Zajímavosti Demokratické republiky Kongo – zajímavá místa a památky k vidění

7338
Krajina v Demokratické republice Kongo | wootan51/123RF.com
Krajina v Demokratické republice Kongo | wootan51/123RF.com

Demokratická republika Kongo, stát pojmenovaný po druhé nejvodnatější řece na světě. Mnozí z vás si možná pamatují na označení Zair. Tak se totiž nazýval stát až do roku 1997. Ovšem není Kongo jako Kongo. Dávejte si pozor, abyste si Demokratickou republiku Kongo nespletli s jejím sousedem Republikou Kongo známou jako Konžská republika.

Země je známá dlouholetými občanskými válkami. Od roku 1960, kdy není země pod nadvládou Belgie, to jde se zemí z kopce. Chudoba a konflikty poznamenali celou zemi. Kácení deštných pralesů, násilí a černý trh jsou na denním pořádku. Přestože má obrovský nerostný potenciál, je Demokratická republika Kongo jedním z nejchudších států na světě. Nejsou zde žádné historické památky. Ale to pravé bohatství Konga spočívá v jeho úchvatné přírodě. V Kongu je spoustu míst, kam dosud lidská noha nevkročila a krajina si tak zachovala své jedinečné kouzlo.

Zajímavosti o Demokratické republice Kongo

  • Modrá barva na vlajce představuje mír. Naopak červená prolitou krev a žlutá přírodní bohatsví. Hvězda je symbolem zářivé budoucnosti.
  • Stát je už více než 15 let zužován občanskou válkou, při které zahynulo více než 5 milionů obyvatel. Konflikt je označován jako první africká světová válka. To vše kvůli obrovskému nerostnému bohatsví, které chce získat více skupin.
  • Údajně je každou hodinu v Kongu znásilněno až 48 žen a dívek, buďte při svém pobytu obezřetní.

Zajímavá místa a památky v Demokratické republice Kongo

Sopka Nyiragongo (Mount Nyiragongo)

Sopka Nyiragongo v Demokratické republice Kongo | Isselee/123RF.com
Sopka Nyiragongo v Demokratické republice Kongo | Isselee/123RF.com

Jedna z nejnebezpečnějších sopek Nyiragongo dosahuje výšky 3470 metrů. Uvnitř kráteru se nachází obrovské lávové jezero, které ohrožuje lidi žijící v okolí. Častým případem je přetečení lávy z jezera, proto není bez doprovodu zkušené expedice možné sopku zdolat. Nyiragongo je jednou z osmi sopek pohoří Virunga. Poslední erupce byla zaznamenána v roce 2002, kdy proud tekoucí lávy zničil i 10 kilometrů vzdálené město.

Kinshasa

Hlavní město Kinshasa je třetím největším africkým městem. Nachází se v něm hned několik turistických atrakcí. Jednou z nich je národní muzeum (National museum of Kinshasa). Zde je k vidění celá řada artefaktů z různých časových období. Pokud budete chtít uniknout ruchu velkoměsta, můžete si odpočinout v botanických zahradách (Botanical garden of Kinshasa). V parku se nachází přes 100 druhů vzácných stromů a součástí je i zoologická zahrada (Kinshasa zoo). Díky rozvrácené státní správě je v hlavním městě větší míra kriminality a veřejná doprava také moc nefunguje.

Lola ya Bonobo

Šimpanzi v Lola ya Bonobo v Demokratické republice Kongo | gudkovandrey/123RF.com
Šimpanzi v Lola ya Bonobo v Demokratické republice Kongo | gudkovandrey/123RF.com

Rezervace Lola ya Bonobo, ve které se nachází stejnojmenná záchranná stanice se stará o ohrožené druhy šimpanzů bonobo. V Kongu je zakázané vlastnit, zabíjet či prodávat tyto ohrožené druhy primátů. Proto když jsou nalezeni na černém trhu, převezou je do záchranné stanice, kde se o ně postarají, neboť by v divoké přírodě bez matky nepřežili. Na vlastní oči tak můžete pozorovat, jak se tyto roztomilé opičky chovají a jak se učí k návratu zpět do přírody.

Národní park Virunga (Virunga National Park)

Horská gorila v Národním parku Virunga v Demokratické republice Kongo | simoneemanphotography/123RF.com
Horská gorila v Národním parku Virunga v Demokratické republice Kongo | simoneemanphotography/123RF.com

Národní park Virunga je známý svou rozmanitostí. Od lávových polí přes bažiny, savany a stepi až po zasněžené vrcholky hor. V deštných lesích uvidíte gorily horské a naopak u řek se shromažďují stovky hrochů, což jsou nejnebezpečnější zvířata na planetě. Jen v Africe zabijí ročně kolem 3000 lidí. Zároveň se jedná o nejstarší národní park v Africe. Byl založen v roce 1925 a později se dostal i na seznam přírodních památek UNESCO. Ovšem až dodnes bojuje s pytláky, kteří prodávají vzácnou zvěř na černém trhu a s mohutným kácením lesů.

Vodopády Zongo (Zongo Falls)

Jedinečnou podívanou představuje řeka, která padá z 65 m vysokého srázu. Zvuk, při kterém voda padá je ohlušující. Navíc je okolí vodopádu proslulé jako oblast „věčného deště“. Nezapomenutelným zážitek je, když zkusíte z plných plic zakřičet „Zongo“. Ozvěnu uslyšíte ještě dlouho. A v kombinaci s hřmotných zvukem vodopádu to údajně zní velmi líbezně. Vodopády Zongo jsou jednou z nejvyhledávanějších atrakcí v celé zemi. Nejspíš už jen kvůli úžasné přírodě okolního deštného pralesa.

Jezero Kivu (Lake Kivu)

Jezero Kivu v Demokratické republice Kongo | ryanfaas/123RF.com
Jezero Kivu v Demokratické republice Kongo | ryanfaas/123RF.com

Část jezera se nachází na území Demokratické republiky Kongo a část na území Rwandy. Jezero Kivu je jedinečné svou rozlohou, hloubkou a krásou. Ovšem největší strašák zůstává skrytý pod hladinou. Jedná se o obrovské zásoby metanu. Erupce plynu by otrávila téměř 2 miliony lidi žijící v okolí jezera. Zvláštností je, že se voda v jezeře vůbec nepohybuje. Na některých místech je voda tak teplá, že si v ní místní lidé připravují jídlo. Stačí si do vody ponořit brambory a za chvíli máte teplý oběd. Koluje spoustu legend o tom, jak jezero života a smrti vzniklo. A je jen na vás, které z nich uvěříte právě vy.

Lubumbashi

Hojně navštěvované je i druhé největší město Lubumbashi. Mezi oblíbený cíl turistů patří zejména katedrála (Cathedral of Lubumbashi). Přestože se nejedná o žádnou katedrálu monumentálních rozměrů. Jde spíše o větší kostelík s plechovou střechou. Největším zážitkem je účast na místní mši, kde pocítíte nepopsatelnou atmosféru. Stejně jako v hlavním města se i v Lubumbashi nachází etnologické a historické muzeum, botanická i zoologická zahrada.

Národní park Kahuzi-Biega (Kahuzi-Biega National Park)

Přírodní bohatství parku je od roku 1980 pod záštitou UNESCO. Tropický prales je pojmenovaný po vulkánech Kahuzi a Biega, které se nacházejí na území parku. Žije zde druh velmi ohrožených goril východních Gorilla beringei graueri, kterých se odhaduje posledních 250 kusů na světě. Setkání tváří v tvář tak velkým primátům je neskutečný zážitek.

Jeskyně Mbanza Ngungu (Mbanza Ngungu Caves)

Jeskyně Mbanza Ngungu najdete také pod označením Thysville Caves pojmenované po svém objeviteli, kterým byl Albert Thys. Jeskyně nejvíce prosluly jako místo slepých, bezbarvých ryb druhu Caecobarbus geertsii, které jsou dnes už velmi ohroženým druhem a nachází se pouze na jediném místě na světě! Jedná se o obrovský komplex masivních jeskyní. Údajně zabírají plochu až 750 km2. Ovšem není problém vydat se do jeskyní na vlastní pěst, neboť na několika místech se nachází schodiště či turistické stezky.

Na území Demokratické republiky Kongo se nachází pohoří, vulkány, savany, deštné lesy, jezera i druhá nejvodnatější řeka na světě. Je to stát plný přírodních skvostů a nerostného bohatství. V den, kdy se válečná situace v zemi ustálí a moc se dostane do správných rukou, začne země velmi rychle ekonomicky prosperovat.

Předchozí článekZajímavosti Itálie – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Libérie – památky a zajímavá místa k navštívení