Zajímavosti na Bahamách – památky a zajímavá místa k navštívení

7736
Karibská pláž na Bahamách | shalamov/123RF.com
Karibská pláž na Bahamách | shalamov/123RF.com

Sníte o dokonalé pláži s prachovým pískem, jež omývá tyrkysově modré moře? Tak to nejspíše sníte o Bahamách. Bahamy jsou ostrovy Karibiku, a to i přes tu skutečnost, že se nachází v Atlantiku. Jde o místo, které milují lidé po celém světě. Nabízí neuvěřitelné množství možností skvělého koupání.

Samotné Bahamy jsou pak synonymem slova ráj. Tuto skutečnost ostatně potvrzují miliony turistů z celého světa, kteří zde stráví v průběhu roku svou dovolenou. Bahamy jsou jako korálky v perlovém náhrdelníku. Táhnou se od bodu umístěného 300 kilometrů jihovýchodně od Miami až do míst položených 500 mil jižněji v Karibském moři.  

Zajímavosti o Bahamách

  • Název souostroví Bahamy pochází od “baja mar”, což v češtině znamená mělké moře.
  • Ačkoli jsou nezávislým státem, anglická královna je stále hlavou státu.
  • Bahamský dolar se rovná americkému dolaru a tak tu můžete platit i jimi.
  • Bahamské autobusy jsou jako velké taxi, takže mají podobu malých dodávek.
  • Na Bahamách jí nejraději mušle. Ostatně jejími farmami jsou Bahamy rovněž proslulé.
  • Bahamy se skládá z celkem 2400 cays (korálových útesů) a 700 ostrovů, z nichž je pouze 30 obydlených. Nejvíce obydleným bahamským ostrovem je New Providence, kde se ostatně nachází i hlavní město Baham Nassau.
  • Bahamy jsou známé pro rum. Ten však byl ve skutečnosti vynalezen před tisíci lety na pomezí Indie a Číny.
  • Bahamy mají nejčistší vodu na světě s viditelností až do hloubky 61 metrů.

Zajímavá místa a památky na Bahamách

Nassau

Hotel Atlantis na Paradise Island v Nassau | worachatsodsri/123RF.com
Hotel Atlantis na Paradise Island v Nassau | worachatsodsri/123RF.com

Nassau je hlavním i největším městem celého souostroví. Žije zde ⅔ bahamských obyvatel. Město je známé pro svou malebnou směsici koloniální architektury a nádherný přístav. Turisty Nassau láká možnostmi nakupování, muzei, restauracemi i krásnými plážemi, zejména Cable Beach. Nachází se tu i zcela unikátní muzeum pirátství. Jen 5 kilometrů od Nassau se na Paradise Island nachází jeden z nejdražších hotelů světa – Atlantis. Jeho součástí je i volně přístupný Aquaventure Waterpark s ohromnými bazény a tobogány.

Exuma

Krásné tropické pláže v oblasti Exuma na Bahamách | shalamov/123RF.com
Krásné tropické pláže v oblasti Exuma na Bahamách | shalamov/123RF.com

Na východním okraji Baham se nachází Exuma Cays Land and Sea Park, první národní park na Bahamách i svého druhu na světě, který má za sebou již padesátiletou historii. Oblast je oblíbená mezi potápěči a šnorchlaři, skvěle vidět tu je totiž až do hloubky 30 metrů, což umožňuje sledování hojného podmořského života. Jde o tak úchvatné místo, že si ho oblíbily i hvězdy filmu, jako Johnny Depp nebo třeba David Copperfield, kteří zde mají svá sídla.

Eleuthera

Pláž na ostrově Eleuthera na Bahamách | studiobarcelona/123RF.com
Pláž na ostrově Eleuthera na Bahamách | studiobarcelona/123RF.com

Pokud nestojíte o záplavu turistů z celého světa, ale chcete prožít poklidnou dovolenou, doporučujeme vám navštívit ostrov Eleuthera, kde najdete tu desítky krásných pláží a jedno z nejznámějších míst k potápění – Current Cut, které umožňuje pozorovat rejnoky, žraloky Mako a útesové ryby.

Harbour Island

Ostrov Harbour Island se nachází na severovýchodě od jeho starší sestry Eleuthery. Je to jedna z nejstarších osad na Bahamách a nacházel se tu první bahamský parlament. Ostrov je známý pro své růžové písčité pláže a záplavu špičkových rekreačních středisek. Lidé zde s velkou oblibou jezdí v golfových vozících. Jde o ideální místo pro potápění, šnorchlování, rybaření i odpočinku na pláži.

Grand Bahama

Město Freeport na Grand Bahama | jcpjr/123RF.com
Město Freeport na Grand Bahama | jcpjr/123RF.com

Grand Bahama patří k nejsevernějším bahamským ostrovům. Hlavním městem ostrova je Freeport, druhé největší město na Bahamách. I když je i toto velké turistické centrum, přeci jen se tu na rozdíl od Nassau, máte šanci vyhnout davům. Ostrov je znám i proto, že se tu nachází jeden z nejdelších podvodních jeskynních systémů, Národní park Lucayan. Prozatím bylo zmapováno na 6 mil jeskyní.

Andros Island

Největším ostrovem Baham je Andros, který se zároveň může pochlubit i velice výjimečným přírodním prostředím. Ostrov má tvar prstenu a vyznačuje se třetí nejvyšší koncentraci otvorů plné sladkovodní vody na světě a podvodních jeskyní, pro něž je vyhledávanou destinací potápěči. Místo oplývá i krásnou přírodou, pestrým ptačím životem, mangrovými bažinami a lesy. Nachází se tu rovněž i naprosto jedinečná továrna specializující se na výrobu batikovaných pestrobarevných textilií s odvážnými bahamskými motivy. A kromě toho všeho se jedná i o hlavní město muškaření na světě. Ostrov je od sousedního ostrova New Providence oddělen hlubokým příkopem zvaným “TOTO”, čili Tongue of the ocean. Příkop má tvar písmene “U” a je vyhledávaný odvážnými potápěči.

Bimini

Bimini leží nejblíže Spojeným státům. Nachází se pouze 88 kilometrů východně od Miami na Floridě. Ve skutečnosti nejde pouze o jeden ostrov, ale o jejich shluk, jejíž součástí je i četné Cays. Pravidelně se tu konají velké turnaje v rybolovu. Mimo to se jedná i oblíbené místo pro potápění a šnorchlování. Sledovat tu můžete i delfíny. K největším atrakcím tu patří “Duhový útes”, útes Vítězství a vrak lodě Sapona. Ostrov inspiroval Hemingwaye k napsání knihy Stařec a moře.

Long Island

Jedním z nejkrásnějších ostrovů na Bahamách je Long Island, který leží tak trochu bokem mimo vyšlapané cesty. Ostrov je pouze 7 kilometrů široký a 130 kilometrů dlouhý. Je to ráj pro rybaření, potápění i koupání. Zdejší pláže se mohou krásnou bílou a růžovou barvou. Nachází se tu i nejhlubší mořský závrt (mořská jeskyně) na světě, Blue Hole, která je hluboká 202 metrů.

Bahamy jsou prostě ideálním místem pro aktivní i poklidnou dovolenou. Místo oplývá těmi nejkrásnějšími plážemi na světě, které nabízí skvělé podmínky pro potápění, šnorchlování i plachtění. Jednotlivé ostrovy vás okouzlí svými zajímavými přírodními, historickými a kulturními památkami. Zdejší lidé jsou velice přívětiví, pohostinní a mají ohromný smysl pro humor. Není proto divu, že pro mnoho lidí je dovolená na Bahamách splněným snem.

Předchozí článekZajímavosti v Číně – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti České republiky – zajímavá místa a památky k vidění