Co vidět a navštívit v Benátkách?

37582
Panoramatický pohled na Benátky | jakobradlgruber/123RF.com

Benátky patří k těm nejkrásnějším a nejzajímavějším místům na světě. Každý rok je navštíví na 24 milionů turistů z celého světa. Město se rozkládá na 118 ostrovech a pevninské části. K těm nejdůležitějším částem Benátek patří čtvrti Canneregio, Castello, Dorsoduro, San Polo, Santa Croce, San Marco a Isola della Giudecca, Lido di Venezia, Venezia-Mestre a ostrovy Murano, Torcelo, San Francesco del Deserto a Burano.

Na Benátkách je úžasné to, že byť jste tu byli dvacetkrát, vždy tu najdete něco nového.  Benátky jsou krásné za každého počasí a v každém ročním období. Jde o pěší město, kde jízda autem ani ničím jiným, co má kola, jaksi nefunguje. Hlavní centrum města spojuje na 400 lávek, které se jsou vesměs pouze o schodech. Pokud si chcete trochu ulevit, pomoci si můžete vodními autobusy, tzv. vaporetty nebo vodními taxi.

Co byste při návštěvě Benátek rozhodně neměli vynechat

Je těžké shrnout do několika vět ty nejzajímavější místa v Benátkách, když jich tu je tolik. Ale dobře, zkusíme to, začneme od náměstí Piazza San Marco.

Na hlavním benátském náměstí Piazza San Marco se nachází hned 3 stěžejní památky Benátek. Jde o Baziliku svatého Marka, Dóžecí palác a Torre dell’Orologio, čili věž s hodinami.

Piazza San Marco v Benátkách | tomas1111/123RF.com
Piazza San Marco v Benátkách | tomas1111/123RF.com

Říká se, že žádný výlet do Benátek není úplný bez projížďky na gondole. Nejde sice o levnou záležitost, ale zážitek je to naprosto nezapomenutelný. S gondolou se navíc dostanete i tam, kam běžně nezajíždí ani vaporetta.

Gondoly v Benátkách | jakobradlgruber/123RF.com
Gondoly v Benátkách | jakobradlgruber/123RF.com

Bez projížďky Canalem Grande by vaše návštěva Benátek nebyla nikdy úplná. Zrealizovat ji přitom můžete celkem snadno, stačí, když využijete některé ze zdejších vaporett. Vůbec nejmagičtější projížďka Canalem Grande je tu v době, kdy slunce jde spát a Benátky se rozzáří díky spoustě lamp.

Slavný Canal Grande v Benátkách | jakobradlgruber/123RF.com
Slavný Canal Grande v Benátkách | jakobradlgruber/123RF.com

Město je vyhlášené krásnou architekturou, památkami i uměním, a to nejen toho minulého, ale i současného. Jednou z nejnavštěvovanějších zdejších atrakcí je Benátské bienále, kdy se tu vždy co dva roky střídá výstava architektury a moderního výtvarného umění. K další žádané umělecké scéně patří Peggy Guggenheim Collection a Punta della Dogana. Na konci léta se tu tradičně v Lidu koná věhlasný Benátský festival, který je označován za mini Hollywood.

Byla by škoda, neudělat si panoramatické foto s pohledem na celé Benátky. Vůbec tou nejvyšší stavbou v Benátkách je 99 metrů vysoká věž zvaná Campanile, která skýtá úchvatný pohled do celé laguny. Za dobrého počasí odtud můžete vidět dokonce až na Lido.

Věž Campanile v Benátkách | ekaterinabelova/123RF.com
Věž Campanile v Benátkách | ekaterinabelova/123RF.com

Pokud budete mít tu možnost, užijte si zdejší úchvatné atmosféry a zajděte tu do divadla nebo do opery. K dispozici jsou vám tu jedinečná místa, která na vás dýchají hlubokou historií, jako Venice Baroque Orchestra, La Fenice, Teatro Malibran anebo Teatro Toniolo. Koncerty duchovní hudby se pravidelně konají i v Bazilice svatého Marka. Jste-li zastánci masek a průvodů, tak neváhejte a přijeďte se do Benátek podívat v období oblíbeného benátského karnevalu.

Chcete-li se někam vydat na výlet do blízkého okolí, tak si zkuste vyjet za památkami i nákupy do Milána.

Jídlo v Benátkách

Někteří škarohlídi říkají, že jídlo v Benátkách za moc nestojí, ale tento názor nesdílíme. I zde samozřejmě najdete špatné restaurace, které nabízí turistické menu, ale také spoustu špičkových restaurací, kde můžete ochutnat tradiční benátskou kuchyni. Pokud ji však chcete okusit, musíte vybočit z hlavní turistické dráhy, zajít do bočních uliček a vzdálit se od náměstí San Marco. Vůbec tou nejlepší benátskou čtvrtí na jídlo je Castello. Při hledání té nejlepší místní restaurace vám doporučuji řídit se ještě několika pravidly, všímejte si jestli v tradiční italské restauraci vaří a obsluhují skuteční Italové, protože i to o kvalitě dost vypovídá a dále, jděte tam, kde je narváno a návštěvníci nejsou ani tak turisti, ale místní. Pak máte záruku, že se rozhodně nezmýlíte a pochutnáte si. Pozor si dejte na obvyklý  poplatek za servis v hodnotě 15%.

Noční život v Benátkách

Noční život v Benátkách sice je, ale pokud chcete flámovat, chce to plánovat trochu  v předstihu. V týdnu je tu totiž poměrně dost míst zavřených. Faktem ale je, že pokud si chcete jen posedět, i zde funguje spousta barů, které jsou otevřené do pozdních hodin. Nejrušnější noční život v Benátkách panuje v oblasti Campo Santa Margherita, v blízkosti University Ca’Foscari v Dorsoduro anebo v Erbaria na západní straně mostu Rialto. Pokud se však chcete skutečně pobavit, vydejte se jako místní lidé za zábavou na pevninu do Mestre (což je vlastně nejstarší část Benátek) anebo lodí do Lida.

Co si v Benátkách koupit na památku

Stejně jako v jiných italských městech, tak i tu najdete spoustu značkových obchodů. K skvělým suvenýrům z Benátek patří hlavně řemeslné výrobky ze zdejších dílen, ruční papír, šperky, kožené výrobky, těstoviny, karnevalové masky, sklo z Murana, krajka a sušenky z Burana a samozřejmě také stylové módní kousky.

Předchozí článekKam v Bratislavě – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?
Další článekKam na Sardinii – zajímavá místa a památky aneb co vidět a navštívit?