Zajímavá místa a památky v italském městě Verona

22559
Romantické město Verona v Itálii | birillo81/123RF.com
Romantické město Verona v Itálii | birillo81/123RF.com

Město Verona ve světě nejvíce proslavil legendární tragický příběh o velké lásce, Romeo a Julie, od Shakespeara. Nejen to však v tomto městě stojí za zmínku! Verona je krásné město patřící na seznam světového dědictví UNESCO, které naleznete asi jen 100  kilometrů od Benátek a asi 30 kilometrů od největšího italského jezera Lago di Garda. Městem protéká druhá nejdelší italská řeka Adige, která významně ovlivnila celý ráz města. Jde o krásné místo, v němž v současné době žije na 250 000 obyvatel a ročně se zde zastaví statisíce turistů. Pojďte i vy!

Verona je nádherné město s dlouhou historií, jehož počátky sahají až do doby keltské a etruské. Významný rozvoj město zaznamenalo s příchodem Římanů, a to natolik, že již ve starověku byla Verona významným dopravním i obchodním uzlem a také uměleckým centrem. Díky řece Adige bylo město úzce spjato s vodou, o čemž svědčí četné mlýny, lisovny olivového oleje i kláštery, které se u ní nacházely a měly právo vodu využívat. V průběhu několika století se tu vystřídali Benátčané, Francouzi i Habsburkové. Každý z nich se nějakým způsobem podílel na podobě současné Verony. Město naplnili kostely, antickými stavbami, renesančními a barokními paláci, divadly, dobrým vínem, typicky italskou romantikou, jedinečnou hudbou i turisty z celého světa. Verona však rozhodně stojí za víc, než jen jednodenní návštěvu v rámci své cesty do Benátek. Ostatně, posuďte sami. Vybrali jsme pro vás jen to nejlepší, co si ve Veroně rozhodně nesmíte nechat ujít.

TOP památky Verony

Památku, která přitahuje návštěvníky z celého světa, Juliin Dům, naleznete na ulici Via Cappello. I když historie domu sahá až do 13. století, nejde o zdejší nejvýznamnější památku, protože Juliin Dům ve skutečnosti nemá s příběhem Romea a Julie nic společného. Shakespeare si ho jednoduše vymyslel. To však nic nemění na tom, že na zdejším nádvoří naleznete magický Juliin balkon, pod nímž se tísní záplava zamilovaných.

Juliin Dům a slavný balkón ve Veroně | ewastudio/123RF.com
Juliin Dům a slavný balkón ve Veroně | ewastudio/123RF.com

Jen kousek od jižní brány Porta Nuova na náměstí Piazza Bra naleznete skutečnou nejvýznamnější veronskou památku – amfiteátr Arena. Jde o stavbu, která byla postavena v prvním století našeho letopočtu a je jen o něco menší než Koloseum a amfiteátr Capua. Kdysi se tu konaly gladiátorské souboje s exotickými zvířaty, dnes se zde konají velkolepá operní i rocková představení. Letošní rok se zde bude konat od 24. 6. do 28. 8. již 94. Operafestival, kterého se můžete zúčastnit i vy.

Starověký římský amfiteátr Arena ve Veroně | katatonia/123RF.com
Starověký římský amfiteátr Arena ve Veroně | katatonia/123RF.com

Na největším náměstí ve Veroně, Piazza Bra, však nenaleznete pouze Arenu. Náměstí, jenž vzniklo v 16. století, v současnosti představuje jedinečnou galerii pod širým nebem, protože se zde nachází unikátní architektonické památky z různého období. Jedná se například o Palác Barbieri, pětibokou věž, stěnu Visconti, fontánu Alpi či třeba sochu Vittoria Emanuela II.

Pokud si chcete při svých toulkách Veronou odpočinout, doporučujeme vám návštěvu poklidné oázy, která se nachází nedaleko centra, parku Giardini Giusti. Jde o úchvatné místo, které milovali Mozart i Goethe. Nutno říct, že právem, je to skutečný skvost, který byste při své návštěvě Verony neměli opomenout.

Bránou do jiného světa je zdejší Porta Borsari z třetího století našeho letopočtu, která ustála i mohutné zemětřesení ve 12. století. Stačí jí jen projít a rázem se octnete v jiném století, před vámi se rozběhne hustá spleť typicky italských úzkých uliček s krásnými starými domy.

Porta Borsari ve Veroně | anshar/123RF.com
Porta Borsari ve Veroně | anshar/123RF.com

Pokud se zajímáte o umění a rádi byste viděli ty nejvýznamnější umělecké sbírky Verony, doporučuji vám navštívit Castel Vecchio, tzv. hrad San Martino z roku 1354. Najdete ho na břehu řeky Adige, kousek od krásného mostu Ponte Scaligero. Hrad představuje nejdůležitější vojenskou památkou Scaligera.

Castel Vecchio ve Veroně | serditova/123RF.com
Castel Vecchio ve Veroně | serditova/123RF.com

Nevšední veronské kostely

Vedle výše zmíněných památek se Verona může pochlubit i celou řadou krásných a naprosto jedinečných kostelů. Pokud bych z té spousty měla vyjmenovat ty nejdůležitější, jednalo by se o farní kostel Santa Maria Antica, který najdete u východního oblouku poblíž náměstí Piazza Signori, v němž naleznete hrobky významných veronských rodů. Dalším kostelem je největší veronský kostel San’t Anastasia. Tuto monumentální gotickou památku s unikátními freskami a oltářem s basreliéfy od toskánského sochaře Michela da Firenze najdete na břehu řeky Adige. Nutno však říct, že byť jde o největší veronský kostel, není nejvýznamnějším. Tím je Duomo Verona, čili Katedrála di Santa Maria Matricolare. Katedrála vás již na první pohled ohromí svým monumentálním růžovým vzezřením (tak typickým pro veronské stavby), stejně nevšední je však i její interiér. Vůbec tím nejpozoruhodnějším italským románským kostelem je San Zeno Maggiore, který uchovává relikviář patrona Verony – sv. Zenona. Kromě něj pak uchovává i mistrovské Mantegnovo dílo – trojdílný oltářní obraz, jenž znázorňuje Madonu s dítětem a světci.

Katedrála di Santa Maria Matricolare ve Veroně | catalby/123RF.com
Katedrála di Santa Maria Matricolare ve Veroně | catalby/123RF.com

Kam se vydat do okolí Verony

Pakliže si uděláte čas a ve Veroně pobudete déle než jen pár dnů, doporučujeme vám se rozhlédnout i po okolí. Oblast v okolí Verony patří k nejdůležitějším vinařským oblastem v Itálii. Dokazuje to skutečnost, že jen 15 minut jízdy od centra Verona naleznete hned 5 hlavních vinařských producentů – Valpolicella, Soave, Bardolino, Custoza a Lugana. Kousek od Verony se také nachází třetí největší evropský zábavní park Gardaland, který si užijí jak děti, tak i dospělí. Jen 30 kilometrů od Verony se pak nachází i největší a nejkrásnější italské sladkovodní jezero Lago di Garda.

Předchozí článekLyon – zajímavá místa a památky
Další článekKam se vydat v Tallinnu – památky a zajímavá místa