Antverpy – co vidět a kam se vydat v přístavním městě Belgie?

22327
Noční pohled na Antwerpy | jovannig/123RF.com
Noční pohled na Antwerpy | jovannig/123RF.com

Antverpy, druhé největší belgické město, se rozprostírá u řeky Šeldy na severu země. Nese si hned tři přívlastky. Bývá přezdíváno „Jeruzalémem západu“, jelikož tu židé žijí již od 16. století. Obecně lze Belgii považovat za tolerantní zemi. Další přívlastek zní „Rubensovo město“, jelikož tu žil a tvořil vlámský malíř Peter Paul Rubens, na něhož naleznete odkazy na mnoha místech po celém městě. V katedrále lze najít několik jeho děl a vynechat byste neměli ani Rubensův dům, kde malíř bydlel a tvořil. Antverpám se také říká „diamantové město“ pro tradici zpracování tohoto drahého nerostu a také čilého obchodu s ním. Mimo to jsou Antverpy uznávané také jako město módy a designu, kdy ho proslavila Královská akademie výtvarného umění.

Co vidět a kam se vydat v Anterpách

Přístav v Antverpách | anyka/123RF.com
Přístav v Antverpách | anyka/123RF.com

Antverpy jsou velmi proslulé i pro svůj velký přístav, který je druhým největším v Evropě. Zajímavým zážitkem může být jízda autem po přístavu, kterým vede mnoho turistických tras. Prohlídku nespočtu lodí, jeřábů, kontejnerů nacházejících se v přístavu, lze absolvovat i při projížďce lodí, kdy dostanete i výklad k tomu, co vidíte. Vynechat byste neměli ani hrad Steen z 9. století, který býval dříve pevností. Právě zde začíná přístav.

Hrad Steen v Antverpách | peterkirillov/123RF.com
Hrad Steen v Antverpách | peterkirillov/123RF.com

V centru města se nachází vlakové nádraží, které by nemělo uniknout pozornosti žádného turisty. Budova v novorománském slohu vám bude svou mramorovou, skleněnou a kamennou výzdobou připomínat mnohem pravděpodobněji palác než vlakové nádraží. Bývá považováno za jedno z nejkrásnějších nádraží světa. Vedle nádraží naleznete neobvykle zoologickou zahradu z roku 1843 s více jak 6 000 druhy zvířat.

Na Grote marktu se nachází pěkná renesanční radnice a atmosféru náměstí doplňují cechovní domy z 16. a 17. století. Odsud už spatříte dominantu města – gotickou katedrálu dostavěnou v 16. století. Ač k ní náleží mnoho lodí i kaplí, dostavěna byla jen jedna věž. Uvnitř lze obdivovat čtyři Rubensova díla. Přilehlé náměstí Groenplaats s bronzovou sochou Rubense z roku 1843 nabídne posezení především v kavárnách, kde můžete ochutnat některé z mnoha tradičních belgických piv.

Radnice na Grote markt v Antverpách | klug/123RF.com
Radnice na Grote markt v Antverpách | klug/123RF.com

Další památky a zajímavá místa v Antverpách

  • Nakladatelství Plantin-Moretus – zapsané na seznamu UNESCO, bývaly prvními průmyslovými tiskárnami světa. Lze si tu prohlédnout nejstarší tiskařský lis či staré rukopisy.
  • Muzeum diamantů – lze navštívit výstavu šperků a nedaleko něj se nachází i ulička plná zlatnických a šperkařských obchodů.

Návštěva přístavního města jistě potěší nejen milovníky drahých šperků či fanoušky Rubense.

Předchozí článekKam v rakouském Grazu – zajímavosti, památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Surinamu – památky a zajímavá místa k navštívení