Kam v Římě – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?

10353
Panorama Říma v Itálii | sborisov/123RF.com
Panorama Říma v Itálii | sborisov/123RF.com

Řím – italské hlavní město, ležící v okrese Lazio, je přímo nabité historií, která zde na člověka dýchá snad v každé jeho části. Ačkoliv hlavní památky, jako například Koloseum nebo Vatikán, jsou určitě povinností pro každého návštěvníka, v Římě se obzvláště vyplatí sejít z vyšlapané trasy a objevovat krásy úzkých uliček a turisty méně oblíbených, ale o to zajímavějších, památek.

K severu

Průzkum města můžete začít například v Rione Ill Colonna, poblíž stanice metra Spagna. Hned poblíž metra narazíte na náměstí Piazza di Spagna a známé Španělské schody, vedoucí ke kostelu Trinita dei Monti. Hlavně v letních měsících zde lze potkat velké množství lidí, kteří zde odpočívají a relaxují.

Španělské schody v Římě | sborisov/123RF.com
Španělské schody v Římě | sborisov/123RF.com

Pokud si chcete město užít s menším množstvím turistů, vyrazte po Via del Corso směrem na sever k velikému Piazza del Popolo. Na náměstí vás určitě zaujme mohutný obelisk v jeho středu, architektonicky zajímavým jevem jsou i dva téměř identické mariánské kostely, stojící právě na obou stranách ulice Via del Corso. Nejlepší je odsud následně vylézt na vrch Pincio, odkud se vám naskytne působivý výhled na část Říma. Také je to zde již jen pár kroků k parku Villa Borghese, zelené oáze přímo v centru města, která v letních měsících přímo vybízí k zastavení se a třeba i pikniku.

K jihu

Pokud se vydáte po Via del Corso k jihu, zamíříte směrem ke Koloseu. Určitě zde lze doporučit cestu křivolakými, souběžnými uličkami, ve kterých se vyhnete davům, koncentrovaným na hlavní třídě, a ještě objevíte spoustu místních restaurací, cukráren a zmrzlináren (a dát si gelato v Římě je téměř povinností)!

Koloseum v Římě | iakov/123RF.com
Koloseum v Římě | iakov/123RF.com

TIP: Výbornou zmrzlinu s netradičním příchutěmi (třeba baklavová, inspirovaná sladkým arabským dezertem) si můžete dát v Gelateria Fatamorgana, která je schovaná hluboko ve vedlejších uličkách kousek od Kolosea, v ulici Via Lago di Lesina.

Kroky vás tímto směrem nevyhnutelně zavedou na Piazza Venezia a k Altare della Patria, veliké, zářivě bílé stavbě, známé také jako Monumento a Vitoria Emanuelle II. Tento velkolepý památník byl postaven na počest Victora Emmanuela, který byl prvním králem sjednocené Itálie. Mohutná budova je široká 135 m a 70 m vysoká a vysloužila si i svoji porci kontroverze, neboť při její konstrukci (dokončena v roce 1925) byla zastavěna oblast, na které se vyskytovaly středověké památky. V posledních letech byl vybudován výtah, který vás vyveze až na střechu a nabídne tak jedinečné panoramatické výhledy na město. Nižší patra jsou ale přístupná i bez placení a určitě tak stojí za návštěvu.

Altare della Patria v Římě | vogelsp/123RF.com
Altare della Patria v Římě | vogelsp/123RF.com

A kam dále?

Zajímavých míst je v Římě tolik, že to dalece přesahuje možnosti tohoto článku. Za zmínku ale určitě stojí třeba Bocca della Verità, neboli Ústa pravdy, proslavená například i filmem Prázdniny v Říme. Již od středověku se věřilo, že je tato kruhová freska s lidským obličejem jakýmsi “detektorem lži”. Pokud člověk vložil ruku do úst sochy (která podle historiků datuje do prvního století a ztělesňuje jednoho z pohanských bohů) a řekl něco nepravdivého, ústa mu měla celou ruku ukousnout.

Nad hlavním vlakovým nádražím Termini se také nachází bazilika Santa Maria degli Angeli e dei Martiri, s nádherným interiérem a jednou zajímavostí – vede zde (a také je vyznačen) 15. poledník. Blízko se nachází také Diocletianské lázné, největší komplex podobného druhu v Římě, rozkládající se na více než 13 hektarech.

Nakonec, možná tím posledním, co byste v Římě čekali, je egyptská pyramida. Piramide di Caio Cestio neboli Cestiova pyramida, je vestavěna do městských zdí, a byla postavena zhruba 10 let před Kristem jako hrobka významného městského hodnostáře. Dostat se k ní není těžké, stačí vystoupit na stanici metra Piramide.

Mnoho dalších zajímavých míst nebylo zmíněno a čekají tak jen na vás, až je v Římě objevíte. Město je zážitkem prakticky v jakémkoliv ročním období a společně s častými výhodnými tarify aerolinek se tak nabízí jako přímo ideální destinace na delší víkendový výlet. Pokud jste zatím Řím nenavštívili, určitě jej zařaďte na svůj seznam plánovaných destinací – opravdu to stojí za to.

Předchozí článekSydney – zajímavá místa a památky v perle Pacifiku
Další článekKam v romantické Paříži – památky a zajímavá místa k vidění