Kam se podívat během nákupů v Miláně?

5959
Panoramatický výhled na Milán | tanialerro/123RF.com
Panoramatický výhled na Milán | tanialerro/123RF.com

Objevte kouzlo druhého největšího italského města, které patří i k těm nejbohatším a nejrozvinutějším evropským metropolím a v posledních letech se u nás neproslavil ani tak burzou cenných papírů (která je tu doma), ale módou. Milán je totiž centrem módy a světového designu.

Kromě toho je však Milán také hlavním průmyslovým centrem Itálie, jež je spojeno také se slavnou světovou výstavu Expo. Přitahuje slavné umělce, literáty, designéry, fotografy, modely i herce z celého světa. Milán bylo vždy významné a bohaté město, které nabízí atrakce pro milovníky nočního života, nakupování, designu, bydlení, dobrého jídla i architektonických památek.

Co musíte v Miláně vidět

K nejvýznamnějším dominantám metropole patří Katedrála Narození Panny Marie, či tzv. Dóm, s úctyhodnou délkou 157 metrů, šíří 92 metrů a výškou věže 106 metrů. Jde vůbec o třetí největší katedrálu na světě, a proto byste si ji neměli nechat ujít. Ostatně, ono to ani nejde, tato dominanta Milána se totiž nachází v jeho samotném centru.

Katedrála Narození Panny Marie v Miláně | tomas1111/123RF.com
Katedrála Narození Panny Marie v Miláně | tomas1111/123RF.com

Kromě Dómu tu však za návštěvu stojí i jiné památky, jako třeba kostel Santa Maria delle Grazie, v níž se nachází Leonardova freska Poslední večeře. Z běžných staveb je tu úchvatné sídlo, renesanční hrad rodiny Sforzů, v němž sídlili i Viscontiové, dnes je tu muzeum. K nejstarším mrakodrapům patří Pirellone s výškou 130 metrů. V současnosti tu je však nejvyšší budovou Torre Unicredit (231 m), která je vůbec tou nejvyšší budovou v celé Itálii a je jednou z nejvyšších v Evropě.

Kostel Santa Maria delle Grazie v Miláně | tosha11/123RF.com
Kostel Santa Maria delle Grazie v Miláně | tosha11/123RF.com

Nakupování v Miláně

Pro celou řadu lidí je Miláno také i centrem velkých nákupů. Najdete tu totiž vše, co vás jen napadne. Zdejším nákupním centrem však není pouze Pasáž Vittoria Emanuela II., což je ideální místo nejen pro nákupy, ale i na procházku městem, ve skutečnosti těchto nákupních míst ve městě najdete celou řádku. Zmíníme třeba Pasáž Corso, která spojuje dvě další nejdůležitější nákupní centra v Miláně, San Babila a Corso Buenos Aires či Via Torino, jež spojuje Piazza del Duomo s čtvrtí Navigli. Jde o centrum pro nakup jídla.

Pasáž Vittoria Emanuela II. v Miláně | anshar/123RF.com
Pasáž Vittoria Emanuela II. v Miláně | anshar/123RF.com

Za řemeslnými a ručně vyrobenými výrobky v Miláně musíte vyrazit na Corso di Porta Ticinese, kde se nachází krejčovské a ševcovské dílny. Jiným velmi zajímavým místem je Via Tortona, Via Savona a via Bergohnone, kde se mísí moderní design s restaurováním památek a nabídkou luxusní módy. Milánskou Pařížskou ulicí je Via Montenapoleone, kam s oblibou chodí nakupovat celebrity,  a modelky. Ty nejexkluzivnější kousky, propracované k naprosté dokonalosti, jež splňují ta nejpřísnější kritéria pro luxus jsou vystaveny na Via Sant’Andrea. Ulice prochází přes della Spiga a je rovnoběžná s Gesu. Via del Gesu prezentuje nejen značkové obchody, ale i skvosty řemeslné práce. Via della Spiga skýtá nejen krásnou procházku v příjemnou ulicí ale i obchody s luxusním oblečením. Poslední významnou místní nákupní destinací je neoklasicistní ulice Via Manzoni, která začíná na Piazza della Scalla, plná starožitnictví, ateliérů a galerií se sbírkami uměleckých děl.

Gastronomie v Miláně

Nevyhládlo vám při nakupování? Pojďte se najíst a ochutnat zdejší nevšední kuchyni. Jídlo v Miláně je výrazně ovlivněno lombardskou kuchyni, která nejvíce užívá rýži a skoro vůbec neužívá rajčata. Tou největší zdejší pochoutkou je Cotoletta alla Milanese, což je vlastně telecí řízek. K dalším pochoutkám patří dušená vepřová žebírka s klobásou a hlávkovou kapustou (cassoeula), ossobucco anebo třeba busecca, což jsou dušené dršťky s fazolemi.  Zapomenout nesmíme na Mondeghili, což jsou masové kuličky podobné našim karbanátkům. Z pečených dobrot vám doporučuji k vyzkoušení nafouklé panini známé jako michetta a výborný je i vánoční moučník panettone. Naprosto dokonalý nápoj Barbajada, který byl vymyšlen v kavárně Cambiasi, která se nachází hned vedle divadla La Scala (místo, kde se schází zpěváci, hudebníci, ale i návštěvníci divadla). Jde o výtečný nápoj vyrobený ze smetany, kávy a čokolády.

Předchozí článekKam v Mnichově – památky a zajímavá místa
Další článekZajímavá místa a památky v Lisabonu