Zajímavosti Itálie – památky a zajímavá místa k navštívení

57288
Malebná krajina Toskánska v Itálii | jakobradlgruber/123RF.com
Malebná krajina Toskánska v Itálii | jakobradlgruber/123RF.com

Itálie by se dala rozdělit na dvě poloviny. Sever a jih. Obě tyto části jsou natolik kontrastní a rozdílné, jakoby snad ani netvořily společný stát. Za milník mezi těmito oblastmi se považuje Florencie. Sever Itálie je bohatý, tvořený pohořími a průmyslovými městy. Naopak jih Itálie je chudobný, ale vládne zde pohodová atmosféra. Lidé jsou více uvolnění a nikam nespěchají. Také moře na jihu je křišťálově průzračné s dlouhými písčitými plážemi. Oproti tomu moře na severu připomíná spíše rybník. Proto když vyrazíte do Itálie na lyžovačku, tak na sever a pokud za mořem, tak na jih! Ovšem historické památky jsou rozesety na celém území.

Zajímavosti o Itálii

  • V Itálii roste 997 druhů jablek. Přitom na celém světě je pouze 1227 odrůd.
  • Žena, která se jmenuje Mária, se nikdy nemůže živit prostitucí. Jinak je zde nejstarší řemeslo povoleno.
  • Na italském ostrově Capri platí zákaz nošení dřeváků kvůli velkému hluku, který boty vydávají. Stejně jako na plážích v okolí Benátek se nesmí stavět hrady z písku.

Zajímavá místa a památky v Itálii

Koloseum (Colosseum)

Staré Koloseum v Římě | iakov/123RF.com
Staré Koloseum v Římě | iakov/123RF.com

Ikonou Říma je oválný amfiteátr Koloseum. Tato antická památka byla postavena kolem roku 80 císařem Vespasiánem. V dobách své největší slávy sloužilo Koloseum především jako bojiště gladiátorů nebo k rekonstrukci pozemních i námořních bitev, při kterých zatopili část Kolosea vodou. Stavbu tvoří po celém obvodu oblouky, v kterých byly v minulosti umístěny sochy v nadživotní velikosti. Ovšem když začala sláva Kolosea upadat, lidé jej začali kvůli materiálu rozebírat. Přečtěte si i o dalších římských památkách a zajímavých místech.

Pantheon

Chrám Pantheon v Římě | tomas1111/123RF.com
Chrám Pantheon v Římě | tomas1111/123RF.com

Jednoznačně nejzachovalejší antickou památkou v Římě je kruhový chrám Pantheon. Chrám pochází z roku 125, kdy byl zasvěcený všem bohům. Dominantou starověkého Pantheonu je mohutná kupole s průčelím nebo-li okem, skrz které proudí do chrámu denní světlo. No a když se podíváte nahoru, spatříte skrz něj nebesa. Otvor (okulus) má v průměru 9 metrů a není ničím chráněný, takže v případě deště uvidíte stékat po podlaze proudy vody. Uvnitř můžete obdivovat hrobky králů a mramorovou výzdobu.

Bazilika svatého Petra ve Vatikánu (Saint Peter’s Basilica in Vatican)

Bazilika svatého Petra ve Vatikánu | noppasinw/123RF.com
Bazilika svatého Petra ve Vatikánu | noppasinw/123RF.com

Vatikán, nejmenší stát na světě leží v samém srdci Říma. Od roku 1378 slouží jako sídlo papežů, kteří jsou zároveň nejvyšší hlavou státu. Přestože je území Vatikánu malé, je nabité památkami. Dominantní památkou je bazilika sv. Petra. Posvátné místo, kde byl ukřižován a pohřben apoštol Petr. Na stavbě současné katedrály se podíleli Rafael Santi i Michelangelo. Z vrcholu kupole budete mít celý Řím jako na dlani a naskytne se jedinečný výhled na Svatopetrské náměstí, které je považováno za jedno z nejkrásnějších na světě. Za shlédnutí stojí také Vatikánská muzea se slavnou Sixtínskou kaplí.

Benátky (Venice)

Kanál Grande v Benátkách | jakobradlgruber/123RF.com
Kanál Grande v Benátkách | jakobradlgruber/123RF.com

Benátky se rozprostírají na více než 100 ostrůvcích a historické jádro z roku 810 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. V Benátkách neexistují silnice, takže jedinou možnost dopravy představují lodě nebo pěší procházka. Hlavní vodní tah, kanál Grande (Canal Grande), vás provede skrz celé Benátky až k hlavnímu náměstí sv. Marka (St. Mark’s Square) se stejnojmennou bazilikou (Basilica di San Marco) a Dóžecím palácem (Doge’s Palace). Romantiku Benátek tvoří neodmyslitelné gondoly, které zde mají dlouholetou tradici. Plavba gondolou úzkými kanály Benátek se zpívajícím gondolierém je nezapomenutelný zážitek. Prohlédněte si i další zajímavosti v Benátkách.

Katedrála v Miláně (Duomo di Milano)

Katedrála Narození Panny Marie v Miláně | morenosoppelsa/123RF.com
Katedrála Narození Panny Marie v Miláně | morenosoppelsa/123RF.com

Stavba páté největší katedrály na světě byla zahájena ve 14. století a je zasvěcena narození Panny Marie. Ovšem ještě nedávno byly dodělávány poslední detailní úpravy. Katedrála, která je 157 m dlouhá a 109 m vysoká, je už zvenčí bohatě zdobená. Jen na střeše můžete vidět okolo 135 věžiček. Uvnitř se nachází spoustu soch, náhrobků a sloupů ze zlata, stříbra a mramoru. Celá stavba působí monumentálně a je bezesporu největší dominantou v Miláně. Přesvědčte se však, že katedrála není jedinou památkou ani zajímavým místem v Miláně.

Historické centrum Neapole (Historic centre of Naples)

Hrad Castel Nuovo v Neapoli | snem/123RF.com
Hrad Castel Nuovo v Neapoli | snem/123RF.com

Historické centrum Neapole je světovým unikátem zapsaným na seznamu UNESCO. V domech ze 14. a 15. století dodnes žijí lidé, což se v jiných městech moc nevidí. Proto při procházce úzkými a spletitými uličkami v samém srdci Neapole pocítíte tu pravou romantickou atmosféru a budete se cítit jako ve středověku. Po cestě narazíte na několik starobylých hradů, z nichž nejznámější je Castel Nuovo a spoustu kostelů v čele s proslulou katedrálou Duomo. Prohlédněte si i další zajímavá místa v Neapoli.

Vesuv

Sopka Vesuv v okolí Neapole | genlady/123RF.com
Sopka Vesuv v okolí Neapole | genlady/123RF.com

Sopka Vesuv je vysoká 1281 m a nachází se co by kamenem dohodil od Neapole. Přestože je Vesuv činná sopka, můžete se jít podívat až k vrcholku kráteru. Už jen samotná procházka je zážitkem. Výhled do okolí společně s doutnající sírou pod nohama je neskutečný. Vesuv je totiž jedna z mála činných sopek na území Evropy. Poslední větší výbuch sopky, kdy se chrlila láva do okolí, byl zaznamenaný v roce 1944. Připomínkou jsou starořímské Pompeje, které můžete navštívit jako živý skanzen. Zde v roce 79 žhavá láva zaživa pohřbila všechny, kdo nestihli utéct.

Šikmá věž v Pise (Leaning Tower of Pisa)

Pohled na šikmou věž v Pise | jarre/123RF.com
Pohled na šikmou věž v Pise | jarre/123RF.com

Šikmá věž proslavila Itálii po celém světě a každoročně se na ni jezdí podívat davy turistů ze všech koutů světa. Stavba byla zahájena ve 12. století a měří okolo 55 metrů. Původně byla věž postavena jen jako zvonice u katedrály. Ovšem špatné základy a měkká půda se brzy začaly projevovat a věž se postupně nakláněla. Obyvatelé Pisy věří, že stavbu zachránil sám Bůh z lásky k městu. Věž za návštěvu rozhodně stojí, protože se snad ještě nikdy v dějinách nestalo, aby se nepovedená stavba stala atrakcí světového formátu.

Verona

Slavný Juliin balkón ve Veroně | anshar/123RF.com
Slavný Juliin balkón ve Veroně | anshar/123RF.com

Malebné městečko Verona proslulo především díky Shakespearovi a jeho povídce Romeo a Julie. Právě ve Veroně se měl odehrávat celý příběh zamilované dvojice. Připomínkou je slavný Juliin balkón (Juliet’s balcony), z kterého vyhlížela Julie svého milovaného Romea. Právě k této atrakci míří většina návštěvníků Verony. Milovníci romantiky a úzkých uliček si přijdou v městečku na své, neboť na historické památky, kostelíky a místa narazíte na každém rohu ve Veroně.

Gardské jezero (Lago di garda)

Gardské jezero v Itálii | federicoriz/123RF.com
Gardské jezero v Itálii | federicoriz/123RF.com

Největší italské jezero dosud nebylo zasaženo masovou turistikou. Přesto nabízí přírodní koupání s výhledem na vrcholky hor, celou řadu turistických stezek a sportovního vyžití. Ideální pro aktivní lidi, kteří milují přírodu a nevydrží se celý den válet na pláži. Jezero je dlouhé téměř 52 km, takže si zde každý najde svůj malý, ničím nerušený, kousek ráje.

Turínská katedrála (The Cathedral of Turin)

Turínská katedrála v Itálii | zmphoto/123RF.com
Turínská katedrála v Itálii | zmphoto/123RF.com

Turín je především průmyslové město. Sídlo automobilky Fiat, výrobna kávy Lavazza a v roce 2006 se zde konaly zimní olympijské hry. Ovšem nejvíce město proslulo legendárním Turínským plátnem. Traduje se, že je v něm otisk obličeje Ježíše Krista krátce po ukřižování. Právě tato posvátná relikvie je uložena v Turínské katedrále sv. Jana Křtitele. Ovšem v běžných dnech je vystavována jen její replika. Originál plátna je k vidění jen příležitostně při významných událostech.

Italové jsou milovníci dobrého jídla a jsou proslulí jako velmi temperamentní svůdníci a milovníci žen. Však odtud také pochází pojem „italská domácnost.“ Kdy v jednu chvíli na sebe manželé řvou, aby si vzápětí mohli dokazovat lásku. A jak pravého Itala poznáte? Jednoduše. Vždy bude krásně a elegantně oblečen.

Zajímavosti v sousedních státech:

Předchozí článekZajímavosti v Kamerunu – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti Demokratické republiky Kongo – zajímavá místa a památky k vidění