Zajímavosti na Slovensku – památky a zajímavá místa k navštívení

0
18644

Za krásnými místy nemusíme cestovat přes půl světa. Najdeme je totiž i u našich sousedů. Slovensko je toho jasným důkazem.

Na Slovensku můžete obdivovat krásnou přírodu, malebné horské vesničky a samozřejmě také hezká města plná zajímavých historických památek. Zasloužený odpočinek si můžete dopřát v některém z termálních koupališť, kterých se na Slovensku nachází hned několik. Na Slovensku se nacházejí také krásná a turisty velmi vyhledávaná pohoří. Snad nejznámějším z nich jsou Vysoké Tatry, které jsou spolu s Alpami jedinými středoevropskými velehorami. Mezi další oblíbená pohoří patří například Nízké Tatry či Velká Fatra. Slovenské hory jsou ideálním místem pro trávení letní i zimní dovolené, protože tam, kde se v létě můžete věnovat příjemné vysokohorské turistice, v zimě naleznete ideální lyžařské podmínky. Během pobytu v horách budete obklopeni nádhernou přírodou, která je domovem řady zvířat, včetně turisty i místními obávaného Medvěda hnědého. Po odpočinkovém pobytu v horách se můžete vrátit zpět do civilizace a navštívit některé ze slovenských měst či krásných hradů a zámků. Pojďte společně s námi poznat alespoň některé z krás našeho nejbližšího souseda, fascinujícího Slovenska.

Zajímavosti o Slovensku

  • Rodiče slavného Andyho Warhola pocházeli právě ze Slovenska – do USA emigrovali počátkem 20. století.
  • Nejmenší slovenskou obcí je vesnička Príkra, která měla koncem roku 2015 jen sedm stálých obyvatel.
  • Na území Slovenska se nachází více než 4000 různě velkých jeskyní, některé z nich jsou dokonce zapsány na seznamu UNESCO – veřejnosti je přístupno jen 12 z nich.

Zajímavá místa a památky na Slovensku

Vysoké Tatry (High Tatras)

Vysoké Tatry jsou krásným a velmi vyhledávaným pohořím s různě náročnými turistickými trasami vedoucími k jedinečným přírodním úkazům. Vystoupat zde můžete mimo jiné na nejvyšší horu Slovenské republiky, Gerlachovský štít tyčící se do výšky 2655 metrů. Ve Vysokých Tatrách se nachází i nejvyšší  slovenský vodopád, vodopád Kmeťov (Kmeťov waterfall) vysoký 80 metrů. Kromě toho zde najdete také několik jeskyní, například Važeckou (Važecká Cave) či Belianskou (Belianska Cave), úchvatných horských ples, včetně známého Štrbského plesa, a v neposlední řadě i množství malebných horských chat sloužících k příjemnému odpočinku po náročném dni.

Slovenský ráj (Slovak Paradise National Park)

Jedinečný národní park, který byl vyhlášen v roce 1988 a který dnes rovněž patří mezi velmi vyhledávané slovenské turistické atrakce. Slovenský ráj je doslova protkán řekami a potoky, které zde vytvořily fascinující rokle a vodopády. Ty dnes můžete překonat po takzvaných ferátách, tedy cestičkách zajištěných lany, žebříky a dalšími pomůckami. Stejně jako ve Vysokých Tatrách můžete i zde najít několik tajemných jeskyní a dalších krasových jevů.

Demänovské jeskyně (Demänovská Caves)

Mezi nejznámější ze slovenských jeskyní patří jeskyně nacházející se v Demänovské dolině. Toto údolí ležící v blízkosti obce Liptovský Mikuláš v pohoří Nízké Tatry ve svém nitru ukrývá hned dvě celosvětově známé jeskyně – Demänovskou jeskyni svobody (Demänovská Cave of Liberty) a Demänovskou ledovou jeskyni (Demänovská Ice Cave), které společně tvoří nejdelší jeskynní systém v zemi.

První ze zmíněných jeskyní se pyšní ještě jedním prvenstvím. Je totiž nejnavštěvovanější jeskyní celého Slovenska. A určitě se není čemu divit. Jeskyně se pyšní jedinečnou výzdobou v podobě barevných krápníkových útvarů a najdete zde také několik fascinujících podzemních jezírek. Neméně zajímavá je však i druhá zmiňovaná jeskyně, ve které lze celoročně pozorovat úchvatnou ledovou výplň vytvářející nejrůznější obrazce.

Bojnický zámek (Bojnice Castle)

Bojnický zámek nacházející se ve slovenském městě Bojnice je považován za nejkrásnější zámek na Slovensku a jeden z nejkrásnějších zámků v celé Střední Evropě. Aby také ne. Vždyť architekt, jenž zámek navrhoval, se nechal inspirovat nádhernými zámky na Loiře. V areálu zámku můžete obdivovat mimo jiné i zajímavou jeskyni či nejstarší zoologickou zahradu v zemi. V blízkosti poté naleznete také jedny z mnoha slovenských termálních lázní. Pokud máte dojem, že jste již zámek někde viděli, určitě se nepletete. Právě zde se totiž natáčela oblíbená pohádka Šíleně smutná princezna.

Spišský hrad (Spiš Castle)

Když už jsme u těch nej, neměli bychom vynechat ani Spišský hrad. Ten je totiž největším hradem na Slovensku. Hrad pocházející z přelomu 11. a 12. století se rozkládá na ploše o rozloze úctyhodných čtyř hektarů, což z něj rovněž činí jeden z nejrozsáhlejších hradních komplexů střední Evropy. Hrad byl díky svému významu zařazen na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V bezprostřední blízkosti hradu se nachází další z významných míst, skalní město Dreveník.

Havránok

Pokud jste milovníky putování po stopách dávné minulosti, určitě byste neměli vynechat návštěvu archeoskanzenu Havránok. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v zemi, protože právě zde byla nalezena řada železných a bronzových předmětu i pozůstatků hradeb. Odborníci se shodují, že některé z nálezů lze datovat do období mladší doby kamenné, jiné údajně dokazují keltskou přítomnost na Slovensku.

Hodinová věž v Banské Bystrici (Banska Bystrica Clock tower)

Velmi zajímavým architektonickým úkazem je hodinová věž nacházející se ve městě Banská Bystrica. Tato věž pocházející ze 16. století se během své existence naklonila o téměř 70 cm a nyní je známá pod přezdívkou “šikmá věž”. Další odklon byl technologicky zastaven a dnes je věž využívána jako rozhledna nabízející jedinečný výhled na město i jeho hornaté okolí.

Co navštívit v hlavním městě Bratislavě

  1. Hrad Devín (Devín Castle) – zřícenina původně gotického hradu, která se tyčí nad městskou částí Devín. Hrad se pyšní velmi bohatou minulostí, jedná se o jeden z nejstarších slovenských hradů. Během výzkumných prací zde byly objeveny pozůstatky římských staveb. Hrad je obestřen tajemstvím a váže se k němu množství pověstí a navíc je z něho krásný výhled na soutok Dunaje a Moravy.
  2. Kostel sv. Alžběty Uherské (Church of St. Elizabeth) – modrý secesní kostel nacházející se v historické části Bratislavy. Kostel byl postaven počátkem 20. století a je zároveň mauzoleem svaté Alžběty Durynské.
  3. Most Slovenského národního povstání (Slovak National Uprising Bridge) – most dlouhý 431 metrů, který spojuje centrum Bratislavy se sídlištěm Petržalka. Jedná se o první asymetrický lanový most na Slovensku, který se stal dominantou celé Bratislavy. Nachází se zde vyhlídková věž, v níž je ve výšce 80 metrů umístěna restaurace tvarem připomínající létající talíř UFO.

Slovensko je krásnou zemí, která může svými přírodními i dalšími krásami směle konkurovat světově vyhledávaným turistickým cílům. My navíc máme tyto krásy doslova na dosah. Slovensko je našim nejbližším sousedem, a to nejen z hlediska vzdálenosti, ale také co se kulturního prostředí týče. Při návštěvě Slovenska nepotřebujete znát cizí jazyk a není nutné se ani seznamovat s novými doporučeními a nařízeními. Vše zde plyne jako u nás, a tak si občas možná ani neuvědomíte, že jste vstoupili do “cizí země”. Jediné, co musíte před cestou udělat jiného, je vyměnit si koruny za Eura a připravit se na nezapomenutelný zážitek.

Přidat komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here