Město Kutná Hora – zajímavosti, památky a zajímavá místa v okolí

10447

Kutná Hora je městem, které má velmi bohatou historii a je spojeno zejména s těžbou stříbra, která zde probíhala již minimálně od 10. století, kdy se zde dokonce začaly razit stříbrné denáry. Ve 13. století pak město a okolí podle odhadů produkovalo neuvěřitelnou třetinu veškeré vytěžené stříbrné rudy v Evropě.

V současnosti je toto město významnou kulturní a historickou lokalitou a velice oblíbenou turistickou destinací. Význam si udrželo i přesto, že dnes jde o poměrně malé sídlo s cca 20 tisíci obyvateli. Průmyslově už dnes Kutná Hora není tak významná, jelikož zásoby stříbra došly již na počátku 18. století. Je zde však významný pivovar a slévárna.

Kutná Hora, ač malá rozlohou, nabízí skutečně obdivuhodné množství historických a kulturních pamětihodností, z nichž některé jsou dokonce zapsány na seznamu UNESCO – konkrétně se jedná o městské historické jádro a také dva kostely (Kostel Nanebevzetí Panny Marie a Kostel svaté Barbory).

Nejvýznamnější historické a architektonické pamětihodnosti města

  • Chrám sv. Barbory – tento skvostný chrám, jehož výstavba začala již v roce 1388, se tyčí nad údolím řeky Vrchlice a je po pražské katedrále svatého Víta největší stavbou tohoto druhu u nás. Projekt nemá na svědomí nikdo jiný než náš nejslavnější středověký architekt Petr Parléř. Poblíž leží také kaple Božího těla a Galerie středočeského kraje v bývalé jezuitské koleji.
  • Kutnohorská kostnice – pravděpodobně nejnavštěvovanější památku města dnes představuje Kostnice, která je „dekorovaná“ tisícovkami lidských kostí. Tato poněkud morbidní, ale zajisté fascinující podzemní kaple se nachází v Sedlci, kde najdeme také zmíněný Kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož vznik sahá až do poloviny 12. století.
  • Hrádek – v této gotické tvrzi přestavěné na přelomu 15. a 16. století na palác můžete dnes nalézt České muzeum stříbra se stálou expozicí a také možností prohlídky středověkých dolů.
  • Vlašský dvůr – tento kdysi královský palác, ve kterém se razily středověké pražské groše, byl postaven ve 13. století a patří k největším kulturním a architektonickým klenotům města. Prohlédnout si zde můžete dvě expozice – Královskou mincovnu a Královský palác.
  • Morový sloup – tato pozdně barokní památka vznikla mezi lety 1713 až 1715 jako upomínka na krutá morová léta, patří mezi zásadní dominanty Kutné Hory a naleznete jej v historickém jádru města.
  • Kamenná kašna – tuto gotickou památku si můžete prohlédnout na Rejskově náměstí. V pozdním středověku sloužila jako rezervoár pitné vody pro obyvatele, do nějž byla voda přiváděna ze vzdálenosti 2,5 km pomocí dřevěného potrubí. Jako zdroj sloužil pramen svatého Vojtěcha u Bylan.
  • Kostel sv. Jakuba – v samotném středu historické části města se nachází tento 85 m vysoký kostel, který je nejstarším svatostánkem města. Slouží jako významný orientační bod a do ostatních chrámů ve městě je to odsud vždy přibližně stejně daleko.
  • Za návštěvu stojí rozhodně také poměrně atypický a „mladý“ kostel sv. Jana Nepomuckého, kostel Nejsvětější Trojice nebo kostel Matky Boží.

Přírodní památky a jiné zajímavosti

Kutná Hora byla sice zejména průmyslovým centrem, ale duchovními památkami jen hýří, přesto může město nabídnout i další zajímavosti než jen chrámy a kostely. Pokud dáváte přednost procházkám v přírodě, zajímat by vás mohla geologická expozice v bývalém lomu Čížkova skála za městem.

Pokud si chcete mít nejvýznamnější památky města jako na dlani, vydejte se proti proudu říčky Vrchlice na „Královskou procházku“. Tato turistická stezka vám poskytne nádherné výhledy Chrám sv. Barbory, Hrádek, Vlašský dvůr i kostel sv. Jakuba a další klenoty Kutné Hory.

Ještě dokonalejší rozhled se vám pak naskytne, pokud se vypravíte do Kaňkovského lesa navštívit 30 metrů vysokou rozhlednu Kaňk. Zde si můžete vychutnat pohled na panorama Kutné Hory – starého a velmi významného města přeplněného nádhernými historickými památkami, které je i dnes obestřeno jedinečnou atmosférou.

Předchozí článekTel Aviv: Bílé město, které v noci hýří všemi barvami
Další článekZajímavosti ve Středoafrické republice – zajímavá místa a památky k vidění