Kam ve Stuttgartu – zajímavá místa a památky k vidění

12048
Německé město Stuttgart | iloveotto/123RF.com
Německé město Stuttgart | iloveotto/123RF.com

Stuttgart, přestože je šestou největší metropolí v celém Německu, vyzařuje příjemnou atmosféru maloměsta. Vznikl v 10. století pod jménem Stutengarten, v českém překladu “kobylí zahrada”, a ačkoliv se jeho název postupem času změnil, symbol koně si zachoval až dodnes.

Stuttgart, automobilů ráj

Pokud zbožňujete kvalitní a rychlá auta, pak si se Stuttgartem pravděpodobně asociujete dva z neznámějších německých výrobců, Porsche a Mercedes-Benz, kteří zde také sídlí. A pro případ, že byste si znalosti z tohoto odvětví chtěli doplnit, zastavte se v Mercedes-Benz Museum, které vás, jako jediné na světě, provede celými 130 lety historie automobilního průmyslu.

Jestliže však upřednostňujete rychlost, spíše vás nadchne Porsche Museum. To, po vzoru Mercedes-Benz, prošlo kompletní renovací a dnes jeho expozici tvoří okolo osmdesáti automobilů, mezi nimiž můžete obdivovat i řadu vzácných vozů a historických modelů.

Do Stuttgartu za architektonickými skvosty

Stuttgartské zámky

Nezapomenutelný pohled na město a okolní nížiny si můžete vychutnat při návštěvě Schloss Solitude. Tento malebný zámek, pocházející z 18. století, se stal oblíbeným místem návštěv nejednoho panovníka. Navenek stavba nese prvky rokoka, ale jakmile vejdete dovnitř, nasajete jedinečnou klasicistní atmosféru.

Schloss Solitude ve Stuttgartu v Německu | robwilson39/123RF.com
Schloss Solitude ve Stuttgartu v Německu | robwilson39/123RF.com

Přesunete-li se do centra, rozhodně neminete Schlossplatz, nejrozlehlejší náměstí ve Stuttgartu a domov pro Neues Schloss, který patří mezi jedny z posledních postavených městských zámků v jižním Německu. Tato barokní stavba sloužila jako sídlo pro rod Wüttenbergů, jejichž území po spojení s Bádenskem vytvořilo spolkovou zemi, jejímž hlavním městem je právě Stuttgart.

Náměstí Schlossplatz a zámek Neues Schloss ve Stuttgartu | anweber/123RF.com
Náměstí Schlossplatz a zámek Neues Schloss ve Stuttgartu | anweber/123RF.com

Jestliže se odtud vydáte na jihozápad, přijdete na poněkud skromnější náměstí zvané Schillerplatz. Své jméno získalo z úcty k Friedrichu Schillerovi, který byl německým básníkem, filozofem, historikem a dramatikem. Tomuto náměstí velí Altes Schloss, neboli starý zámek, jenž byl postaven na ochranu kobylí zahrady a je starý jako samo město. Od roku 1862 se v něm nachází Landesmuseum Württemberg a v jeho kapli se dodnes konají mše.

Zámek Altes Schloss ve Stuttgartu | claudiodivizia/123RF.com
Zámek Altes Schloss ve Stuttgartu | claudiodivizia/123RF.com

Náboženské památky

Když už jsme u těch mší, nesmíme opomenout evangelicko-luteránský kostel Stiftskirche. Původně románská stavba, postavená na přelomu 10. a 11. století, byla postupem času doplněna o prvky gotiky a novogotiky. Ve zdejším podzemí byl pohřben luteránský protestant Johannes Brenz. Kopka byla později rozšířena a stala se místem posledního odpočinku pro všechny Württembergské panovníky.

Kostel Stiftskirche ve Stuttgartu | buschmen/123RF.com
Kostel Stiftskirche ve Stuttgartu | buschmen/123RF.com

Avšak vše má své výjimky. Ostatky většiny panovníků vládnoucích po přelomu 17. a 18. století byly přesunuty do Württemberg Mausoleum. Bylo postaveno na pokyn Viléma I. Württemberského po úmrtí jeho druhé ženy, Kateřiny Pavlovny. Tato pozoruhodná neoklasicistní stavba se tyčí na Württembergském kopci s rozhledem na místní vinice a řeku Neckar, jenž Stuttgartem protéká.

Württemberg Mausoleum ve Stuttgartu | stefaniemohrphotography/123RF.com
Württemberg Mausoleum ve Stuttgartu | stefaniemohrphotography/123RF.com

Pojďme se ale přesunout o pár stovek let dále, konkrétně do 20. století, kdy díky skupině německých umělců, architektů, designerů a řemeslníků došlo k architektonickému převratu. Výsledkem jejich práce je Weißenhofsiedlung, neboli sídliště Weissenhof, skládající se z jednadvaceti budov rozdělených do šedesáti bytů. Vedoucím projektu byl Ludwig Mies van der Rohe, autor několika moderních staveb, mezi které patří i slavná vila Tugendhat v Brně. Po náletech za druhé světové války se však dochovalo pouze jedenáct domů, ale i přesto jsou hodnotnou součástí světového dědictví UNESCO, jelikož daly průchod vývoji moderní architektury ve světovém měřítku.

Sídliště Weißenhofsiedlung ve Stuttgartu | claudiodivizia/123RF.com
Sídliště Weißenhofsiedlung ve Stuttgartu | claudiodivizia/123RF.com

Stuttgartská muzea a galerie

Německo, ať už v jakémkoli státním uspořádání, hrálo důležitou roli při většině historických událostí v Evropě a důkazy najdeme právě v muzeích. Expozice Haus der Geschichte Baden-Württemberg je zaměřená především na posledních 200 let historického vývoje spolkové země Bádensko-Württembersko. Poněkud odlišný přístup má tým pracovníků z Linden Museum, jehož členové se řídí mottem: “Věříme, že všechny kultury mají stejnou hodnotu.”. Není tedy divu, že zde najdeme kulturní perly z celého světa, včetně jižní Asie, severní a jižní Ameriky nebo například i z Oceánie.

Staatsgalerie sdružuje dvě samostatné umělecké galerie. Sbírka Alte Staatsgalerie obsahuje díla významných umělců z časového období od začátku 14. až do konce 20. století. S nástupem nových uměleckých směrů však nebyly její prostory dostačující, což zapříčinilo vznik Neue Staatsgalerie. Ta se nachází v nové, moderní budově a najdeme v ní tvorbu představitelů moderního umění, jako například Pabla Picassa nebo Oskara Schlemmera, působících převážně ve 20. a 21. století.

Budova Neue Staatsgalerie ve Stuttgartu | claudiodivizia/123RF.com
Budova Neue Staatsgalerie ve Stuttgartu | claudiodivizia/123RF.com

Zábavnější stránka Stuttgartu

Opravdu kolosální výhled na Stuttgart a jeho okolí vám poskytne Fernsehturm Stuttgart, česky Stuttgartská televizní věž. Jedná se o první betonovou televizní věž na světě. Má čtyři vyhlídková patra s tím, že to nejvýše položené se nachází ve výšce 148 metrů nad zemí.

Stuttgartská televizní věž | markusgann/123RF.com
Stuttgartská televizní věž | markusgann/123RF.com

Při návštěvě tohoto města nesmíte vynechat botanicko-zoologickou zahradu v prostorách, dříve rekreačního, zámku Wilhelma. Tato zoo je druhou nejpestřejší v celém Německu. Na zhruba třiceti hektarech na vás čeká 1 200 zvířecích druhů a téměř 6 000 odrůd rostlin. To a nesčetné množství okouzlujících scenérií, které park nabízí, ve vás zaručeně zanechá spoustu báječných vzpomínek.

Vzhledem k recenzím návštěvníků působí Stuttgart, stejně jako jeho obyvatelé, velmi milým a přátelským dojmem. Pokud si chcete procvičit vaše znalosti němčiny, mohl by vás zmást švábský dialekt, který je pro zdejší obyvatele docela typický. Ale nebojte se, na turisty jsou zvyklí a svou komunikaci vašim znalostem bez problému přizpůsobí, a vy si tak budete moci užít pestrou dovolenou naplněnou jedinečnými zážitky.

Předchozí článekZajímavosti České republiky – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti v Argentině – památky a zajímavá místa k navštívení