Zajímavosti Alžírska – zajímavá místa a památky k navštívení

8993
Alžírské pobřeží u hlavního města Alžír | muha/123RF.com
Alžírské pobřeží u hlavního města Alžír | muha/123RF.com

Alžírsko, v porovnání s některými jinými africkými zeměmi, není příliš vyhledávanou destinací. Ovšem v posledních letech začínají lidé objevovat potenciál i tohoto státu a zjišťují, že jsou tu místa, která stojí za to vidět, ať už jde o města s jejich úchvatnými mešitami, památkami odkazujícími na minulý vliv Féničanů či Římanů a jinými pamětihodnostmi. Také příroda má co nabídnout, i přesto, že většinu státu tvoří Sahara. Objevíte její zajímavá místa, nebo pro vás navždy zůstane tajemným místem, o níž má mnoho lidí zkreslené představy?

Zajímavosti o Alžírsku

  • Alžírsko je největším africkým státem.
  • Z více než čtyř pětin je země pokrytá pouští Saharou.
  • Nejosídlenější je pobřeží Středozemního moře. Zde se také nachází největší alžírská města a nejvýznamnější památky.
  • V Alžírsku žijí především Arabové. Jedna třetina obyvatel je tvořena Berbery mající vlastní kulturu a jazyk.
  • Na území Alžírska se nachází přes 200 termálních pramenů s léčebnými účinky.
  • Kultura země vychází z francouzského a arabského vlivu.

Zajímavá místa a památky v Alžírsku

Notre Dame d’Afrique

Katedrála Notre Dame d'Afrique v Alžírsku | oguzdkn/123RF.com
Katedrála Notre Dame d’Afrique v Alžírsku | oguzdkn/123RF.com

Notre Dame d’Afrique je významnou katolickou bazilikou, kterou najdete v Alžíru, hlavním městě Alžírska. Konkrétně se nachází na severní straně města na útesu majícím 124 metrů. K bazilice se dostanete lanovkou. Jejím architektem je Jean-Eugene Fromageau.

A budete-li v Alžíru, navštivte i další zajímavá místa a památkyčtvrť Kasba (historické centrum, je na seznamu UNESCO), Djama’a el Kébir (Velká mešita, nejstarší mešita v Alžíru), Djama’a el-Jedid (Nová mešita) nebo Památník mučedníků.

Oued M´Zab Valley

Údolí M´Zab Valley je tvořeno 5 městy. Prohlédnete si tu pěknou středověkou architekturu, tradiční muslimský hřbitov, krásné minarety a zaujmou vás i další prvky.

Tím nejdůležitějším městem v údolí je Ghardaia z 11. století. Určitě vás okouzlí svou atmosférou. Nenechte si ujít návštěvu tamějšího tržiště nacházejícího se ve staré části města. Ovšem za pozornost stojí také další města – Melika, Bou Noura and El-Ateuf a Beni Isguen – náboženské centrum, do kterého se dostanete jen s průvodcem.

Sahara

Saharská poušť v Alžírsku | muha/123RF.com
Saharská poušť v Alžírsku | muha/123RF.com

Sahara tvoří velkou část země a můžete ji prozkoumávat na různých místech. Obecně oblast Sahary v Alžírsku patří k těm nejkrásnějším, a to díky tamějším rozsáhlým písečným dunám. Nejoblíbenější vstupní branou na Saharu je roklina Kherrata. Leží jižně od města Constantine.

Největšími písečnými dunami, nejen Alžírska, ale celé Sahary, jsou Grand Erg Occidental a Grand Erg Oriental. Ubytovat se můžete třeba v El-goléa či Timimounu. Jde o městečka na počátku Grand Erg Occidental. Pro turisty jsou rovněž velmi atraktivní rozsáhlé písečné duny Erg Admer.

Tassili N´Ajjer

Národní park Tassili N´Ajjer v Alžírsku | muha/123RF.com
Národní park Tassili N´Ajjer v Alžírsku | muha/123RF.com

Tassili N´Ajjer je národní park představující značnou část pohoří Tassili. Rozkládá se v jihovýchodní části alžírské Sahary. O tom, že byste ji neměli minout, svědčí i to, že je zapsaná na seznamu UNESCO. Prohlédnete si tu nejlepší prehistorické skalní malby na světě. Obdivujte ta nejstarší „umělecká díla“, která vznikala před více než 12 000 lety.

Djémila

Djémila, městečko ležící ve výšce 900 m nad mořem, je rovněž památkou zapsanou na seznamu UNESCO. Vydejte se sem, chcete-li se pokochat římskými památkami. Možná byste je na severu Afriky nečekali, alespoň neznáte-li historii této země, ale skutečně tu jsou. V Djémile najdete pozůstatky římského města Cuicul, chrámy, divadlo i lázně. Celkově město vyniká svou krásou a atmosférou, která vás vtáhne do minulosti.

Most Sidi M´Cid

Most Sidi M´Cid ve městě Constantine v Alžírsku | muha/123RF.com
Most Sidi M´Cid ve městě Constantine v Alžírsku | muha/123RF.com

Most Sidi M´Cid je hlavní dominantou Constantine, třetího největšího města v Alžírsku. Máte-li rádi kouzelné přírodní scenérie, určitě sem směřujte své kroky. Město je totiž vystavěno na skále s hlubokou soutěskou řeky Romel. Přes ní se dostanete mostem, nebo se také můžete svést lanovkou.

Z dalších památek ve městě si uveďme Mešitu Abd al Hamida Ben Badise, Kasbah, Mauzoleum Massinissy či zříceny římského akvaduktu. V Constantine jistě postřehnete významný evropský vliv.

Batna

Celkově při cestování preferujete přírodní scenérie? Zamiřte do pohoří Atlas, kde najdete přírodní pevnost Batna. Byla vybudována Francouzi v roce 1844. Pevnost představovala významnou křižovatku obchodních cest. Nedaleko Batny jsou pozůstatky dvou římských měst.

Národní park Gouraya

Národní park Gouraya se nachází v provincii Béjaïa. Jde o pobřežní národní park. Spadá sem 600 metrů vysoký masiv Yemma Gouraya. Na vrcholu této pevnosti se tyčí španělská pevnost. Krásný výhled do okolí vám poskytne také vrcholek Pic de Signes. Do národního parku spadá také pláž Aiguades. Zaujme vás rovněž pestrá flóra i fauna. Pozorovat tu můžete především opice makaky. Pod masivem leží město Béjaïa. Jde o největší město Kabylie, kulturního regionu na severu Alžírska.

Annaba

Pokud si chcete prohlédnout islámskou a koloniální architekturu, zamiřte do města Annaba, které se nachází nedaleko hranice s Tuniskem. Najdete ho na pobřeží Středozemního moře. Nejzajímavější památkou tohoto města je zřícenina římské královské rezidence Hippo Regius. Další zajímavou památkou je mešita Said Abu Marvan z 11. století. Mimo jiné je Annaba také oblíbeným přímořských letoviskem.  Užít si tu můžete odpočinek na pláži i rušný noční život.

Alžírsko je více než jen země, která je z velké části tvořena nehostinnou Saharou. Vydáte-li se sem, máte mnohé možnosti, jak si vychutnat tuto zemi. Poznáte jinou kulturu, velká města (především Alžír, Constantine, Oran), budete obdivovat římské památky, dostanete se až k výtvorům lidstva starým 12 000 let. Rozmanitost, turisticky málo prozkoumaná místa, tajemnost…To v současné době vábí čím dál více cestovatelů do Alžírska. A co vy? Necháte se touto zemí zlákat?

Zajímavosti v sousedních státech:

Předchozí článekZajímavosti Albánie – zajímavá místa a památky k vidění
Další článekZajímavosti Bangladéše – památky a zajímavá místa k navštívení