Saint Tropez – zajímavá místa ve městě četníků

8528
Krásný výhled na Saint-Tropez ve Francii | liligraphie/123RF.com
Krásný výhled na Saint-Tropez ve Francii | liligraphie/123RF.com

Saint-Tropez – toto sotva 6000 městečko se nachází na jihu Francouzské riviéry. Původně tiché a útulné městečko, které například i Picasso vyhledával pro jeho klidnou atmosféru, se takřka přes noc přeměnilo ve vyhledávané letovisko pro celebrity. V současnosti jej během normálního dne v hlavní sezóně navštíví tisíce turistů včetně největších hollywoodských hvězd. Jak se z rybářského městečka přes noc stalo luxusní letovisko?

Za věhlasem Saint Tropéz stojí francouzská herečka Brigitte Bardot, která zde v roce 1956 natočila film „A bůh stvořil ženu“. Film byl mezníkem jak v kariéře Bardot, jelikož z ní udělal sex-symbol 60. let, tak i v rozvoji samotného Saint Tropez, které se od té doby stalo letoviskem pro slavné a bohaté. Brigitte Bardot také pojmenovala krémový desert La Tropézienne, kterým je město proslulé a rozhodně stojí za ochutnání.

Saint Tropez – místo jenom pro bohaté?

Je sice pravda, že město se z části zaměřuje na své prominentní zákazníky, kterým nabízí VIP kluby, obchody nejdražších módních značek a gurmánské restaurace. Zároveň to ale neznamená, že by Saint Tropéz nemělo normálnímu smrtelníkovi co nabídnout.

Den můžete strávit proplétáním se romantickými uličkami městečka nebo procházkou po nekonečných bílých plážích. Ty nejznámější se jmenují Les Clubs 55, Tahiti, Stéphano forever,  Key West Beach. V létě jsou přeplněné k prasknutí, a pokud se radši davům vyhnete, stojí za zvážení navštívit Saint Tropéz mimo sezónu, tedy v květnu nebo říjnu. Variantou je výlet lodí na některý z přilehlých ostrovů, kde jsou pláže o poznání klidnější.

Tip na jídlo: Za rozumné peníze se najíte v restauraci Le Sproting, kde za velkou porci těstovin nebo pizzu dáte 8-10 EUR.  V úterý a sobotu probíhá na Place des Lices trh, kde si můžete dát třeba velkou porci paelly nebo nadívanou zeleninu na provensálský způsob.

Památky v Saint Tropez

St. Tropéz nehýří záplavou “standardních turistických atrakcí“ tak, jako jiná města. Než došlo k jeho popularizaci díky již zmíněné filmové hvězdě, jednalo se v podstatě bezvýznamnou, ač malebnou vesničku. Nebyla tedy žádný důvod zde budovat architektonické skvosty, které obvykle lákají návštěvníky. Některé místa ale za zmínku přece jen stojí:

  • Úctyhodně opevněná citadela, postavená na kopci nad městem, původně ochraňovala město proti útoku z moře, nyní ale slouží mírovému účelu – v roce 2013 zde bylo vybudováno muzeum námořní historie St. Tropéz.
Citadela v Saint Tropez | riekephoto/123RF.com
Citadela v Saint Tropez | riekephoto/123RF.com
  • Najdete zde i jednu z nejstarších francouzských galerií umění – Musée de l’Annonciade. Vystavuje zejména umělce, kteří působili ve městě a jeho okolí jako například Henri Matisse.
Muzeum umění v Saint Tropez | Baloncici/123RF.com
Muzeum umění v Saint Tropez | Baloncici/123RF.com
  • Mnoho turistů sem míří zejména kvůli slavnému filmu Četník ze Saint Tropéz s Louisem de Funes. Slavná četnice, kde se film natáčel, zde opravdu stojí, bude ale nejspíš zdrojem zklamání. Město jejího potenciálu totiž zatím nevyužilo, ač se výstavba muzea údajně již připravuje.

Pravé kouzlo města ale netkví v jeho památkách, jako spíš v celkové atmosféře tohoto místa. Zajímavý je dozajista kontrast mezi životním stylem boháčů, kteří se sem jezdí každoročně předvádět a klidnou atmosférou městečka, kterou ucítíte, jakmile odbočíte do některé z bočních uliček. Během cesty po Francouzské riviéře určitě neuděláte chybu, pokud zde strávíte den.

Předchozí článekValencie – co vidět a navštívit v perle Španělska
Další článekLucern – to nejlepší ze Švýcarska na jednom místě