdlo. Nachází se v ní nejvyšší podzemní vodopád na Balkáně. Cestou postupně uslyšíte hluk a burácení, které bude s každým krokem sílit až postupně dojdete k původu hluku. Jedná se o díru v zemi, do které se hrne voda, což má na starosti tak obrovský hluk. Už jen samotná cesta skrz jeskyni vedoucí k vodopádu působí strašidelně. Ještě aby ne, když koluje legenda o tom, že právě tady sestoupil Orfeus do podsvětí.
Národní park Pirin (National Park Pirin)
V Bulharsku se nachází celkem tři národní parky, z nichž největší je Rila a nejstarší právě Pirin, který je zapsaný na seznamu přírodního dědictví UNESCO. Jedná se spíše o pohoří s nejvyšší horou Vichren (2914 m), velkým počtem ledovcových jezírek a neprozkoumaných jeskyní. Většina hor je tvořenou žulou nebo vápencem a velkou část lesů tvoří borovice, některé až 500 let staré. V parku je spousta turistických stezek, takže si můžete v klidu vyrazit na vysokohorskou túru a vychutnat si procházku nedotčenou přírodou. Jen pozor na divokou zvěř. V Pirinu se můžete setkat s volně žijícími medvědy, horskými kozami i jeleny.
Bojanský kostel
Bulharsko má spoustu památek zapsaných na seznamu UNESCO. Jednou z nich je středověký kostelík z 10. století nazývaný Bojanský kostel. Pozoruhodné je, že se dochoval ve velmi dobrém stavu. Dokonce se jedná o jednu z nejzachovalejších středověkých památek ve východní Evropě. Uvnitř jsou dokonce k vidění neuvěřitelně vzácné fresky z 11 až 13. století.
Ačkoliv většina lidí vnímá Bulharsko jako ideální zemi pro letní dovolenou, opak je pravdou. Průměrná roční teplota v zemi je 10,5 °C. To znamená, že v zimě můžete v klidu vyrazit do Bulharska na lyže. Sjezdovky jsou udržované a všeobecně nabízí velmi dobré lyžařské podmínky. Jen v Pirinu činí délka lyžařských tratí více než 40 km. Zahřát se pak můžete pravou vinnou pálenkou Rakijí, která je pro Bulharsko typická. Stejně tak jako lehce stravitelná kuchyně, která se skládá převážně z ryb a zeleniny. Snad proto je bulharská kuchyně považovaná za jednu z nejzdravějších na světě.