Zajímavosti Afghánistánu – zajímavá místa a památky k vidění

9120
Krajina v Afghánistánu | michalknitl/123RF.com
Krajina v Afghánistánu | michalknitl/123RF.com

Pokud se řekne Afghánistán, jen málokoho by napadlo ve spojitosti s touto zemí něco pěkného. Velká většina si Afghánistán pojí pouze s válkou, chudobou, terorismem a Tálibánem. A přitom ještě v sedmdesátých letech minulého století byl Afghánistán velmi oblíbenou a vyhledávanou turistickou destinací. Jenomže vše tehdy změnila válka mezi Ruskem a USA. Od té doby to v zemi šlo bohužel z kopce, i když místní lidé stále doufají, že až se situace v zemi konečně zklidní, cestovní ruch se opět do země navrátí.

Bohužel v Afghánistánu stále ještě není zcela bezpečno a odbočit bokem mimo vyšlapanou a dobře ověřenou cestu, je velmi riskantní, protože území je hojně poseté minami. Je to škoda, protože Afghánistán je naprosto jedinečným místem na světě, které si získá vaše srdce. Situace se pro turisty rok od roku zlepšuje. Místní se snaží odklidit pozůstatky z války a opět se otvírají světu.

Zajímavosti a fakta o Afghánistánu

  • I když je zde přístup k elektřině vůbec nejhorší na celém světě, pokrytí mobilní sítí je zde takřka na 90% území.
  • Poezie hraje v kultuře Afghánců nesmírně důležitou roli. Každý čtvrtek večer se schází ve městě Herát a přednáší zde staré i zcela nové básně.
  • Nový rok v Afghánistánu se slaví až 21. 3., což je v reálu první jarní den.
  • Afghánistán je vnitrozemský stát, který sousedí s Íránem, Pákistánem, Uzbekistánem, Turkmenistánem, Tádžikistánem a Čínou.
  • Afghánskou národní hrou je Buzkashi. Sport, při němž se dva týmy hráčů snaží při jízdě na koni chytit kozu.
  • 19. srpna slaví své osamostatnění.
  • Je paradox, že země je tak chudá, když na přírodní zdroje je země tak bohatá. Nachází se tu stříbro, zinek, zlato, měď, železná ruda, ropa, zemní plyn, drahokamy i polodrahokamy a nutno říct, že to není ještě vše, čím tahle země oplývá.

Zajímavá místa a památky v Afghánistánu

Darul Aman Palace

Darul Aman Palace v Kábulu v Afghánistánu | muchl8ter/123RF.com
Darul Aman Palace v Kábulu v Afghánistánu | muchl8ter/123RF.com

Nejvíce ikonickou památkou v Afghánistánu je Darul Aman Palace (dřívější sídlo Ministerstva obrany), který se nachází asi 10 kilometrů od Kábulu. Oficiálně je tento palác veřejnosti uzavřen a nedostanete se tam ani v rámci nějakého organizovaného zájezdu, pokud však budete mít štěstí, stráže vám umožní jít dovnitř za nějaký menší úplatek. Nutno však upozornit, že se jedná o hodně zpustošené místo. Díky válce se stalo, že se jedná o jedno z nejznámějších válečných ruin na světě, které odráží bohatou historii Afghánistánu.

Minaret Jam

Jedinečnou stavbou z 12. století je Minaret Jam v Ghóru, který patří k nejmonumentálnějším památkám nejen v Afghánistánu, ale v celé Asii. Minaret, hrdě se tyčící do 65 metrové výšky, je druhým nejvyšším minaretem na světě. Najdete jej v údolí, kde se střetávají řeky Hari-Rud a Jam.

Kábul

Pohled na město Kábul v Afghánistánu | pursche/123RF.com
Pohled na město Kábul v Afghánistánu | pursche/123RF.com

Hlavním a zároveň i největším městem v Afghánistánu je Kábul. Město, které tu existuje víc než 3500 let. Ve městě se nachází hned několik atraktivních míst, k nimž patří např. zahrady Babur, Afghánské národní muzeum, mešita Shah-Do Shamshira, pevnost Tamini a také i mešita Rahman, která byla postavena teprve v roce 2012 v tradičním islámském stylu.

Balch

V severním Afghánistánu se nalézá jedno z nejstarších měst na světě Balch, které je známé v arabském světě i jako “Matka měst”. Město leží na hedvábné stezce a bylo velmi mocně ovlivněno buddhistickou kulturou. Proto se tu nachází spousta ruin buddhistických budov i opevnění s prvky staré asijské kultury. Pěkná je tu i Masjid Sabz, zelená nádherně zdobená mešita, která patří k ohroženým kulturním památkám země.

The Blue Mosque (Shrine of Ali)

Mešitu Shrine of Ali najdete ve městě Mazar-i-Sharif v provincii Balch a je známá jako Modrá Mešita. Jde o pozoruhodný klenot islámské architektury. Udává se, že je tu pohřben Hazrat Ali, bratranec proroka Mohameda. Ročně toto místo navštíví ohromné množství turistů.

Kandahár (Kandahar)

Město Khandahar v Afghánistánu | muchl8ter/123RF.com
Město Khandahar v Afghánistánu | muchl8ter/123RF.com

Město Kandahár vystavěl v roce 329 před naším letopočtem Alexandr Veliký. Toto druhé největší afghánské město představuje rovněž i jedno z nejstarších známých lidských společenství, které je spojeno i s velmi složitou historií a kulturou. Jednou z nejzajímavějších zdejších míst je mešita označována za “srdce Afghánistánu”. Jde o nejposvátnější místo v zemi ukrývající plášť proroka Mohameda, i proto mešita nese jméno “Mešita pláště proroka Mohameda” (Shrine of the Cloak).

Herát (Herat)

Citadela ve městě Herat v Afghánistánu | pursche/123RF.com
Citadela ve městě Herat v Afghánistánu | pursche/123RF.com

Herát je dalším velmi starobylým městem v západním Afghánistánu, které se může pochlubit několika ruinami i historickými památkami, jako mauzoleum královny Goharshad nebo také Citadela Herat. Stojí zde i Páteční mešita, kterou začali stavět již 1200 let před naším letopočtem. Celý komplex této mešity se snaží do dnešních dnů stále uchovávat původní dekorace, i když většina dekorací byla přeci jen vyměněna za novější výtvory.

Bamiyan

Jeskyně u afgánského města Bamiyan | pursche/123RF.com
Jeskyně u afgánského města Bamiyan | pursche/123RF.com

V centru Afghánistánu se nachází Bamiyan, jedno z posledních měst, kde stále dominuje buddhismus. I když archeologové tu nalézají turecké, perské, indické i čínské památky. Město proslulo svou obří sochou Buddhy, ta však byla bohužel zničena v roce 2001, Ve zdejších jeskyních jsou nástěnné malby z 5. a 9. století a další obří socha “Ležící Buddha”.

Bagram

Bagram v minulosti měla dost důležitou roli na Hedvábné stezce. V okolí města se nachází ohromné množství památek z doby helénistické, arabské i indické. K vidění tu je tu i zcela výjimečné řecko-buddhistické umění, typické pro celou Střední Asii.

Jalalabad

Jalalabad je považováno za nejkrásnější město Afghánistánu. Je tomu tak díky velkému množství zeleně a zdrojů vody v okolí. Krásná je i zdejší architektura. Kdysi tu sídlil Ahmad Shah Durrani, zakladatel moderního Afghánistánu. K největším místním památkám patří mauzoleum krále Amanulláha, univerzita Nangarhár a mešity.

Údolí Pandžšír (Panjshir Valley)

Pohled na afghánské údolí Panjshir | pursche/123RF.com
Pohled na afghánské údolí Panjshir | pursche/123RF.com

Údolí Pandžšír je vůbec první afghánskou turistickou destinací, kterou mají místní dodnes v oblibě. Místo se nachází blízko Kábulu a pyšní se velkými přírodními krásami. V údolí si ti nejbohatší z Afghánců postavili rekreační domy. Místo je zajímavé i tím, že se zde odehrálo několik bitev, což do dnešních dnů upomínají torza ruských tanků.

Salangský průsmyk (Salang Pass)

Salangský průsmyk představuje dnes jeden z nejdůležitějších, nejrušnějších a nejriskantnějších dopravních tepen, spojující Afghánistán a Parván. Jde o horský průsmyk, který byl dějištěm i mnoha tragédií. Drsné místo však oplývá i velkou nevšední krásou. Tvoří totiž součást vysoké pohoří Hindúkuš, jež skýtá nádherné scenérie.

Shahr-e Zuhak

Shahr-e Zuhak, Sahr-i-Zahak, The Red City, čili Červené město, to všechno jsou označení zcela jedinečného afghánského místa, velmi starého města, ležícího jen 17 kilometrů od Bamiyanu, jehož největší chloubou je zdejší citadela, která je prý vůbec tou nejhezčí v celém Afghánistánu. Vyznačuje se tím, že stojí na útesu nad řekami Bamiyan a Kala, nemá žádné dveře, a proto, pokud se chcete dostat dovnitř, nezbývá vám nic jiného, než abyste k tomu užili žebříku anebo lana. Celé město je vystavěno z červeného bláta.

Afghánistán je země plná překvapení. I v těch klidnějších momentech dokáže cestovateli vyrazit dech. Ten, kdo však tuto zemi navštíví, má již jednou pro vždy změněnou perspektivu. Přejme si, aby brzy nastaly opět vhodné podmínky k cestování po Afghánistánu, protože i když byla země v průběhu posledních 50 let značně zpustošena, stále tu toho je dost k obdivování a poznávání.

Zajímavosti v sousedních státech:

Předchozí článekKam v Toskánsku – zajímavá místa a památky aneb co navštívit a vidět?
Další článekZajímavosti Belgie – památky a zajímavá místa k navštívení