Zajímavosti v Mali – památky a zajímavá místa k navštívení

3427

Tak jako hrad z písku i Mali leží uprostřed horké pouště v nehostinné krajině. Tak proč jej navštívit? Třeba pro jeho unikátní historii, která se obtiskla do památek větších měst i vesniček. Pro kulturu místních obyvatel, kteří stále vědí, co je to rytmus, tanec a zpěv. Lidí, kteří pamatují tradice a věří v ně skrze všechny generace. Pro jedinečný ráz krajiny, která vás okouzlí svými zlatavými barvami a africkým temperamentem.

Zajímavosti o Mali

  • I přesto, že je země pozitivně nakloněná k turismu, je dobré být obezřetný a ověřit si možná bezpečnostní rizika, např. na webu ministerstva zahraničí ČR. Stejně tak jako mnoho dalších afrických států, se i v případě Mali jedná o zemi s nižší mírou stability, kde dochází k občasným střetům a útokům. Proto je vhodné před cestou konzultovat bezpečnostní situaci s příslušnými úřady.
  • Mali je v očích afrických států považováno za centrum intelektu a duchovního života. Je to díky tradicím města Timbuktu, které je dnes na seznamu světového dědictví UNESCO. V dobách 15. a 16. století bylo Timbuktu hlavním centrem pro šíření islámu po celém africkém kontinentu.
  • Země je známá pro hudební festivaly, které se zde konají několikrát do roka. Jsou to velkolepé akce plné rytmu, zpěvu a tradičních tanců. Některé z nich se konají také na poušti či v dunách kolem řeky Niger.

Zajímavá místa a památky v Mali

Hlavní město Bamako

Centrum dění a také významný říční přístav je hlavní město Bamako, ležící na řece Niger. Od místních lidí se dozvíte, že je to samotné srdce Mali, kam se musíte vydat ze všeho nejdříve. I přesto, že neoplývá tolika kulturními památkami, jako např. město Timbuktu, jedná se o významné místo s fascinující sbírkou tradiční i novější architektury.

Bamako je známé pro svou hudební scénu, kterou zaštitují desítky hudebních klubů mnoha etnických skupin. Není zde výjimkou, že se návštěvnicí zdrží několik dní, aby protančili každou noc. Město je totiž plné rytmů, zvuků rozličných nástrojů a nabité energií tance.

Za návštěvu určitě stojí Národní museum (Musée National), nebo místní trhy, které jsou nezapomenutelným kulturním zážitkem. Doporučit určitě můžeme tržiště Marché de Medina, kde seženete spousty ručně zdobeného oblečení i tradiční pokrmy. Hlavní atrakcí jsou zde však salony krásy, kde vás ozdobí prvky za pomocí henny. Můžete si také nechat zaplést do vlasů africké ozdoby a spony.

Město Sikasso

Původně bezvýznamná vesnice, dnes známé město s pevností Tata, která je na seznamu světového dědictví UNESCO. Navštívit můžete také institut senufské kultury, mešity i významnější katedrály. Celkově je město jednou z nejnavštěvovanějších lokalit v zemi, které byste neměli vynechat.

Timbuktu – centrum učení, vzdělávání a kultury

Město zapadlé hluboko v Saharské poušti, středobod učení, je dodnes mezinárodně uznávaným centrem vzdělávání a kultury. Knihovny města jsou známé pro velké množství poznatků o astronomii, matematice a filozofii, které se zde ukládají od 16. století.

Timbuktu je ale také centrem kultury a náboženských tradic. Jeho tradice úzce souvisí s historií saharského obchodu se zlatem, solí a otroky. Největší dominantou města a významnou památkou je mešita Sankoré (Sankoré Mosque), která je zapsána na seznamu UNESCO.

Djenné

Místo je známé zejména pro historické památky islámské kultury. V roce 1280 místní vládce, král Koi Konboro, konvertoval k islámu a započal ve městě éru muslimského náboženství. Není tak divu, že nejzajímavější památkou tohoto místa je Velká mešita (Great Mosque of Djenné), která je největší budovou z nepálených cihel na světě. Tato mešita nacházející se na seznamu UNESCO je jednou z mála mešit v Africe, kam je dovolen vstup turistům.

Další zajímavostí ve městě je určitě prohlídka tradiční rezidence náčelníka s průvodcem (House of the Traditional Chief), nebo návštěva Velkého trhu (Grand Marché), který se zde koná vždy v pondělí. Můžete zde obdivovat obchodní kumšt prodejců velbloudů a dalších trhovců, kteří se zde sjíždějí i z dalších měst.

Země lidí Dogon

Aby se vyhnuli učení islámu, uprchli Dogonové ze své rodní oblasti do hor a usadili se ve srázech Bandiagara. Vytvořili tak osady na útesech, které jsou světovým unikem. Obtížně dostupný terén zaručuje kmeni izolaci od vnějšího světa, i od svých odnoží navzájem. Dnes existuje nad 50 osad, které se tyčí na nedostupných místech okolních hor.

Díky nedostupnosti si kmen dokázal zachovat téměř vše ze své tradiční kultury. Zvyky na základě učení svých předků vykonávají již po staletí, a to zejména tradiční oslavy své víry. Jedním z nejpozoruhodnějších projevů jsou tance pohřebních masek, které se konají v období smutku.

Duny zapadajícího slunce v Gao

Osada Gao a její okolí je jednou z hlavních turistických atrakcí. Určitě se vydejte na tradiční výlet k dunám La Dune Rose, známé také pod názvem Koïma, které se začínají zlatavět u břehu řeky Niger. Hlavní podívaná zde začíná při západu slunce, kdy se písečné duny zabarvují do zlato-růžové barvy.

Další turistickou atrakcí jsou výlety po řece Niger s pozorováním hrochů a dalších afrických zvířat. Nakonec nesmíme zapomenout na známou hrobku místního vládce, která leží severně od města. Jedná se o historické místo ostatků vládce Askia (Tomb of the Askia) z 15. století. Je to úžasná budova postavená ve stylu klasické súdánské architektury, na kterou je možné vystoupat do výše cca 10 metrů.

Stejně jako mnoho afrických zemí, i Mali teprve čeká na své objevení. Je to zapříčiněno zejména nestabilitou a strachem turistů, kteří se bojí do země vstoupit z bezpečnostních důvodů. Jedná se o klenot západní Afriky, kulturně i historicky bohatý, i přesto, že ekonomicky výrazně chudý. Mali dokáže nabídnout mnoho, zejména kulturní a historické dědictví, kterým se odlišuje od dalších afrických států.

Předchozí článekŘecké ostrovy – dovolená na nejkrásnějších řeckých ostrovech
Další článekZajímavosti v Lichtenštejnsku – zajímavá místa a památky k vidění