Zajímavosti v Kamerunu – zajímavá místa a památky k vidění

4627
Horská krajina v Kamerunu | wootan51/123RF.com
Horská krajina v Kamerunu | wootan51/123RF.com

Kamerunská republika (angl. Cameroon) je státem střední Afriky a je známá jako multietnický stát. Odhaduje se, že v Kamerunu žije 232 až 282 etnických skupin. Řada kmenů žije zcela izolovaně od zbytku civilizace a je dost možné, že nebyly dosud všechny objevené. Kamerunci žijí v míru a jsou to velmi přátelští lidé. Rozmanité není jen složení obyvatel, ale také příroda. Tropická džungle, hory, pobřeží, poušť i travnaté pláně pokrývají území Kamerunu. Příroda je totiž tím pravým bohatstvím Afriky. V jednu chvíli můžete pozorovat volně žijící zvířata v africké safari, hned na to zdolat nejvyšší horu Západní Afriky, poté se vydat na trek tropickým deštným lesem a nakonec odpočívat na písečných plážích Atlantiku.

Zajímavosti o Kamerunu

  • Oficiálními jazyky jsou francouzština a angličtina. V zemi se ale mluví dalšími zhruba 220 místními jazyky a dialekty.
  • Národním jídlem je ndolé – směs oříšků, rybího nebo kozího masa a hořkých listů.
  • Kamerunské kozy si můžete pro chov pořídit i u nás v ČR. Jedná se o nejmenší dostupné plemeno kozy, která pochází právě z hor Kamerunu.

Zajímavá místa a památky v Kamerunu

Vodopády Ekom Nkam (Ekom Nkam Waterfalls)

Vodopády Ekom Nkam v Kamerunu | wootan51/123RF.com
Vodopády Ekom Nkam v Kamerunu | wootan51/123RF.com

Ekom Nkam je údajně největší vodopád v Africe co se velikosti i průtoku týče. Proud vody stékající z výšky 80 metrů zůstává skrytý uprostřed nehostinné džungle. O velkolepost vodopádu se zasluhuje především okolní krajina. Ekom Nkam je obklopen strmými svahy, které jsou pokryté bujnou vegetací. O výjimečnosti místa svědčí fakt, že se zde natáčel původní film o Tarzanovi. Z celého Kamerunu si režisér vybral právě tento kouzelný kout země.

Národní park Mefou (Mefou National Park)

Součástí národního parku je záchranná stanice, která se stará o mnoho zvířat. Zejména o opice. Mandrily, gorily a šimpanzy tak uvidíte z blízka, přičemž jejich mláďata si můžete přímo pohladit. Neskutečný zážitek se naskytne v době krmení, kdy jsou opice mnohem aktivnější a jdou lépe vidět. Stanice se stará o opuštěná zvířata, která byla ze svých domovů vyhnána lidmi. Odlesňování a ilegální obchody jsou v Kamerunu běžné a ohrožují všechny druhy zvířat. V parku se nachází spousta významných stromů a dalších neobyčejných rostlin.

Vodopády Lobé (The Waterfalls of Lobé)

Dechberoucí vodopády patří pod záštitu organizace UNESCO. Lobé jsou světovým unikátem, neboť voda z nich padá rovnou do oceánu. Taková podívaná je pouze na pár místech na celém světě. Místním lidem slouží kaskádovité vodopády jako sprcha či k praní špinavého prádla. Zelená krajina deštného pralesa všude okolo působí idylickým dojmem. Hluk dopadající vody uslyšíte až z 3 kilometry vzdálené pláže, kde místní nabízejí výlety na kanoích právě k vodopádům Lobé.

Kamerunská hora (Mount Cameroon)

Kamerunská hora v oblačné obloze | wootan51/123RF.com
Kamerunská hora v oblačné obloze | wootan51/123RF.com

Kamerunská hora se pyšní titulem nejvyšší hora západní a střední Afriky. Ve skutečnosti je to aktivní sopka, která dosahuje výšky 4095 metrů a zdolat tento vrchol je opravdovým dobrodružstvím. V tomto případě platí, že i samotná cesta nahoru je cíl. Neboť cestou můžete pozorovat rozmanitou krajinu a nebudete vědět, kam se podívat dřív. Se stoupající nadmořskou výškou se střídájí mangrovníky s deštným pralesem, savanou a nakonci se objeví skalnatý vrcholek pravděpodobně pokrytý sněhem. Pozůstatky erupcí jsou vidět na každém kroku. Kráterová jezírka, jeskyně a vodopády nemáte šanci přehlédnout.

Benediktínské muzeum Mont-Febe (Benedictine Museum of Mont-Febe)

Benediktínský klášter leží na úbočí hory Mont Febe. Ta je součástí celkem 7 hor, které obklopují hlavní město Yaoundé, což je údajně nejdeštivější město v Africe a jedno z nejdeštivějších na světě. Součástí starobylého kláštera je muzeum afrického umění, ve kterém je sbírka historických artefaktů různých kmenů i s vysvětlením, k jakým obřadům se používaly. Dále jsou k vidění umělecká díla místních obyvatel, trůny, zbraně a nářadí z různých koutů země. Z vyhlídky kousek od kláštera je neskutečný výhled do okolí.

Pohoří Mandara (Mandara Mountains)

Mandara je ideálním místem pro treky přírodou. Odměnou je nádherné prostředí vulkanického pohoří. Neskutečná scenérie doprovází turisty po celou cestu. Při svých toulkách potkáte spoustu domorodých vesniček, ve kterých žijí různé kmeny. Řada z nich stále loví a sbírá svou potravu v lesích. Lidé žijí v domech z hlíny a pokud budete mít štěstí, můžete vidět některý z místních obřadů. Nejznámnějším kamerunským kmenem jsou Pygmejové. Ti jsou známí pro svůj nízký vzrůst, který nedosahuje ani 150 cm. Návštěva kmenů, které ještě nezasáhly výdobytky moderní doby je silným zážitkem na celý život.

Pláž Kribi (Kribi Beach)

Kribi je romantické městečko na pobřeží Atlantiku oblíbené pro své krásné pláže. Průzračné moře, písečné pláže a všudypřítomná zeleň vytvářejí ideální podmínky pro lenošení na pláži. Během týdne je pláž poloprázdná, za to o víkendu to tu žije. Za zábavou se sjiždí nejen místní. V Kribi můžete ochutnat spoustu kamerunských specialit zejména mořské plody. Pláž v Kribi však není jediná, která láká turisty na křišťálově průzračné moře. Stejně oblíbená je i pláž v 250 km vzdáleném Limbe.

Palác Bafut (Bafut Palace)

Palác Bafut v Kamerunu | wootan51/123RF.com
Palác Bafut v Kamerunu | wootan51/123RF.com

Královský palác Bafut se nachází ve stejnojmenné vesnici. Celý komplex je velmi rozsáhlý a na africké poměry starý. Stavba byla postavena před více než 700 lety a slouží jako sídlo krále a jeho 150 manželek. Celá vesnice je tvořena 50 domy a obklopena posvátným lesem. Nejdůležitějším člověkem v obci je fon (král). Pokud si získáte jeho přízeň, místní vám budou ležet u nohou. Existuje údajně zaručený způsob, jak si krále naklonit. Stačí dokázat, že umíte pít. A jak fona poznáte? Jednoduše. Je to totiž jediný člověk na vesnici, který smí nosit barevnou čepici. Věrnou vesnickou průvodkyní vám bude jedna z jeho mnoha manželek.

Národní park Waza (National Park Waza)

Národní park Waza je místo, kde můžete spatřit pravé africké safari. Volně pobíhající žirafy, sloni, hroši, antilopy a lvi na pláních savany jsou nezapomenutelným zážitkem. Údajně je Waza tím nejlepším a nejpřístupnějším parkem v celém Kamerunu. Jen si dejte pozor, kdy do parku vyrazíte. V období déšťů je totiž národní park Waza zavřený.

Rezervace Dja (Dja Reserve)

Rezervace Dja je od roku 1987 na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO. Jedná se o jeden z největších a nejzachovalejších deštných pralesů v Africe. Zhruba 90% lesů nebylo nikdy dotčeno lidskou rukou. V rezervaci se nachází velké množství rostlin a primátů (včetně několika ohrožených druhů). Procházka deštným pralesem doprovázená zvuky džungle a tropickým klimatem okouzlí každého návštěvníka.

Kamerun je stále turisty neobjevená země. Politicky dlouhodobě stabilní, takže zde nehrozí nebezpečí, což se o jiných zemích Afriky říct nedá. Každý region Kamerunu je odlišný a nabízí něco úchvatného. Od pohoří přes pralesy po savany a pláže. Od velkých měst po izolované kmeny ukryté před moderní dobou. V Kamerunu žije spousta etnických kmenů stejně jako spousta druhů exotických zvířat. Kamerun je zkrátka pro Evropany úplně jiný svět.

Předchozí článekDovolená v Cornwallu – jaké památky a zajímavá místa vidět?
Další článekZajímavosti Itálie – památky a zajímavá místa k navštívení