Zajímavosti v Západní Sahaře – zajímavá místa a památky k vidění

3228

Západní Sahara ležící v severní Africe mezi Marokem a Mauritánií je jednou z turisticky velmi neobvyklých destinací. Pokud jste se o tento státeček někdy zajímali podrobněji, možná jste již zjistili, že je to taková země nezemě. Osvobozenecká Fronta Polisario sice bojuje za nezávislost Západní Sahary a v současné době ovládá přibližně pětinu země zvanou Saharská arabská demokratická republika, fakticky je však většina území okupována Marokem, které si oblast plně nárokuje. Maroko nic jako stát Západní Sahara neuznává a oblast považuje za jednu ze svých provincií.

Ať už se rozhodnete strávit zde několik dní či budete Západní Saharou jen projíždět během svého putování po Africe, je důležité mít na paměti dvě zásady, s jejichž dodržováním bude váš pobyt v zemi bezpečnější. Ať už se budete bavit mezi sebou či s někým cizím, vyhněte se zmiňování samostatnosti země a kritizování marocké okupace. Vzhledem k tomu, že v některých částech země jsou stále přítomné nevybuchlé miny, doporučuje se pohyb s průvodcem či po jasně vyznačených cestách. Západní Sahara určitě není tradiční turistickou destinací a návštěva této země neuspokojí milovníky luxusních hotelových resortů. Pokud jste však cestovatelé tělem i duší a rádi poznáváte nová místa i kultury, návštěva této země se pro vás stane nevšedním zážitkem.

Řada cestovatelů je lákána zejména nádherným pobřežím Atlantského oceánu, jehož průzračně modré vody tvoří s všudypřítomným saharským pískem zajímavý kontrast. Těšit se můžete na jedinečnou mořskou scenérii, kterou lze spatřit jen málokde na světě. Samozřejmostí jsou totiž zajímavé laguny i vysoké mořské útesy plné života. Neměli byste vynechat ani návštěvu pouště a zde se nacházejících vyschlých pouštních jezer, které jsou plné sukulentů a stávají se tak dalším z ojedinělých úkazů.

Zajímavosti o Západní Sahaře

  • Na území Západní Sahary se nenacházejí žádné lesy a naprostou většinu země pokrývá saharská poušť.
  • Nacházejí se zde významná naleziště fosfátu, který tvoří více než padesát procent vývozu; přesto země patří mezi nejchudší africké státy.
  • Ostrov Fuerteventura, který je součástí Kanárských ostrovů, leží přibližně 100 kilometrů od západního pobřeží země.
  • OSN prohlásila území Západní Sahary jako nesamosprávné a neuznává zde suverenitu Maroka ani Fronty Polisario.

Zajímavá místa a památky v Západní Sahaře

Al-Ajún (Laayoune)

Hlavní a zároveň největší západosaharské město, které obývá téměř 200 000 obyvatel, tedy přibližně necelá polovina populace. Město leží ve vnitrozemí, přibližně 13 kilometrů od Atlantského oceánu, na jehož poběží lze nalézt krásné a oblíbené pláže i významné přístavy. Až do roku 1976 byl Al-Ajún hlavním městem Západní Sahary, po příchodu Maročanů se však neoficiálně stal hlavním městem stejnojmenné marocké provincie. Maroko zde investovalo poměrně velké množství peněz, které byly použity na výstavbu škol a sportovních center i na opravu silnic.

Ve městě můžete obdivovat zajímavý španělský koloniální kostel či se lze vypravit na krásné hlavní náměstí Place du Mechouar. Za návštěvu určitě stojí také park Collina des Oiseaux, který zahrnuje botanickou a zoologickou zahradu. Kromě toho nabízí krásný výhled na město i na písečné duny, které jej obklopují. Milovníci fotbalu si jistě nenechají ujít návštěvu místního fotbalového stadionu. Pokud rádi nakupujete, můžete navštívit místní obchodní pasáž plnou obchůdků. Ve městě se nachází také několik tradičních hotelů s bary a bazény, které byly vystavěny ještě během koloniální éry. Stejně tak ve městě naleznete i několik restaurací a kaváren, které výborně poslouží k příjemnému posezení.

Saguia El Hamra

V bezprostřední blízkost města Al-Ajún leží údolí Saguia El Hamra. Tato oblast je známá zejména díky krásným vodním lagunám, jež jsou domovem mnoha ptačích druhů. Saguia El Habra je tak rájem pro všechny nadšené pozorovatele zvířat a krásné přírody. Právě laguny nacházející se nejen zde, ale i v dalších okolních částech města, vznikly v souvislosti s rozsáhlým systémem podzemních pramenů, které daly Al-Ajúnu jeho název. Ten totiž v překladu neznamená nic jiného než právě “prameny”.

Tarfaja (Tarfaya)

Severně od hlavního města El-Ajún leží přímořské městečko Tarfaja. To se nachází přímo na hranici Maroka a Západní Sahary a dnes je považováno za součást Maroka. Ve městě můžete navštívit krásnou písečnou pláž jako stvořenou k odpočinku i několik zajímavých staveb. Mezi ně patří například mořská pevnost Casa del Mar, kterou nechal koncem 19. století postavit skotský kupec Donald Mackenzie. Ve městě můžete navštívit také muzeum věnované slavnému spisovateli, tvůrci Malého Prince, Antoinu de Saint – Exupérymu.

Dachla (Dakhla)

Na pobřeží leží i druhé největší město Západní Sahary, Dachla. Město se rozkládá na území poloostrova Rio de Oro a jedná se o jeden z nejvýznamnějších rybářských přístavů celé oblasti. Právě pobřežní část s přístavem je pravděpodobně nejkrásnějším místem ve městě. Ve městě však naleznete i tradiční jednoduchou mešitu i méně tradiční a poměrně zajímavý kostel. Pokud se rozhodnete pro návštěvu Mauritánie, bude právě Dachla místem, kde budete vyřizovat potřebná povolení a následně také výchozím bodem pro vaši cestu, kterou můžete uskutečnit dvakrát týdně spolu s oficiálním vojenským konvojem.

Smara

Další ze zajímavých západosaharských měst je i Smara, menší vnitrozemské městečko obývané přibližně padesáti tisíci obyvateli. Kromě tradičních čtvrtečních trhů i oblíbeného dubnového festivalu zahrnujícího hudební i zábavní vystoupení zde můžete navštívit i dvě velmi významné památky, kterými jsou místní mešita (Great Mosque) a palác Ma El Ainin (Ma El Ainin Palace).

Západní Sahara je turisticky neobjevenou zemí, která bohužel nemá dostatečný potenciál, aby se pro turisty stala vysoce atraktivním místem. Pro nadšené cestovatele se však návštěva této země může stát neobvyklou zkušeností. Pokud se rozhodnete pro návštěvu Západní Sahary, zjistěte si v předstihu všechny důležité informace, doporučení a nařízení, s jejichž dodržováním můžete eliminovat řadu bezpečnostních a třeba i zdravotních hrozeb. Západní Sahara je konzervativní muslimskou zemí, na což je třeba myslet při výběru oblečení a je nutné tomu také přizpůsobit své chování. Pokud jste na vše připraveni, můžete se vydat vstříc návštěvě Západní Sahary, jejíž návštěvu spojuje naprostá většina cestovatelů s návštěvou sousedního Maroka.

Předchozí článekZajímavosti ve Východním Timoru – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti v Thajsku – památky a zajímavá místa k navštívení