Zajímavosti Antiguy a Barbudy – památky a zajímavá místa k vidění

1930
Tropická pláž na souostroví Antiguy a Barbudy | shalamavov/123RF.com
Tropická pláž na souostroví Antiguy a Barbudy | shalamavov/123RF.com

Antigua a Barbuda je nezávislý ostrovní stát tvořený dvěma hlavními a několika menšími ostrovy, které leží v Malých Antilách, na východě Karibského moře. Nachází se na jižním konci skupiny ostrůvků zvaných závětrné ostrovy. Hlavním městem země je Saint John’s ležící na ostrově Antigua. St. John’s je důležitým přístavním karibským městem. Jednotlivé ostrovy jsou od sebe vzdáleny přibližně 40 kilometrů. Ostrov Antigua je poměrně rovinatý, nacházejí se zde pouze vulkanické horniny, které dosahují nadmořské výšky 405 metrů. Barbuda je korálový, rovinatý a velmi dobře zalesněný ostrov bez potoků a jezer. Obyvatelé ostrovů jsou z velké části afrického původu a úředním jazykem je zde angličtina.

Ostrovy je vhodné navštívit kdykoliv během roku, protože i průměrné zimní teploty se pohybují kolem krásných 25 stupňů. Letní teploty poté mohou dosáhnout až 32 stupňů Celsia. Najdete zde nejen řadu zajímavých míst a památek, ale také pláže s jedinečným bílým pískem a úchvatně azurové moře. Antigua a Barbuda je oblíbeným karibským letoviskem, které řada lidí, včetně známých osobností, volí pro svou dovolenou či si zde rovnou pořizují letní domy. Vypravte se i vy do slunného Karibiku a poznejte všechny krásy této země.

Zajímavosti o státě Antigua a Barbuda

  • Rozloha ostrova Antigua činí 250 kilometrů čtverečních, ostrov Barbuda je velký 161 kilometrů čtverečních, což není ani rozloha našeho hlavního města (rozloha Prahy činí 496 kilometrů čtverečních)
  • Antigua a Barbuda má jedno závislé území, neobývaný hornatý ostrov Redonda, jehož rozloha činí pouhých 1,25 kilometrů čtverečních a jsou tam umístěna fosfátová ložiska
  • každý den v roce můžete na ostrovech navštívit úplně jinou pláž, protože údajně se jich zde nachází přesně 365 a všechny jsou přístupné veřejnosti
  • nejvyšší hora Antiguy byla známá jako Boggy Peak až do 4. srpna 2009, kdy byla přejmenována na Mount Obama – stalo se tak na počest Baracka Obamy, který ten den slaví své narozeniny

Zajímavá místa a památky, která musíte navštívit na Antigue a Barbudě

Muzeum Antiguy a Barbudy (Museum of Antigua and Barbuda)

Pokud se během vašich cest zajímáte také o historii daných států, určitě často navštěvujete nejrůznější muzea. Jedno z velmi zajímavých muzeí najdete i zde. Nachází se přímo v hlavním městě země St. John’s a můžete se zde seznámit s kompletní historií státu od geologických počátků až po získání nezávislosti v roce 1981. Muzeum sídlí v krásné budově a za svými zdmi ukrývá řadu nejrůznějších zajímavých exponátů, včetně Arawak kánoe, několika modelů cukrových plantáží a kriketové pálky slavného místního rodáka jménem Viv Richards.

St John’s Cathedral

St. John’s Cathedral na souostroví Antiguy a Barbudy | alfotokunst/123RF.com
St. John’s Cathedral na souostroví Antiguy a Barbudy | alfotokunst/123RF.com

V hlavním městě je ukryta řada významných míst a památek. Najdete tady dokonce i tu úplně nejvýznamnější památku v zemi. Je jí tato krásná katedrála, která byla postavena po ničivém zemětřesení v roce 1843. Během tohoto zemětřesení byl zničen původní dřevěný kostelík z roku 1681. Ten byl okamžitě po svém zničení nahrazen současnou katedrálou s neobarokní kamennou strukturou. Interiér katedrály je zdoben borovicovým dřevem a působí velmi unikátním dojmem. Při návštěvě kostela budete mít dojem, jako byste se ocitli ve vnitřních prostorách staré plachetnice.

St. Paul’s Anglican Church

St. Paul’s Anglican Church na souostroví Antiguy a Barbudy | lindasj2/123RF.com
St. Paul’s Anglican Church na souostroví Antiguy a Barbudy | lindasj2/123RF.com

Pokud rádi navštěvujete kostely, můžete během své cesty navštívit i tuto jedinečnou stavbu. Jedná se o nejstarší kostel v zemi a najdete ho v obci Falmouth, která leží v oblasti zvané English Harbour. Kostel, který pochází z roku 1676, má za sebou velmi dlouhou a zajímavou historii. Řadu tajemství ukrývá zejména přilehlý zarostlý hřbitov. Zde můžete najít několik náhrobků pocházejících z koloniální éry. V roce 1780 zde byl pohřben například Charles Pitt, bratr britského ministerského předsedy Williama Pitta.

Nelson’s Dockyard

Nelson’s Dockyard na souostroví Antiguy a Barbudy | alfotokunst/123RF.com
Nelson’s Dockyard na souostroví Antiguy a Barbudy | alfotokunst/123RF.com

Bývalá významná loděnici, kterou můžete najít v oblasti English Harbour. V současné době se jedná o jedno z nejnavštěvovanějších míst v zemi. Přístav byl v provozu od roku 1745 a Britské královské námořnictvo zde sídlilo až do roku 1889, kdy ostrov ztratil značnou část svého ekonomického a strategického významu. V bývalé rezidenci námořních důstojníků se dnes nachází muzeum, které seznamuje návštěvníky s minulostí ostrova i loděnice a vypráví o životě v pevnostech. Najdete zde řadu významných exponátů, včetně dalekohledu, který kdysi používal sám generál Nelson.

Hawksbill Bay

Milovníci krásných pláží by určitě neměli vynechat návštěvu tohoto úchvatného místa. Mezi formací skal, po kterých je záliv pojmenován, se nachází řetězec čtyř krásných pláží. Nejvzdálenější z nich je jedinou oficiální nudistickou pláží na ostrově Antigua. První pláž je přístupná samostatně, pro návštěvu ostatních pláží musíte využít vstup přes místní resort.

Betty’s Hope

Mlýny na plantáži Betty’s Hope na souostroví Antiguy a Barbudy | lindasj2/123RF.com
Mlýny na plantáži Betty’s Hope na souostroví Antiguy a Barbudy | lindasj2/123RF.com

Pěstování cukrové třtiny neodmyslitelně patří k minulosti ostrova Antigua. Není proto divu, že zde můžete navštívit několik bývalých cukrových plantáží, včetně té úplně nejstarší. Tato plantáží byla vybudována v roce 1674 a nachází se na jednom z kopců jižně od Pares. Můžete se zde procházet kolem kamenných větrných mlýnů i pozůstatků varny. V malém místním muzeu se můžete seznámíte s procesem výroby cukru i s každodenním životem na plantáži.

Codrington Lagoon National Park

Abychom se nevěnovali pouze ostrovu Antigua, je nutné zmínit tento krásný národní park, který se táhne podél západního pobřeží Barbudy. Sídlí zde jedná z největších světových kolonií fregatek, černě opeřených ptáků s červeným hrudníkem. Těchto ptáků se zde nachází opravdu velké množství, není tedy problém je pozorovat při běžné návštěvě parku. Nejlepší čas pro pozorování hnízdišť je v období páření, které probíhá od září do dubna. Během této doby provádějí samci složité rituály námluv, které je velmi zajímavé pozorovat. Fregatky však nejsou jedinými obyvateli tohoto pralesa. Narazit zde můžete také na pelikány, rybáky, racky, tropické drozdy i na indické kachny.

Antigua a Barbuda je jedním z tropických karibských rájů, který si na první pohled zamilujete. Ať už Vás uchvátí krásná příroda, úžasné pláže obklopené průzračně čistou vodou či architektonické pozůstatky koloniální éry, na návštěvu těchto jedinečných ostrovů budete vzpomínat ještě dlouho poté.

Předchozí článekZajímavosti Belgie – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Belize – památky a zajímavá místa k navštívení