Zajímavosti ve Slovinsku – zajímavá místa a památky k vidění

14291

Při zmínce o Slovinsku si většina z nás představí místní dálnice, po kterých v minulosti cestovali do některé ze sousedních zemí. Majestátní hory rakouských a italských Alp, relaxace v maďarských lázních nebo slunečné pláže podél pobřeží Chorvatska si u turistů získaly větší přízeň, neznamená to však, že by jim Slovinsko nemělo co nabídnout. Pokud se totiž vydáte objevovat jeho zajímavosti, rozhodně nebudete odjíždět zklamaní.

Geografická poloha mu přinesla spoustu historických zvratů, ale zároveň utvořila základ pro vývoj místního umění a z něj vzešlých památek, které představují pomyslnou křižovatku mezi středomořskou a východoevropskou kulturou. Kromě nich také disponuje překrásnou přírodou, kterou si návštěvníci mohou vychutnat při zdolávání alpských vrcholů nebo třeba na některé z pláží lemujících 47 kilometrů dlouhé pobřeží na severu Istrie.

Zajímavosti o Slovinsku

  • Nachází se tu okolo 11 500 jeskyní, jež se rozprostírají asi na 43 % jeho území, které je z 58 % tvořeno lesy.
  • Návštěvníci si mohou vybírat se spousty značených horských tras – celkem dosahují délky 7 000 kilometrů.
  • Ve volné přírodě tu žije více než 500 medvědů hnědých.

Zajímavá místa a památky ve Slovinsku

Město Lublaň (Ljubljana)

Lublaň, ačkoliv pamatuje okolo 800 let, je hlavním a současně největším městem země teprve od roku 1991, kdy se Slovinsko jako samostatný stát oddělilo od tehdejší Jugoslávie. Smýšlení zdejších občanů v posledních letech nabralo ekologický směr, což mimo jiné vedlo k vybudování pěších i cyklistických stezek a také k vysazení nových stromů, které Lublani v roce 2016 přineslo ocenění European Green Capital.

Hlavní turistickou atrakcí je především její historické centrum, postavené převážně ve stylu italského baroka po výbuchu sopky na přelomu 12. století. V celých jeho prostorách je uzavřena doprava, a tak si návštěvníci mohou vychutnat ničím nerušenou procházku po jeho romantických uličkách a malebných mostech táhnoucích se přes řeku Lublaňku. Při průzkumu zdejších zajímavostí rozhodně nepřehlédnete ani Lublaňský hrad (Ljubljana Castle), jenž je starý jako samo město a z vrcholku kopce turistům poskytuje jedinečný výhled do širokého okolí.

Postojnské jeskyně (Postojna Cave)

Již před dvěma miliony let vytvořila podzemní říčka Pivka, která se po několika přítocích mění ve zmíněnou Lublaňku, 24 kilometrů dlouhý jeskynní systém, který byl po dlouhá léta považován za největší v celém Slovinsku. Do všech zákoutí Postojnských jeskyní se pravděpodobně nedostanete, ale zaručeně si vystačíte i s hlavní pětikilometrovou trasou, která je otevřená pro širokou veřejnost. První průzkumníci se do jejich prostorů vydali již ve 13. století, což dokazují vyryté podpisy na jejích stěnách, důkladného zmapování se ale dočkala až ve století devatenáctém. O několik let později tu byla vybudována trať pro elektrický vláček, jež pokrývá dvě třetiny hlavní trasy a je v provozu již neuvěřitelných 140 let. Jen za poslední dvě století se za jejich překrásnými krápníkovými útvary vydalo rovných 35 milionů turistů. V současné době se jejich denní počet pohybuje okolo 1 500, proto si raději udělejte rezervaci předem.

Predjamský hrad (Predjama Castle)

Od Postojny za tímto obrovským renesančním hradem, který téměř zapadá do 123 metrů vysokého skalního útesu, nemusíme cestovat daleko. Vychází z ústí jeskyně, se kterou je propojen komplexem tajných chodeb, z nichž nejdelší vede až na vrchol skály. O jejich rozšíření se v 15. století zasloužil rytíř Erazem Lueger, aby mohl hrad zásobovat jídlem a pokračovat v jeho pověstném loupení i v době obležení. Přestavbu si vyžádal hned dvakrát, poprvé po útocích Frederika III. a podruhé po rozsáhlém poničení zemětřesením. Jeho současná podoba pochází z roku 1570 a považuje se za skutečné mistrovské dílo.

Bledské jezero (Lake Bled)

V údolí Julských Alp, největšího slovinského pohoří, se na okraji města Bled rozprostírá stejnojmenné, křišťálově čisté Bledské jezero. Okolní krásy odrážející se v jeho hladině vybízejí k poklidné procházce po okolí, při které si můžete oddechnout v jedné z mnoha místních kaváren, nebo i k horskému výšlapu po některé z vyznačených stezek. A pokud pěším túrám zrovna neholdujete, můžete si zdejší velkolepé prostředí vychutnat i při plavbě na loďce. V každém případě byste si měli najít chvilku času na průzkum Bledského ostrova, jemuž čelí románský kostel Nanebevzetí Panny Marie (Church of the Assumption of Mary), který je velmi populárním místem konání svatebních obřadů.

Triglavský národní park (Triglav National Park)

Přestože valnou část Slovinska tvoří lesy, nachází se tu pouze jediný národní park, a to ten Triglavský, jehož jméno je odvozeno od nejvyšší slovinské hory Triglav (2864 m. n. m.).  Park se rozkládá na severozápadě republiky, převážně v oblasti Julských Alp, táhne se podél italských hranic a sahá až na pomezí Rakouska. Na jeho 880 kilometrech čtverečních, s nimiž zaujímá 4 % rozlohy celého státu, můžete prostřednictvím vyznačených tras objevovat překrásná přírodní díla jako horské řeky a říční rokle, nádherné vodopády, tajemné jeskyně či kouzelné alpské louky.

Škocjanské jeskyně (Škocjan Caves)

Postojnské jeskyně, o kterých jsme již mluvili, sice sklízejí mnohem více pozornosti, ale pokud chcete spatřit něco skutečně fascinujícího, nezapomeňte se vydat i do těch Škocjanských. Turistická trasa čítá 2,5 kilometru a vede podzemními chodbami vytvořenými řekou Rekou, které v některých místech sahají do hloubky 200 metrů.  Díky neustále aktivitě podzemních vod jsou jeskyně jedinečným místem k pozorování masivních krápníkových útvarů, čímž si zasloužily i místo na seznamu světového dědictví UNESCO.

Městečko Piran

Na samém okraji pevninského výběžku omývaného vodami Piranského zálivu se vzpínají překrásné gotické budovy formující městečko Piran. Jeho kolonizace započala již před naším letopočtem, avšak opravdového rozkvětu se dočkalo až během osídlení Římany v 5. století. Z dob italské nadvlády si ponechalo nejen dvojí názvy ulic (italské a slovinské), ale i romantickou středomořskou atmosféru, díky níž se mnohdy přirovnává k Benátkám. Při potulování po místních uličkách vás možná překvapí rozlehlé náměstí, kterému čelí socha zdejšího rodáka a světoznámého houslisty Giuseppeho Tartini, v jehož úctě bylo i pojmenováno. Odtud byste se měli vydat na průzkum jeho rodného domu nebo nedalekého kostela svatého Jiří (St. George’s Church), který městu čelí už již od 12. století.

Jestliže se chystáte na horskou tůru, za lenošením na pláži nebo objevováním střípků historie v podobě překrásných staveb, proč si nezkrátit cestu a nezastavit se ve Slovinsku? Má vše, co by si turista mohl přát a přihlédneme-li k charakteru zdejších zajímavostí, není pochyb o tom, že s přehledem splní i požadavky těch nejnáročnějších cestovatelů.

Předchozí článekZajímavosti na Ukrajině – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Tanzanie – památky a zajímavá místa k navštívení