Zajímavosti v San Marinu – památky a zajímavá místa k navštívení

10985

San Marino, oficiálně Nejvznešenější republika San Marino, je malý evropský stát, který je celý obklopený Itálii. Ovšem ještě větší zajímavostí je, že se jedná o třetí nejmenší stát v Evropě (hned po Vatikánu a Monaku). A zároveň se jedná o jednu z nejstarších republik. San Marino bylo založeno v roce 301 kameníkem Marinusem a už od svých počátků se snaží být neutrálním a nezávislým státem. Díky dlouhé historii nalezneme na území San Marina celou řadu neporušených starobylých památek.

Zajímavosti o San Marinu

  • San Marino je pátý nejmenší stát na světě a třetí v Evropě.
  • San Marino má zhruba 35 000 obyvatel. Ti se neoznačují jako Italové, ale jako Sanmariňané.
  • San Marino nemá ve skutečnosti armádu. Stráž má spíše ceremoniální význam. V případě potřeby jim kryje záda italská armáda, přestože nejsou součástí Itálie.
  • Během druhé světové války zůstalo San Marino neutrální.
  • Přestože hlavní město je San Marino, tak největší město je Dogana.

Zajímavá místa a památky v San Marinu

Tři sanmarinské pevnosti (Three Towers of San Marino)

Ve stejnojmenném hlavním městě se nachází nejvyšší hora celého státu zvaná Monte Titano (756 m). Ta proslula především tím, že má tři vrcholy a na každém z nich se tyčí jedna pevnost. Nejstarší z nich pochází z 10. století a nazývá se La Guaita. Ta sloužila k obraně San Marina před nepřáteli a jako vězení zároveň. Druhá pevnost La Cesta byla postavena ve 13. století, aby zvýšila bezpečnost země. Dnes slouží pevnost jako historické muzeum zbraní. Poslední pevnost, La Montale, je ze 14. století a byla opět vybudovaná pro větší zabezpečení území. Ovšem ta jako jediná z nich není dneska otevřena veřejnosti.

Piazza della Liberta

Hlavní sanmarinské náměstí Piazza della Liberta je opravdu krásné a mezi turisty populární místo, které proslulo především sídlem vlády Palazzo Publico. Ovšem ještě větší atrakcí je střídání hradní stráže. Vojáci v barevných uniformách vytváří jedinečnou atmosféru tohoto malého státečku. Společně s úzkými křivolakými uličkami, které se nachází v okolí náměstí, je celá historická oblast centra zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Muzeum starých aut (San Marino Motor Classic)

Přestože je celé území San Marina opravdu malinké, tak se na něm nachází spousta muzeí od těch klasických až po velmi netradiční. Oblíbenou atrakcí je Muzeum starých aut, kde můžete shlédnout vše od historických kousků po novodobé formule. Mezi další se řadí Muzeum voskových figurín (Wax Museum), Národní muzeum (National Museum) či Muzeum mučení (Museum of Torture), kde lze shlédnout celou řadu mučících nástrojů z různých období historie.

Faetano

V San Marinu se nachází celkem 9 měst a Faetano je jedním z nich. Městečko, ve kterém žije necelých 1000 obyvatel, láká turisty především na poklidnou venkovskou atmosféru, kostel sv. Pavla (Church Of San Paolo Apostolo) a malebnou radnici. Zážitkem je už jen toulání v úzkých uličkách a ochutnávání vynikající kuchyně a vína v některé z místních restaurací.

Montegiardino

Dalším ze sanmarinských městeček je Montegiardino. To proslulo jako studentské město, neboť se v něm nachází jediná univerzita (University of the Republic of San Marino) v celé zemi. Někteří turisté jej označují jako nejkrásnější město v San Marinu. Především díky studentům panuje ve města uvolněná a intelektuální atmosféra. Pokud se budete v Montegiardinu nacházet, neměla by vám uniknout zdejší výborná káva a piadina, což je tradiční plochý chléb, který je velmi oblíbený i v sousední Itálii.

Bazilika San Marino (Basilica di San Marino)

Bazilika pochází sice z roku 1826, ovšem stojí na základech starého kostela, jehož základy byly položeny už v 5. století. Bazilika tvoří nejvýznamnější náboženskou památku v celé zemi. Není se čemu divit. Uvnitř jsou uloženy ostatky patrona San Marina, který se jmenoval Saint Marinus. Napravo od baziliky se nachází kostelík sv. Petra (Church of St. Peter), který byl zrenovovaný ve stejném roce jako bazilika.

Přírodní parky (Nature parks)

San Marino není jen pro milovníky středověkých hradů a památek. Na své si přijdou i milovníci přírody. Když budete projíždět z jednoho městečka do druhého, zastavte v přírodě a vydejte se na procházku piniovými háji či zelenými parky. Oblíbeným místem pro procházku v přírodě je pak San Marino Nature Park či Orti Borghesi San Marino. Ovšem na túru se můžete vydat téměř kdekoliv za městem. Uniknete tak turistickému ruchu a načerpáte síly na další putování.

Při procházce San Marinem a především jeho hlavním městem se budete cítit jako ve středověku. Zachovalé historické budovy a úzké kamenné uličky působí kouzelně. Obzvláště po setmění, kdy se otevřou zdejší hospůdky, ze kterých se lyne vůně tradičních jídel. Uličky lemují obchůdky se suvenýry, ale narazit můžete i na turistickou kancelář, která vám dá razítko do cestovního pasu, neboť na hranicích Itálie a San Marina žádné kontroly neprobíhají.

Předchozí článekZajímavosti v Portoriku – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekDovolená v Goa v Indii – zajímavá místa, památky a tipy na výlety do okolí