Kam v Olomouci – zajímavá místa a památky k vidění

37239
Horní náměstí v Olomouci | forance/123RF.com
Horní náměstí v Olomouci | forance/123RF.com

Česká republika to není jenom Praha, i v jiných částech naší země se nachází krásná místa, která stojí za poznání. Jedním z takových je kupříkladu Olomouc. Je hodně přívlastků, které bychom mohli k Olomouci přiřadit, je to „Perla Moravy„, univerzitní město, srdce úrodné Hané, duchovní metropole, město plné památek, živé město nejen ve dne, ale i v noci, město mladých…

V Olomouci se navíc nachází druhá největší a druhá nejstarší historická památková zóna v České republice.  Tuto skutečnost ostatně ocenilo i UNESCO. Olomouc tedy rozhodně stojí za návštěvu!

Zajímavá místa a památky v Olomouci

  • Ve středu města se nachází tzv. Horní náměstí, nejstarší náměstí ve městě, na němž stojí Sloup Nejsvětější Trojice, jedna z největších volně stojících barokních soch ve střední Evropě. Jde o památku, která se nachází i na seznamu UNESCO.
Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci | kaetana/123RF.com
Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci | kaetana/123RF.com
  • Sloup stojí naproti radnici, dominantě celého náměstí, jehož součástí je rovněž i originální orloj inspirovaný sovětskou érou. Dílo je z roku 1950 a zobrazuje stavitele, zemědělce a dělníky. Hodiny se rozhýbou jednou denně, přesně o pravém poledni.
Radnice s Orlojem v Olomouci | adwo123/123RF.com
Radnice s Orlojem v Olomouci | adwo123/123RF.com
  • Na náměstí se nachází hned několik kašen, tou největší v celém městě je Caesarova kašna, která líčí legendární založení města, v němž měl prsty Gaius Julius Caesar.
Caesarova kašna v Olomouci | milangonda/123RF.com
Caesarova kašna v Olomouci | milangonda/123RF.com
  • Po celém městě najdete ohromné množství náboženských staveb, ať už se jedná o kostely, katedrály nebo kláštery. K největším církevním olomouckým památkám patří katedrála Svatého Václava, velkolepá památka podobná pražské katedrále svatého Víta. Opomenout byste však neměli ani nevšední kostel Svatého Mořice, barokní perlu kostel Svatého Michaela (nejkrásnější barokní kostel ve střední Evropě) a kapli svatého Jana Sarkandra.
Katedrála svatého Václava v Olomouci | forance/123RF.com
Katedrála svatého Václava v Olomouci | forance/123RF.com
  • Pokud chcete poznat historii Olomouce více do hloubky, doporučujeme vám navštívit zdejší Olomoucký hrad, v němž se nachází Arcidiecézní muzeum. Exponáty tu dosahují historie hluboké téměř 6000 let.
  • Další naprosto výjimečnou památkou je dnešní Vojenská nemocnice Olomouc, původně Klášterní Hradisko, jedna z nevýznamnějších památek Olomouce. Jde vůbec o nejstarší klášter na Moravě, který se nachází pouze 20 minut od katedrály Svatého Václava. Pokud si chcete památku prohlédnout, musíte přijít ve čtvrtek, kdy se konají prohlídky.
  • Jen kousek za městem se nachází Bazilika na Svatém kopečku, jedna z nejoblíbenějších poutních míst v celé střední Evropě, které navštívil i Jan Pavel II.
Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém kopečku | forance/123RF.com
Bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém kopečku | forance/123RF.com
  • Kousek opodál se nachází krásná Zoologická zahrada, která děti i dospělé.

Na čem si tu pochutnat?

Olomouc se nachází v centru Hané, lokalitě, která vyniká vynikající tradiční kuchyní. Lokální specialitou jsou Olomoucké tvarůžky, ale i sýr Gran Moravia. Tvarůžky jsou součástí celé řady regionálních pokrmů. K vyhlášeným pochoutkám tu patří i tradiční Hanácká česnečka nebo také Loštická česnečka (která obsahuje tvarůžky). Tradiční a velmi oblíbenou lokální polévkou z tvarůžků je i syrnice. Kromě těchto pokrmů se zde hojně konzumuje vepřové maso, slanina, bramborové šišky, hanácké zelí, které je kyselé, vylepšené slaninou, cibulí a jablky a zahuštěné moukou nebo brambory. Zapomenout nesmíme ani na zabíjačkové pochoutky, jimž vévodí tlačenka a skutečnou chloubou zdejší kuchyně jsou omáčky, a to zejména ta černá (z černého piva, rozinek, ořechů, perníku, bezinkových povidel a sušených švestek) a bílá (smetanová s křenem). K hovězímu masu se pak podávaly omáčky cibulové, česnekové, jablkové, okurkové a houbové. Co se týká pití je vhodné okusit starorežnou, slivovici, borovičku, pivo ze zdejšího pivovaru anebo regionální víno a jako dezert je tu podáván Hanácký koblížek, hruškové vdolky, pukáče, Hanácké prsty, Hanácký tróč nebo koláče s drobenkou.

Kam v Olomouci vyrazit za nákupy

V nákupní pasáži Galerie Moritz najdete spoustu obchodů, butiky i zábavu. V Galerii Šantovka v historickém centru města najdete obchody s designem, bytovými doplňky, domácími potřebami, elektronikou, ale i s restauracemi a kavárnami. Obchodní centrum Haná je běžné centrum s obchody každodenní potřeby. Ve městě samotném pak najdete spoustu malých obchodů, v nichž můžete zakoupit něco zajímavého.

Noční život v Olomouci

Olomouc je živé a činorodé město plné mladých lidí, hudebních klubů, barů, diskoték, kaváren, kin a sportovišť. Bavit se tu tak můžete až do časného rána. Pokud nechcete tancovat nebo jít na koncert, zkuste některou z hospod, pivovarů nebo vinných sklepů.

Předchozí článekKam se vydat v Brně – co zažít a vidět?
Další článekZajímavá místa a památky v Belmopanu