Zajímavosti v Nigeru – zajímavá místa a památky k vidění

3635

Niger je chudá prezidentská republika, která se nachází na západě afrického kontinentu. Ačkoli zabírá poměrně velké území (1 267 000 km²), žije zde „pouze“ 18,6 milionu obyvatel. Nejlidnatější je přitom hlavní město Niamey. Niger je z cestovatelského hlediska velmi ambivalentní zemí. Na jednu stranu lze navštívit velmi zajímavá místa, na druhou stranu však místní bezpečnostní situace není turistickým aktivitám právě nakloněna.

Zajímavosti o Nigeru

  • Většinu Nigeru tvoří pouště a polopouště (tzv. Sahel), díky čemuž je zde teplo po celý rok. V lednu se např. průměrné teploty pohybují mezi 16 a 24 °C.
  • Niger patří k nejchudším státům světa. Dle indexu lidského rozvoje z konce roku 2015, který vydává OSN, je dokonce na 188., tedy posledním místě.
  • Zdejším problémem je i vysoká porodnost. Po Mali se jedná o druhou zemi s globálně vůbec nejvyšší porodností (cca 7,3 dítěte na jednu ženu).
  • 56 % obyvatelstva tvoří Hausové, což je jedna z největších etnických skupin západní Afriky. Naprostá většina obyvatel Nigeru ovšem nevyznává tradiční náboženství, ale jde o muslimy (80 %).
  • Ministerstvo zahraničních věcí ČR aktuálně nedoporučuje cestovat do jižního Nigeru kvůli aktivitám teroristické organizace Boko Haram. Vyhnout se zároveň doporučuje i severu země, kde hrozí nebezpečí ze strany islámských radikálů.

Zajímavá místa a památky v Nigeru

Hlavní město Niamey

V Niamey aktuálně žije kolem 1,4 milionu obyvatel. Ještě v roce 2006 to přitom bylo jen 774 000 lidí. Toto centrum leží na jihozápadě země, a to na levém břehu řeky Niger. Jedná se o atraktivní místo pro turisty, neboť se zde nachází mnoho zajímavých kulturních památek jako např. Velká mešita (Grand Mosque of Niamey). Dále je možné navštívit jedno z nejlepších muzeí západní Afriky, Nigerské národní muzeum (National Museum of Niger), které je zdobeno v tradičním hauském stylu. Jehož součástí je navíc i ZOO. Turisticky zajímavé jsou i místní Velké trhy (Niamey Grand Market) a centrum řemeslníků Wadata.

Město Zinder

Zinder je druhým největším městem Nigeru, jež leží zhruba 800 km východně od Niamey. Opět zde můžete navštívit zajímavé kulturní památky jako Velkou mešitu (Zinder Great Mosque) či Sultánův palác (Zinder Sultan’s Palace). Kromě toho se v Zinderu nachází rovněž nejvyšší stavba celého státu, a to anténa vysoká úctyhodných 250 metrů (Zinder TV Mast). Za návštěvu pak jistě stojí i místní trhy a Regionální muzeum.

Pouštní město Agadez

Zřejmě nejatraktivnějším místem Nigeru je pouštní město Agadez ve středu země, které leží v oblasti, kde žijí Tuaregové, tedy jeden z berberských národů Afriky. Místní Staré město ukrývá tradiční domy z nepálených cihel, uličky zanesené pískem a především krásnou Velkou mešitu (Agadez Mosque). Mezi oblíbená místa patří také tuarežský trh s velbloudy. Agadez je mimochodem jednou ze vstupních bran do pouště Sahara.

Přírodní rezervace Aïr a Téneré  (Aïr and Ténéré National Nature Reserve)

V blízkosti města Agadez leží přírodní rezervace. Tvoří ji pouštní pohoří Aïr, jehož součástí je i nejvyšší hora celého Nigeru, a to Mont Idoukal-n-Taghés měřící 2 022 m, ale také oázy a vesnice Tuaregů. Nachází se zde také poušť Téneré (jižní část Sahary), kam se lze vydat na velbloudu s tuarežským průvodcem.  Pro rozmanitost krajiny, překrásné rostliny a divoká zvířata je tato rezervace zařazena na Seznam světového dědictví UNESCO. Tam je ostatně zapsáno i město Agadez a Národní park W.

Národní park W

Národní park W (Parc National du W du Niger) je další turistickou atrakcí této západoafrické země. Svůj poměrně neobvyklý název dostal od meandru ve tvaru W, který zde vytváří řeka Niger. Park se konkrétně rozkládá na hranicích států Niger, Benin a Burkina Faso. Jeho rozloha činí cca 10 000 km2, na nichž se nachází různorodou krajina s bohatou flórou a faunou. Upozornit musíme především na slony a rozmanité druhy vodních ptáků.

Město Ingall a oslavy konce období dešťů

Pokud budete pobývat v Nigeru na konci září, můžete se (ovšem na vlastní riziko) vydat do města Ingall, kde se každoročně konají oslavy konce dešťů. Jejich součástí je i Cure salée neboli léčba solí, tedy slavnost etnik Wodaabe, Tuaregů a Fulbů. Součástí svátků je rovněž vyhlášený tanec gerewol etnika Wodaabe, což je vlastně přehlídka mužské krásy. V oblasti se ovšem pohybují islámští radikálové, a tak zde příliš turistů nepotkáte.

Niger sice patří mezi země, které skýtají zajímavé zážitky pro cestovatele z celého světa, nicméně mnohé z výše uvedených i dalších cestovatelsky atraktivních destinací se nachází v nebezpečných zónách. K tomu si připočtěte zdejší chudobu a vyjde vám, že se skutečně jedná o zemi, jejíž návštěva není bez rizik. Proto každou cestu pořádně zvažte.

Předchozí článekZajímavosti Malajsie – památky a zajímavá místa k navštívení
Další článekZajímavosti Mikronésie – památky a zajímavá místa k navštívení