Bruggy – kam se vydat a co vidět?

27323
Noční pohled na kanálu v Bruggách | shalamov/123RF.com
Noční pohled na kanálu v Bruggách | shalamov/123RF.com

Belgické město Bruggy se nachází pouhých 100 kilometrů severozápadně od Bruselu. V minulosti to byl prosperující přístav a obchodní centrum, dnes se jedná především o oblíbenou turistickou destinaci. Jde totiž o jedno z nejkrásnějších měst na světě, které je označováno za perlu Západních Flander či severoevropské Benátky.

Bruggy aneb návštěva „Benátek severu“

Když do města přijedete, dýchne na vás neskutečná atmosféra plná romantiky i jedinečnost belgického středověku. Bruggám se totiž podařilo, i přes sled událostí v průběhu staletí, udržet si svou původní tvář. Cestování v čase tu tedy rozhodně funguje a prožitek umocňuje možnost příjemného posezení ve stylových kavárnách s krásnou scenérií na hustou síť kanálů vytvořených na řece Reie posetými labutěmi.

Zajímavá místa v Bruggách – co vidět?

Centrum města zvládnete obejít pěšky anebo na kole. Vše je tu totiž po ruce. Neznamená to však, že je tu toho snad málo k vidění. Naopak, Bruggy jsou jedním velkým muzeem pod širým nebem.

  • Vůbec největší bruggskou památku (a také dominantu) najdete na jižní straně hlavního náměstí. Jde o 83 metrů vysokou zvonici Halle, která uvnitř skrývá zvonkohru s 47 zvony. Po vystoupání 366 schodů na vrchol věže, si můžete vychutnat krásný pohled na město. Zvonice však není nejvyšší bruggskou stavbou, tou je kostel Panny Marie, který se 112 metry vysokou věží je nejvyšší stavbou v celé Belgii. Kostel není zajímavý pro svou výšku, ale i pro Michelangelovu Marii z bílého mramoru. V centru centrálního náměstí se pak nachází Bazilika Svaté krve, která uvnitř skrývá křišťálové lahvičky s Kristovou krví.
Zvonice v Bruggách | spacekris/123RF.com
Zvonice v Bruggách | spacekris/123RF.com
  • Vedle svých kostelů jsou Bruggy pyšné také na rodinný pivovar známý jako Half Moon, který vyrábí tradiční tuplák již od roku 1856. Kromě toho dále pivovar nabízí i několik prohlídek denně, při nichž si můžete pivovar nejen prohlédnout, ale i ochutnat zdejší pivo.
  • Tak, jako jsou Benátky pyšné na svou krajku z Burana, tak i Bruggy mají své vlastní Kantcentrum, čili muzeum belgické krajky.
  • Při své návštěvě Brugg rozhodně nesmíte vynechat nejen pivovar, ale i zdejší legendární čokoládovnu, kterou najdete na Wijnzakstraat. Exkurze umožňuje nejen nahlédnutí pod pokličku výroby jedné z nejlepších čokolád na světě, ale zahrnuje i ochutnávku, možnost vlastní výroby a nákupu.
  • Jako poslední TOP atrakci v Bruggách uvádíme nemocnici St. Johna. Víme, asi vám to přijde zvláštní, aby byl špitál tou největší atrakcí, ale jde o nejstarší nemocnici v celé Evropě, jejíž historie sahá až do 13. století. Dnes se v ní nachází moc zajímavé muzeum historie medicíny.
Nemocnice svatého Jana v Bruggách | kovgabor79/123RF.com
Nemocnice svatého Jana v Bruggách | kovgabor79/123RF.com

Jídlo v Bruggách

Komu by při toulkách městem nevyhládlo? Nemusíte se však bát hladovění, v Bruggách se nachází mnoho výborných restaurací. A ne jen tak lecjakých, mnoho z nich se pyšní několika Michelinskými hvězdami. A zde se odhaluje další důvod, proč navštívit Bruggy – jde totiž o ideální cíl pro všechny milovníky dobrého jídla. Bruggy jsou schopny uspokojit všechny strávníky, ať už ty, co mají nejnáročnější chutě, až po turisty, kteří mají do kapsy poněkud hlouběji. Rozeseté po celém městě tu jsou různé restaurace, bistra, čajovny, jídelny, ba dokonce i fast foody. K té nejvyhledávanější zdejší kuchyni patří samozřejmě kuchyně klasická belgická a francouzská. Pokud můžeme doporučit, zkusit byste tu rozhodně měli pravé belgické hranolky, vlámské Carbonades, frikadely, belgické pralinky, belgické sýry a zdejší slavné pivo.

Co a kde si v Bruggách nakoupit?

Pokud jste měli v plánu si v Bruggách nakoupit, asi budete zklamáni. Bruggy nejsou obchodním centrem, to však neznamená, že by neměla, co nabídnout. Obchodů je tu sice méně než v jiných městech, ale zato tu najdete obchody kvalitní. Kromě toho zdejší obchody jsou velice pěkně zařízené, protože se drží historické atmosféry města. Ty největší nákupní tepny naleznete na Steenstraat, Vlamingstraat, Langestraat, Noorzandstraat a Zuidzandstraat. High street značky však najdete nejen na těchto známých ulicích, ale i v bočních, trochu zastrčených uličkách. V Noordzandstraat a Zuidzandstraat se pak nachází i nákupní centrum. K těm nejlepším bruggským suvenýrům patří krajka, čokoláda, sýry i pivo. Zdejší obchody nabízí i zajímavou módu, šperky, starožitnosti a hudbu. 

Obchodní ulice Steenstraat v Bruggách | siraanamwong/123RF.com
Obchodní ulice Steenstraat v Bruggách | siraanamwong/123RF.com

Noční život v Bruggách

Stejně jako Bruggy nejsou nákupním centrem, tak nejsou ani nočním pulzujícím městem. I přes tuto skutečnost tu však přeci jen najdete poměrně velký počet klubů a hospůdek (hlavně v studentských čtvrtích Langestraat, Kuiperstraat a Kraanplein), kde se můžete dobře pobavit nad sklenicí dobrého piva. K dispozici je tu i poměrně velký počet tanečních kaváren.

Předchozí článekChorvatský ostrov Brač – zajímavosti, památky a zajímavá místa na výlety
Další článekDovolená na ostrově Cres v Chorvatsku – památky, zajímavá místa a tipy na výlety